GeoZoo » Pies » ŻYWIENIE PSA
Żywienie psa

ŻYWIENIE PSA

Psy podobnie jak wilki, żeby cieszyły się doskonałym zdrowiem nie powinny być żywione wyłącznie mięsem, ponieważ taka dieta nie zawiera ważnych składników odżywczych. Do prawidłowego żywienia psom potrzebne są: tłuszcze, węglowodany, witaminy , błonnik i składniki mineralne. Jedzą także składniki pochodzenia roślinnego.

Żywienie psa uzależnione jest od wielu czynników:

  • wieku lub etapu rozwoju,
  • trybu życia czy wykonywanej pracy, jak np. charty wyścigowe czy psy zaprzęgowe,
  • rasy, gdyż małe rasy dojrzewają wcześniej niż duże, czy olbrzymie,
  • rozmiaru, ponieważ nawet w obrębie jednej rasy psy mogą różnić się wielkością, np. yorkshire terrier,
  • stanu zdrowia,
  • płci, w zależności o tego czy suka jest karmiąca czy szczenna.

Psy powinny otrzymywać w pokarmie taką ilość kalorii która będzie w stanie pokryć ich zapotrzebowanie na energię. Powierzchnia ciała psa ma związek z zapotrzebowaniem na energię. W przeliczeniu na kilogram mniejszy pies ma większą powierzchnię ciała od psa dużego, co oznacza, że większe zapotrzebowanie na energię. Systematycznie monitorowanie wagi i zdrowia psa jest najlepszym sposobem na ustalenie dokładnej dawki energii.

Psa  można karmić gotowymi karmami produkowanymi przez firmy, które cieszą się dobrą renomą na rynku. Zarówno karmy suche, jak wilgotne nie różnią się między sobą składnikami odżywczymi przy takim samym składzie.

Gotowe karmy można uzupełniać posiłkami samodzielnie przygotowanymi w domu lub tylko takimi karmić naszego pupila.

Jeżeli decydujemy się na gotowe karmy należy wybierać renomowane firmy, które w wyniku licznych badań mają ustalone zapotrzebowanie zwierząt na składniki odżywcze w zależności od różnych etapów rozwoju. Często składem pokarmu zajmują się weterynarze lub specjaliści od żywienia, sprawdzając czy produkt spełnia międzynarodowe standardy. Gotowe karmy w zależności od zawartości wody dzielą się na kilka grup.

W przypadku karmienia naszego czworonoga tylko posiłkami przygotowanymi w domu, powinniśmy upewnić się, że podawane potrawy  mają potrzebne składniki ożywcze w odpowiednich proporcjach. Przeważnie w skład posiłku przygotowanego w domu wchodzi chude mielone mięso czy drób ugotowany razem z warzywami, ryżem lub makaronem. Na śniadanie można podawać psu suchą karmę, a dopiero na wieczór naszykować główny posiłek. Do gotowanych posiłków powinno dodawać się witaminy. Od mięsa czerwonego łatwiej trawione jest mięso z kurczaka czy z indyka.

Psu można również podawać w małej ilości surowe ryby i jajka, lecz najlepiej karmić naszego czworonoga gotowanymi rybami, jajkami czy gotowaną wątróbką. Wskazane jest podawanie produktów mlecznych, które zawierają duże ilości: białka, tłuszczu, wapnia fosforów, węglowodanów, jak również witaminy z grupy: A i B.

Niezastąpionym źródłem wapnia dla szczeniąt jest mleko, chociaż organizm psów w późniejszym okresie w większości nie toleruje laktozy w mleku.

Dorosły pies wypijając większą ilość mleka może dostać biegunki lub mleko może wywołać u psa alergię skórną, która objawia się świądem. Wskazane jest podawanie białego lub żółtego sera.

Obok posiłków bardzo ważna jest czysta, świeża woda, która dla naszego pupila powinna być dostępna bez ograniczenia. Dzienne zapotrzebowanie czworonoga na wodę wynosi 40 ml na kg wagi w zależności od pokarmu i otaczającej temperatury.

Zapotrzebowanie na wodę zwiększone jest w związku ze spożywaniem suchej karmy, jak również w przypadku chorób, np. cukrzycy czy choroby nerek.

Naczynia do wody i posiłków powinny być utrzymywane w należytej czystości, tzn. myte po każdym posiłku. Dla naszego pieska można kupić miski ceramiczne, metalowe lub z tworzywa sztucznego, a ich wielkość dostosować do ilości spożywanego pokarmu. Zarówno pies dorosły, jak również szczeniak powinny spożywać pokarm z oddzielnych misek.

Szczeniaka od 3 do 6 miesiąca należy karmić trzy razy dziennie. Psu od 6 do 12 miesiąca powinno podawać się dwa posiłki. Natomiast pies dojrzały może jeść jeden lub dwa posiłki w ciągu dnia. Ilość pokarmu należy dostosować do dziennego zapotrzebowania energetycznego psa. Oznaką dobrego żywienia psa jest jego aktywność i dobra kondycja, utrzymywana prawidłowa waga oraz widoczna zdrowa skóra i sierść.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie