GeoZoo » Pies » 10 Najciekawszych ras psów
10 Najciekawszych ras psów

10 Najciekawszych ras psów

10 Najciekawszych ras psów często trzymanych jest w polskich domach. Mają one niejednokrotnie nie tylko charakterystyczny wygląd, ale także ciekawy charakter i swoje specyficzne wymagania. Miłośnicy psów niekiedy decydują się na pupila o ekscentrycznym wyglądzie.

10 Najciekawszych ras psów podziwianych jest przez psich miłośników. Niekiedy zadziwiają swym wyglądem lub niecodziennym zachowaniem. Czworonogi te często wyróżniają się spośród innych psów swoimi nietuzinkowymi zdolnościami. Te niesamowite psy wzbudzają w ludziach wiele pozytywnych emocji i pragnienie posiadania tego zwierzęcia w swoim domu.

Najciekawsze psy w polskich domach

10 Najciekawszych ras psów często towarzyszy w codziennym życiu człowieka i stają się jego najlepszym przyjacielem. Nierzadko decydują się na nie rodziny z dziećmi. Zakup psa rasowego o ciekawym wyglądzie i charakterze to nie jest mały koszt. Czworonoga należy poszukiwać w zarejestrowanych hodowlach albo w schroniskach. Do najbardziej ciekawych psów zostało wybranych dziesięć czworonogów o różnej masie ciała, wyglądzie, charakterze i umiejętnościach:

1. Portugalski pies dowodny

10 Najciekawszych ras psów - Portugalski pies dowodny
Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=806425

Portugalski pies dowodny jest dużym czworonogiem o muskularnej sylwetce. Może długo pracować nie tylko przebywając w wodzie. Posiada obfity włos, który jest wodoodporny. Gęsta jego szata jest bez podszerstka. Występuje w dwóch odmianach: wełniastej, falistej i lśniącej oraz krótkiej i długiej bądź długiej. Może być strzyżony na retrievera lub lwa. Jest jednym z nielicznych psów wydzielających mało alergenów. Doskonale nadaje się dla alergików. Kocha on ludzi i wodę. Poza tym szybko uczy się i lubi uprawiać sporty kynologiczne. Czworonogi te stały się popularne od czasów prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy, który nabył psa tej rasy. Portugalski pies dowodny żyje w granicach 10-14 lat.

2. Yorkshire terrier

10 Najciekawszych ras psów - Yorkshire terrier

Yorkshire terrier pomimo, że została oficjalnie uznana rasa miniaturowa, ważąca w granicach 2,2-3,1 kg, to w rzeczywistości istnieją czworonogi większe, 5 kg do 7-8kg. Wszystkie yorkshire terriery mają podobne charaktery i wygląd, różnią się jedynie wagą. Jest to bardzo inteligentny pies, który uczy się szybko. Nie lubi on samotności i może się również obrażać na swojego opiekuna. Jego długi piękny włos przypomina ludzki co sprawia, że nadaje się dla alergików. U tych psów niekiedy pojawia się kichnięcie wstecznie. York wydaje dziwne dźwięki, gdy powietrze gwałtownie dostanie się do nosa. Wydawane przez niego odgłosy przypomina gęganie, które po kilkunastu sekundach zanika samodzielnie. Yorkshire terrier żyje w granicach 15-16 lat.

Przeczytaj o: Yorkshire Terrier, Zdrowie yorkshire terriera.

3. Landseer

10 Najciekawszych ras psów - Landseer

Landseer to bezpośredni potomek nowofundlanda o umaszczeniu białoczarnym. Jest to elegancki pies dowodny o harmonijnej budowie. Landseer jest białoczarnym wodołazem, ponieważ potrafi znakomicie pływać. Pomiędzy palcami posiada błonę pławną, ułatwiającą mu przemieszczanie w wodzie. Uwielbia długie wędrówki i sporty dowodne. Jego gęsta sierść odporna jest na wilgoć i zimno. Nie nadaje się dla alergików. Może żyć około 10 lat.

Przeczytaj o: Landseer.

4. Bichon frise

10 Najciekawszych ras psów - Bichon frise

Bichon frise to mały, atrakcyjny pies ozdobny, cyrkowy i rozrywkowy. Posiada trochę dłuższą sylwetkę niż wyższą i krótkie kończyny. Wyglądem przypomina piękną przytulankę. Jest pozytywnie nastawiony do wszystkich ludzi i zwierząt. Jego wygląd i charakter pozwalają mu zabawiać gości. Przepada za pieszczotami i nie lubi samotności. Jego szata ma śnieżnobiałe ubarwienie. Prawdopodobnie Henryk III był bardzo przywiązany do swojego pupila i dlatego miał go w koszyku zawieszonym na szyi. Pies tej rasy nadaje się dla alergików. Bichon frise żyje w granicach 12-20 lat.

