GeoZoo » Pies » Landseer
Landseer

Landseer

Landseer to pies dowodny, Obecne jego przeznaczenie to ratownictwo stróżowanie i ratownictwo wodne. Polecany jest ludziom średnio aktywnym. Szczególnie tym, którzy lubią długie wędrówki i wodne sporty, a także pasjonatom wielkich psów.

Landseer jest niezwykłym czworonogiem, którego szybko pokocha cała rodzina. Zachwyca jego wysoki poziom inteligencji, precyzja i siła. W stróżowaniu sprawdza się doskonale. Ze względu na swoje rozmiary i siłę nie jest polecany rodzinom z małymi dziećmi ani ludziom starszym.

Krótka historia

Landseer nazywany jest również Landseer newfoundland. Pies ten o umaszczeniu biało-czarnym jest bezpośrednim potomkiem nowofundlanda. Landseer uznany jest przez Międzynarodową Federację Kynologiczną o nazwie Federation Cynologique Internationale czyli przez FCI za odrębną rasę. Niektóre organizację kynologiczne te dwie rasy traktują za jedną. 

Nowofundland po raz pierwszy pojawił się w roku 1779. Dopiero w późniejszym czasie o takim samym umaszczeniu zostały wychodowane landssery. Rasa ta została uznana w roku 1959, a w 1960 roku zatwierdzono jej wzorzec. Pies ten swoją nazwę zawdzięcza angielskiemu malarzowi i rzeźbiarzowi, który nazywał się Sir Edwin Landseer i żył w XIX wieku. Artysta umieszczał to stworzenie w rozmaitych swoich dziełach.

Landseer

Wygląd

Landseer to potężny pies, którego ciała jest harmonijnie zbudowane. Posiada atletyczną i elegancką sylwetkę. Waga psa waha się w granicach 59 – 68 kg, natomiast suki 45 – 54 kg. Wysokość płci męskiej wynosi w granicach 72 – 80 cm, natomiast płci żeńskiej od 67 do 72 cm. Jest on czworonogiem o dobrych proporcjach i szlachetnym wyglądzie. Długość jego życia wynosi około 10 lat.

Landseer posiada wielką i szeroką głowę o mocnej kufie. Oczy jego umiarkowanej wielkości są głęboko osadzone. Mogą mieć kolor brązowy lub ciemno brązowy. Ma średniej wielkości uszy w kształcie trójkąta, które na końcach są lekko zaokrąglone. Posiada głęboką klatkę piersiową i dobrze umięśnione kończyny. Jego gruby i gęsto owłosiony ogon wisi lub noszony jest prosto. 

Nie jest polecany alergikom. Posiada gęstą, prostą i długą sierść z bujnym podszerstkiem. Włos okrywowy jest miękki w dotyku. Umaszczenie jest czysto białe w duże i czarne łaty. Niepożądane jest nakrapianie. Jest to biało-czarny wodołaz. Przemieszczanie w wodzie ułatwia mu błona pławna między palcami.

Landseer

Temperament

Landseer to bardzo odważne, zrównoważone i opanowane stworzenie, które kocha wodę. Posiada silny instynkt stróżowania i jest średnio hałaśliwy. Wykazuje cierpliwość w stosunku do dzieci. Ze względu na swoje rozmiary i siłę łatwo może przewrócić słabe osoby i małe dzieci. Inne psy i zwierzęta traktuje nadzwyczaj przyjaźnie. Nie lubi samotności, dlatego powinien mieszkać w domu z ludźmi.  

Pies tej rasy powinien wychodzić na dłuższe spacery. Najlepiej, żeby były one połączone z możliwością pływania. Jego gęsta sierść jest odporna na wilgoć i zimno. Pielęgnacja tego zwierzęcia nie jest skomplikowana. Wystarczy czesać go raz w tygodnie. Natomiast w porze wiosennej, gdy linieje nawet codziennie.

Ze względu na swój gęsty włos wykazuje niski poziom tolerowania upałów.

Landseer uczy się wolno. Szkolenie jego wymaga dużo cierpliwości, ponieważ szybko się męczy. Poza tym nie lubi powtarzać ciągle tych samych ćwiczeń. Nie jest raczej skłonny do zabawy i w domu sprawia wrażenie leniwego. Na spacerach posiada więcej energii. Uwielbia wodę, w której może pracować godzinami. Jest w niej bardzo szczęśliwym i wytrzymałym czworonogiem.

Landseer to rasa hodowana w celach stróżowania i ratownictwa wodnego. Psy te nie nadają się dla ludzi, którzy ich nie rozumieją i nie mają dla nich czasu. Jest to bardzo towarzyski i zwinny psi przyjaciel, który pozbawiony jest agresji. Nie są polecane ludziom starszym i zapracowanym rodzinom z małymi dziećmi. Landseer to pies towarzyski, który nie lubi samotności.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]