GeoZoo » Pies » JAMNIK
Jamnik patrzący w obiektyw

JAMNIK

Jamnik jest wszechstronnym psem myśliwskim o niesztampowej sylwetce. W dzisiejszych czasach często jest psem do towarzystwa. Dawniej wykorzystywany był najczęściej do polowań ze względu na świetny węch, szczupłą budowę ciała, silne łapy i dużą odwagę. Jamnik odznacza się nieprzeciętną inteligencją.

Jamnik jest małym i zrównoważonym psem. Posiada jeszcze inne nazwy takie, jak: Dachshund, dackel, sausage dog, pot, teckel. Można go kupić od hodowcy. Najlepiej, jak jest to znana  i zarejestrowana hodowla, która cieszy się dobrą opinią. Ceny jamników są zróżnicowane. Zależą od wieku, płci i pochodzenia. Za psa tej rasy możemy zapłacić od 1500 do 3500 zł.

Krótka historia rasy

Jamnik pochodzi ze średniowiecznych Niemiec. Opisywany był, jako pies z krótkimi i krzywymi nogami, który pracował z myśliwymi polującymi na borsuki. Jego zadaniem było wyciągnięciu zdobyczy z nory i zabiciu zwierzęcia. Obecna jego nazwa Dachshund oznacza psa na borsuki. Pierwsze jamniki mogły powstać ze skrzyżowani francuskich bassetów z pinczerami. Miały one krótką gładkowłosą sierść.

Kiedy zostały w dalszej kolejności skrzyżowane ze spanielami, to wówczas narodziły się długowłose jamniki. Zwierzęta te doskonale sprawdzają się, jako aportery. Dopiero w XIX wieku w skutek celowej hodowli powstała trzecia odmiana szorstkowłosa. Każda z odmian miała za zadanie pracować w innych warunkach klimatycznych.

Jamniki przystosowywano do różnego rodzaju polowań. Były również tresowane na norowce, posokowce, psy zaganiające i buszujące. Zwierzęta z gładką sierścią wypłaszały borsuki z nory. Psy długowłose buszowały w trzcinie i aportowały. Natomiast jamniki szorstkowłose sprawdzały się doskonale w zaganianiu dzików.

Jamniki różnią się między sobą wielkością i ciężarem ciała. Najmniejsze jamniki czyli królicze hodowano w celu polowania na króliki. Natomiast w norach lisich miały się sprawdzić jamniki miniaturowe. Wszystkie odmiany i wielkości tych zwierząt należą do jednej rasy.

Jamniki są czworonogami bardzo odważnymi i jednocześnie zawziętymi.

Jamnik siedzący na łóżku

Cechy zewnętrzne

Jamnik jest małym pieskiem o niezwykłej sylwetce. Charakteryzuje się długim tułowiem i bardzo krótkimi nogami. Jamnik istnieje w trzech odmianach włosa i w każdej występuje w trzech rozmiarach. W ten sposób powstaje 9 rozmaitych kombinacji.  Zapisane one zostały wspólnym wzorcem i należą do jednej rasy. Jamnik żyje w granicach 12 – 15 lat.

Wysokość jamnika wynosi od 12 do 25 cm. Występuje on w trzech rozmiarach:

  • Standardowej, gdzie jest największym psem tej rasy. Obwód jego klatki piersiowej wynosi powyżej 30 cm, natomiast waga od 5 do 9 kg. 
  • Miniaturowej, gdzie jest średniej wielkości jamnikiem. Obwód klatki piersiowej waha się w granicach 30 – 35 cm, natomiast waga od 4 – 5 kg.
  • Króliczej, gdzie jest najmniejszym czworonogiem tej rasy. Wysokość jego nie przekracza 30 cm, a waga 4 kg.

Jamnik ma długą i zwężającą się głowę ze znikomym stopem. Jego średniej wielkości oczy są owalne barwy ciemnobrązowej. Ma wiszące uszy, które zaokrąglone są na końcach. Charakteryzuje się niezbyt wysoko osadzonym ogonem. Nosi go poziomo, a niekiedy zakręcony. Ma silne łapy.

Ze względu na sierść występuje w trzech odmianach:

  • krótkowłosej,
  • długowłosej,
  • szorstkowłosej.

Jamnik posiada ciekawe umaszczenie. Może być ono:

 Jednokolorowe:

  • rude w rozmaitych odcieniach.

Dwukolorowe:

  • czarne lub brązowo podpalane,
  • marmurkowe, które jest pręgowane, mogą także występować łaty.

Mały jamnik siedzący na nakryciu

Temperament

Jamnik jest psem aktywnym i dynamicznym, ale powinien zadowolić go umiarkowany spacer na smyczy. Rasa ta jest bardzo inteligentna, ale mało podatna na szkolenia. Inne psy traktuje z rezerwą. Wyróżnia się silnym instynktem pogoni za innymi zwierzętami. Przejawia średnią tolerancję na upały i mrozy. Nie jest polecany alergikom.

Pies bardzo hałaśliwy, o średnim instynkcie stróżowania.

Opiekun tej rasy powinien być cierpliwy i konsekwentny. Jamnik jest czworonogiem ruchliwym, wesołym i wytrzymałym. Przepada za spacerami w słoneczne dni. Nie lubi wychodzić na dwór, kiedy jest mokro i zimno. Nie wszystkie jamniki uwielbiają zabawy. Najbardziej łasa na pieszczoty i najłagodniejsza jest odmiana długowłosa.

Natomiast odmiana krótkowłosa jest bardziej zaborcza i zazdrosna o swojego opiekuna. Pies ten wymaga niewiele ćwiczeń i przejawia średnią skłonność do zabawy. Rasa ta we wszystkich odmianach jest pewna siebie i stanowcza. Zabawa jest dla niego wspaniałym sposobem na rozładowanie nadmiaru energii.

Dla jamnika interesujące są zabawy powiązane z tropieniem.

Podsumowując jamnik jest powszechnie znanym psem rasowym, który jest często trzymany w domu do towarzystwa. Polecany jest przede wszystkim myśliwym i osobom cierpliwym, które są średnio aktywne. Nie jest wskazany dla ludzi wybuchowych i nietolerancyjnych oraz dla rodzin z dziećmi. Odpowiednio odżywiany i zadbany będzie naszym towarzyszem przez długie lata.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top