GeoZoo » Pies » Sznaucer miniaturowy
Sznaucer miniaturowy

Sznaucer miniaturowy

Sznaucer miniaturowy jest małym psem towarzyszącym ludziom aktywnym. Kocha rozmaite zabawy i podatny jest na szkolenie. Jest to pies aktywny, ciekawski i wesoły o żywiołowym temperamencie. Uznany jest za czworonoga, który nie alergizuje.

Sznaucer miniaturowy ma średnio przyjazny stosunek do innych psów. Rasa ta powstała pod koniec XIX wieku. Nie jest typowym kanapowcem, ale po aktywnych ćwiczeniach lubi przytulić się do człowieka. Znudzone sznaucery chętnie zajmą się przekopywaniem ogródka. Jest to pies inteligentny i bardzo bystry.

Krótka historia

Sznaucer miniaturowy to dawny szczurołap. Oryginalnym jego przeznaczeniem jest stróżowanie. Przed nim powstał sznaucer średni, który jest najstarszy z trzech odmian sznaucerów. Pierwsze zmianki o nim pojawiły się już w XIV wieku. Był on prawdopodobnie mieszanką rozmaitych ras. Na przykład terierów oraz psów myśliwskich i pracujących.

Sznaucer miniaturowy swój początek wziął pod koniec XIX wieku. Został wówczas skrzyżowany sznaucer średni z pinczerem małpim i prawdopodobnie pudlem. Ta odmiana sznaucera wywodzi się od najmniejszej grupy niemieckich szorstkowłosych czworonogów podwórkowych.

Zostały one dodatkowo selekcjonowane na wzrost miniaturowy. Wykorzystywano je w gospodarstwach do tępienia gryzoni. Wszystkie sznaucery wzięły swoją nazwę od czworonoga o imieniu Schnauzer, który oznacza „mały brodacz”. Sznaucery miniaturowe cieszą się dużą popularnością w miastach.

Doskonale nadają się do niedużych mieszkań.

Sznaucer miniaturowy

Cechy zewnętrzne

Sznaucer miniaturowy jest niedużym czworonogiem do towarzystwa. Jego wysokość waha się w granicach 30 – 35 cm. Waga wynosi od 4 do 8 kg. Żyje w granicach 12 – 14 lat. Polecany jest aktywnym rodzinom ze starszymi dziećmi i osobom wesołym. Jednak szczególnie nadaje się dla alergików.

Ma długą i mocną głowę z klinowatą kufą. Jego ciemne i średniej wielkości oczy mają kształt owalny. Uszy są wysoko osadzone, opadające i skierowane do przodu w kształcie litery „V”. Grzbiet jego jest krótki i dobrze związany. Posiada szablasty albo sierpowaty ogon.

Charakteryzuje się umięśnioną i mocną sylwetką, prawie kwadratową.

Sznaucer miniaturowy posiada twardą, szorstką i gęstą szatę. Włos okrywowy nie powinien być falisty ani szczeciniasty. Posiada raczej krótki włos, który dobrze przylega do ciała. Podszycie jest bujne i miękkie. Włosy sznaucerów trzeba szczotkować minimum dwa razy w tygodniu i trymować co kwartał.

Umaszczenie jest urozmaicone, przeważnie jednolicie czarne, pieprz i sól. Może przybierać kolory: ciemnoszary, żelazisty aż po srebrnoszary. Sznaucery miniaturowe spotykane są również białe i czarno-srebrne. Psy tej rasy wyróżniają się długimi brwiami, wąsami i brodą.

Sznaucer miniaturowy

Temperament

Sznaucer miniaturowy jest bardzo energicznym i pobudliwym psem, który przepada za aktywnymi ludźmi. W stosunku do innych zwierząt przejawia instynkt łowiecki. Do obcych ludzi i psów podchodzi z rezerwą. Raczej nie nadaje się do bytowania z mniejszymi zwierzętami, ponieważ mogą w nim wywołać instynkt łowiecki.

Pies ten jest hałaśliwy i nadaje się na stróża. Alarmuje głośno, gdy słyszy nieznane mu głosy. Jest podatny na szkolenie, tylko trzeba go odpowiednio zmotywować i wcześnie socjalizować. Szkolenie wymaga zaangażowania i dużo cierpliwości. Nie nadaje się dla małych dzieci, ponieważ lubi gonić i podgryzać.

Nie wystarczą mu tylko same regularne spacery na smyczy. Wymaga on codziennie dosyć dużej dawki ruchu. Oprócz długich spacerów należy zapewnić jemu energiczną zabawę bądź ćwiczenia dotyczące posłuszeństwa. Dobrą rozrywką będzie dla tych psów zabawa w aportowanie.

Sznaucer miniaturowy porusza się szybko i pewnie. Odznacza się sprężystym chodem. Ma żywy temperament i wesołe usposobienie. Charakteryzuje go siła, wytrzymałość i zwinność. Tego rodzaju cechy były niezbędny przy zwalczaniu szkodników. Średnio toleruje upały i mrozy.

Sznaucery sprawdzają się w wielu dyscyplinach kynologicznych.

Podsumowując sznaucer miniaturowy jest inteligentnym i pełnym pomysłów psem, który kocha ludzi. Dlatego to prawdziwy przyjaciel, który nigdy nie zdradzi. Przede wszystkim niepolecany jest domatorom, ludziom zapracowanym ani rodzinom z małymi dziećmi. Na przykład psy te uwielbiają towarzystwo człowieka, z którym mogą aktywnie spędzać czas. Dodatkowo w dzisiejszych czach najbardziej ceniony jest najmniejszy ze sznaucerów.


ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...