
Zatwardzenie u psa
01/05/2023Zatwardzenie u psa to inaczej zaparcie. Jest to schorzenie polegające na zmniejszeniu zawartości wody w kale. Przede wszystkim zatwardzenie wynika z zaburzeń we wchłanianiu, wydzielaniu bądź aktywności motorycznej jelit. Zatwardzenie u psa nie ma podłoża genetycznego.
Zatwardzenie u psa może być tymczasowe i zupełnie niegroźne, a także mieć inne chorobowe podłoże. W razie utrzymującego się zaparcia, nie należy tej przypadłości lekceważyć. W takim przypadku trzeba udać się do lecznicy dla zwierząt. Weterynarz po odpowiednich badaniach zdiagnozuje schorzenie.
Przyczyny psiego zatwardzenia
Zatwardzenie u psa zaczyna się w jelicie grubym, w którym przeważnie następuje wchłanianie wody i formowanie kału. Przy braku odpowiedniej aktywności motorycznej dochodzi w przewodzie pokarmowym do zbytniego odwodnienia. Następuje wówczas stwardnienia masy kałowej, co powoduje zaparcia.
Zatwardzenie u psa podobnie jak biegunka, może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami, zarówno błahymi, jak również poważnymi. Przeważnie jest to niewłaściwa dieta. Najczęściej duża ilość kości, a mała zawartość włókna w karmie.
Przyczynami zaparcia mogą być również:
- niedrożność jelit,
- zatkanie przewodu pokarmowego ciałem obcym,
- niedobór wody w diecie,
- połknięte włosy czy kości
- zjedzenie nadmiernej ilości suchej karmy,
- brak ruchu,
- nowotwory jelit, powodujące zwężenie ich światła,
- choroby gruczołów okołoodbytowych,
- zwężenie odbytu,
- choroby gruczołu krokowego.
W przypadku, gdy zachodzi podejrzenie, że nasz podopieczny połknął ciało obce, to należy jak najprędzej udać się z nim do lecznicy dla zwierząt. Lekarz weterynarii przeprowadzi odpowiednie badania. Wykona zdjęcie rentgenowskie albo badania ultrasonograficzne.
Objawy choroby i zapobieganie zaparciom
Zatwardzenie u psa to bolesne parcia. Pies napina się w charakterystyczny sposób, ponieważ nie może wydalić kału. Po pewnym czasie pies traci apetyt i mogą wystąpić wymioty. Brzuch czworonoga jest twardy, a przez jego powłoki wyczuwalne są zbite masy kałowe. Niekiedy psu uda się wydalić trochę kału ze śluzem, a czasami z krwią.
Dieta psa powinna być dobrze wyważona i bogata w włókno, które występuje w chlebie razowym, otrębach czy owocach. Włókno pobudza jelita do szybkiej perystaltyki. Dobrze jest również podawać czworonogowi produkty bogate w kwasy organiczne, takie jak twaróg, jogurt czy zsiadłe mleko.
Niektóre czworonogi wykazują skłonności do zatwardzenia, najczęściej są to psy w wieku geriatrycznym. U takich osobników należy wypracować mechanizm systematycznego wypróżnia się. Najlepiej po pierwszym posiłki i o tej samej porze wyprowadzać psa na spacer. Poza tym nasz podopieczny musi mieć stały dostęp do wody.
Podsumowując zatwardzenie u psa ma różny przebieg w zależności o czynników, które go wywołują. W przypadku przedłużającego się okresu braku wypróżnienia, trzeba udać się z pupilem do lekarza weterynarii. Nie należy we własnym zakresie wykonywać psu lewatywy. Taki zabieg wymaga wprawy i wcześniejszej diagnozy przyczyny zaparcia.
ZOBACZ TAKŻE

Wielkoszczur gambijski
Czytaj Dalej

Psi fitness
Czytaj Dalej

Opieka nad Nestor kea
Czytaj Dalej

Potrzeby starszych kotów
Czytaj Dalej

Jak założyć hodowlę alpak?
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera
Czytaj Dalej

5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej
Czytaj Dalej

Dog niemiecki
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie Nestor kea
Czytaj Dalej

Koci katar
Czytaj Dalej

5 Ciekawostek o alpakach
Czytaj Dalej

Zwinnik Blehera
Czytaj Dalej