GeoZoo » Pies » Flat coated retriever
Flat coated retriever

Flat coated retriever

Flat coated retriever jest psem towarzyszącym, biorącym udział w zawodach sportowych i konkursach retrieverów. Jest on dostojnym i bystrym czworonogiem. Flat coated retriever pochodzi z Anglii. Dawniej był psem myśliwskim aportującym z wody. Ten wszechstronny towarzysz człowieka nie jest polecany  alergikom.

Flat coated retriever jest wesołym czworonogiem, który uwielbia różne zabawy, a zwłaszcza aportowanie. Inna jego nazwa to gładkowłosy pies aportujący lub FCR. Decydując się na czworonoga tej rasy należy odwiedzić hodowlę o dobrej reputacji. Najlepiej skontaktować się z lokalnym stowarzyszeniem hodowców i tam wybrać kilku z nich.

Krótka historia rasy

Flat coated retriever znany jest od XIX wieku. Pierwsze retrievery  pomagały rybakom wyciągać sieci i różne przedmioty z wody. Z upływem lat wobec tych zwierząt były coraz większe wymagania. Miały one za zadanie: tropić, polować, pływać i aportować z wody. Z tego powodu skrzyżowano retrievery z nowofundlandami, wyżłami i seterami.

W ten sposób powstał wavy coated retriever, który miał falistą sierść. Rasa ta szybko spodobała się Amerykanom. W rezultacie uznano, że ta falująca szata nie jest dostatecznie wodoodporna. Z tego względu psy te zostały skrzyżowane jeszcze z innymi osobnikami o prostej sierści i uzyskano szatę w całości odporną na wodę.

W ten sposób narodziła się nowa rasa czyli flat coated retriever o płaskiej sierści, który szybko zyskał sławę z powodu swoich walorów użytkowych. Rasa ta została uznana w 1915 roku. Podczas II wojny światowej prawie całkowicie wyginęła. Jednak hodowcy swoimi wytrwałymi dążeniami i rzetelną pracą odratowali rasę tych wspaniałych psów.

Wygląd zewnętrzny

Flat coated retriever to duży i elegancki pies o mocnej budowie. Sylwetka jego nie jest krępa, ale trochę dłuższa niż wyższa. Klatka piersiowa jest głęboka. Masa ciała suki wynosi 25-32 kg, a wysokość 56,5-59 cm. Jest ona niewiele lżejsza i niższa od psa, który waży w granicach 27-36 kg, a wzrost jego mieści się w przedziale 59-61,5 cm.

Flat coated retriever posiada długą i płaską głowę o nieznacznym stopie i nożycowym zgryzie. Ma średniej wielkości oczy o barwie orzechowej albo ciemnobrązowej i inteligentne spojrzenie. Natomiast uszy są małe i przylegające do głowy oraz dobrze osadzone. Szyja jest długa i pozbawiona podgardla. Nie nosi on zbyt wysoko swojego krótkiego i prostego ogona.   

Flat coated retriever ma gęstą, płaską i miękko szatę. Włos delikatnie połyskuje i dobrze przylega do ciała. Ogon jest bujnie owłosiony, co dodaje psu uroku. Umaszczenie tego czworonoga jest najczęściej czarne, ale może być również brązowe. Długość życia tej rasy wynosi w granicach 10-14 lat, a nawet dłużej.

Flat coated retriever

Charakter i temperament

Flat coated retriever jest bardzo wesołym i aktywnym czworonogiem. Nie jest to pies stworzony do stróżowania, ale jest chętny do pracy. Doskonale nadaje się do szkoleń sportowych, takich jak Frisbee czy Agility. Jest bardzo przyjazny dla ludzi, psów i innych zwierząt. Z dużą cierpliwością i wyrozumiałością toleruje dzieci. Wrażliwy jest na krzyk i kary.

Potrzebuje dużo ruchu, ponieważ jest żywotny i lubi się wybiegać. Jednak w domu często jest bardzo spokojny, jeżeli w ciągu dnia będzie miał wystarczającą dawkę ruchu. Przepada za polowaniem i pływaniem. Potrzebuje codziennych ćwiczeń i długich spacerów. Uwielbia pieszczoty i zabawy. Wykazuje średnią odporność na upały i mrozy.

Flat coated retriever to jeden z najbardziej towarzyskich psów. Porusza się płynnie i swobodnie. Jest wysportowanym czworonogiem, który potrafi świetnie aportować zarówno z wody, jak i z lądu. Odpowiednio wychowany nie będzie sprawiał kłopotów i zostanie wspaniałym psem rodzinnym. Nie polecany jest domatorom ani ludziom w starszym wieku.

Pielęgnacja i zdrowie

Flat coated retriever nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Należy regularnie przemywać mu oczy i dbać o higienę jamy ustnej, uszu i skóry. Wystarczy 1-2 razy w tygodniu wyczesać podopiecznemu sierść. Od czasu do czasu można również skorzystać z usług groomera, który nada jego fryzurze odpowiedni kształt.

Rasa ta nie jest chorowita i cieszy się zwykle zdrowiem przez długie lata. Niekiedy może doznać cukrzycy, epilepsji, atrofii siatkówki czy dysplazji. Zalecane są szczególnie badania: oczu, kolan i bioder. Odpowiednia dieta i higiena oraz aktywność psa, pozytywnie wpłynie na jego stan zdrowia psychicznego i fizycznego.

Flat coated retriever nie jest psem popularnym w polskich domach, ale coraz częściej spotykany jest w naszym kraju. Ten towarzysz człowieka doskonale nadaje się do dużego mieszkania, a najlepiej do domu z ogrodem. Polecany jest myśliwym i rodzinom aktywnym ze starszymi dziećmi. Odpowiednio żywiony i pielęgnowany nie choruje często.

Scroll to Top