5. Terier walijski

Terier walijski

Terier walijski to mały pies myśliwski i do towarzystwa oraz uprawiania sportów kynologicznych. Posiada on prawie kwadratową sylwetkę. Jest wytrzymały i harmonijnie zbudowany. Może biegać na długich dystansach. Przyjaźnie nastawiony jest do ludzi. Jest psem inteligentnym, który chętnie się uczy. Jest również doskonałym szczurołapem, ponieważ posiada silny instynkt łowiecki. Potrzebuje codziennych spacerów i treningów, żeby wydatkować swój zapas energii. Nadaje się dla alergików, gdyż przy regularnym trymowaniu nie gubi włosa. Żyje w granicach 12-14 lat.

6. Bulterier

Bulterier

Bulterier  to pies średni i duży. Miniaturowy i standardowy mają ten sam wzorzec, różnią się jedynie wielkością. Niekiedy nazywany jest gladiatorem psiego świata. Jest to pies dobrze zbudowany o muskularnej klatce piersiowej. Wyróżnia się bardzo charakterystyczną głową o silnych szczękach. Jest ona mocna i długa, a z przodu jajowata. Z tego względu nie można pomylić go z inną rasą. Jest bardzo aktywnym i żywiołowym czworonogiem. Przyjazny dla ludzi, ale do innych psów podchodzi z rezerwą. Może mieszkać w małym mieszkaniu, gdy ma zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu. Od ponad 500 lat czworonogi te występują w licznych filmach. Przykładem może być Baxter z 1989 roku. Nie nadaje się dla alergików. Bulterier żyje w granicach 11-14 lat.

7. Sky terrier

Skye terrier
Par Pleple2000 — Travail personnel, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1851190

Skye terrier to średniej wielkości pies o specyficznej budowie, pochodzący z Wielkiej Brytanii. Wyróżnia się długością ciała, która jest dwa razy większa niż jego wysokość. Ma mocną budowę i krótkie kończyny. Może brać udział w konkursach norowców. Odznacza się dużym temperamentem. Wyglądem przypomina maskotkę. Porusza się swobodnie i płynnie z napędem tylnych kończyn. Posiada dwuwarstwową szatę. Włos okrywowy długi i miękki oraz wełniasty podszerstek. Sierść jego prawie wcale nie linieje, dlatego polecany jest alergikom. Żyje w granicach 10-14 lat. Najbardziej znanym sky terierem był Bobby, który spał na grobie swojego pana aż do swojej śmierci. Pochowano go w tym samym miejscu, co spoczywał opiekun. Pomnik tego psa upamiętnił wierność tej rasy.

Przeczytaj o: Skye terrier.

8. Pudel

Pudel

Pudel to rasa francuska i zróżnicowana pod względem wielkości i umaszczenia, ale opisana w jednym wzorcu. Może być: miniaturowy, średni i duży oraz toy. Nie różnią się tylko wzrostem, ale niekiedy także temperamentem. Przede wszystkim wyróżniają się kwadratową sylwetką, szlachetną i elegancką. Ponadto są bardzo inteligentne i podatne na szkolenie. Dodatkowo lubią popisywać się sztuczkami i być w centrum uwagi. Mają bardzo obfitą i lokowatą szatę. Występują w czterech odmianach wielkościowych, co wymaga różnej ilości ruchu. Nadają się dla alergików. Żyją w granicach 10-15 lat.

9. Jamnik

Jamnik patrzący w obiektyw

Jamnik to pies występujący w trzech odmianach włosa i w każdej z nich istnieje w trzech rozmiarach. Może być standardowy, miniaturowy i króliczy. Wszystkie zakwalifikowane zostały do jednej rasy i opisano wspólnym wzorcem. Odznacza się charakterystycznym wyglądem, ponieważ ma długi tułów i bardzo krótkie nogi oraz długie wiszące uszy. Jest to pies na borsuki o silnych łapach i bardzo czułym węchu. Lubią wykopywać kwiaty z doniczek i robić dziury w ogrodzie. Dożywa do 15 lat, ale nie nadaje się dla alergików.

Przeczytaj o: Jamnik.

10. Chihuahua

Chihuahua

Chihuahua to nie tylko najmniejszy pies świata, ale także wyróżnia się ciekawym wyglądem i charakterem. Ma on kwadratową sylwetkę. Suczki są trochę bardziej prostokątne. Ponadto posiada duże okrągłe oczy i duże trójkątne uszy. Może mieć krótki lub długi włos okrywowy. Jest niesamowicie odważny, ruchliwy i szczekliwy. Nie lubi zimna i nie nadaje się dla alergików. Mimo swoich miniaturowych rozmiarów nie żyje krótko, w granicach 12-18 lat, a nawet dłużej.

Przeczytaj o: Chihuahua, Zdrowie chihuahua.


Podsumowując 10 najciekawszych ras psów polecane jest szczególne miłośnikom tych zwierząt. Przede wszystkim niecodzienne umiejętności czworonogów i ich interesujący wygląd wzbudzają ludzką ciekawość. Przedstawione czworonogi różnią się pomiędzy sobą nie tylko wyglądem i wielkością, ale także temperamentem, swoimi potrzebami i umiejętnościami. Jednak przed zakupem psa warto mieć podstawową wiedzę na temat nabywanej rasy. Czworonogi o ciekawym wyglądzie i charakterze zdobywają coraz większe grono zwolenników.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top