GeoZoo » Pies » Zatwardzenie u psa
Zatwardzenie u psa

Zatwardzenie u psa

Zatwardzenie u psa to inaczej zaparcie. Jest to schorzenie polegające na zmniejszeniu zawartości wody w kale. Przede wszystkim zatwardzenie wynika z zaburzeń we wchłanianiu, wydzielaniu bądź aktywności motorycznej jelit. Zatwardzenie u psa nie ma podłoża genetycznego.

Zatwardzenie u psa może być tymczasowe i zupełnie niegroźne, a także mieć inne chorobowe podłoże. W razie utrzymującego się zaparcia, nie należy tej przypadłości lekceważyć. W takim przypadku trzeba udać się do lecznicy dla zwierząt. Weterynarz po odpowiednich badaniach zdiagnozuje schorzenie.

Przyczyny psiego zatwardzenia

Zatwardzenie u psa zaczyna się w jelicie grubym, w którym przeważnie następuje wchłanianie wody i formowanie kału. Przy braku odpowiedniej aktywności motorycznej dochodzi w przewodzie pokarmowym do zbytniego odwodnienia. Następuje wówczas stwardnienia masy kałowej, co powoduje zaparcia.  

Zatwardzenie u psa podobnie jak biegunka, może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami, zarówno błahymi, jak również poważnymi. Przeważnie jest to niewłaściwa dieta. Najczęściej duża ilość kości, a mała zawartość włókna w karmie.

Przyczynami zaparcia mogą być również:

  • niedrożność jelit,
  • zatkanie przewodu pokarmowego ciałem obcym,
  • niedobór wody w diecie,
  • połknięte włosy czy kości
  • zjedzenie nadmiernej ilości suchej karmy,
  • brak ruchu,
  • nowotwory jelit, powodujące zwężenie ich światła,
  • choroby gruczołów okołoodbytowych,
  • zwężenie odbytu,
  • choroby gruczołu krokowego.

W przypadku, gdy zachodzi podejrzenie, że nasz podopieczny połknął ciało obce,  to należy jak najprędzej udać się z nim do lecznicy dla zwierząt. Lekarz weterynarii przeprowadzi odpowiednie badania. Wykona zdjęcie rentgenowskie albo badania ultrasonograficzne.

Objawy choroby i zapobieganie zaparciom

Zatwardzenie u psa to bolesne parcia. Pies napina się w charakterystyczny sposób, ponieważ nie może wydalić kału. Po pewnym czasie pies traci apetyt i mogą wystąpić wymioty. Brzuch czworonoga jest twardy, a przez jego powłoki wyczuwalne są zbite masy kałowe. Niekiedy psu uda się wydalić trochę kału ze śluzem, a czasami z krwią.

Dieta psa powinna być dobrze wyważona i bogata w włókno, które występuje w chlebie razowym, otrębach czy owocach. Włókno pobudza jelita do szybkiej perystaltyki. Dobrze jest również podawać czworonogowi produkty bogate w kwasy organiczne, takie jak twaróg, jogurt czy zsiadłe mleko.

Niektóre czworonogi wykazują skłonności do zatwardzenia, najczęściej są to psy w wieku geriatrycznym. U takich osobników należy wypracować mechanizm systematycznego wypróżnia się. Najlepiej po pierwszym posiłki i o tej samej porze wyprowadzać psa na spacer. Poza tym nasz podopieczny musi mieć stały dostęp do wody.

Podsumowując zatwardzenie u psa ma różny przebieg w zależności o czynników, które go wywołują. W przypadku przedłużającego się okresu braku wypróżnienia, trzeba udać się z pupilem do lekarza weterynarii. Nie należy we własnym zakresie wykonywać psu lewatywy. Taki zabieg wymaga wprawy i wcześniejszej diagnozy przyczyny zaparcia.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]