GeoZoo » Pies » Imię dla pieska
Imię dla pieska

Imię dla pieska

Imię dla pieska powinno być wyznacznikiem wyglądu lub charakteru zwierzęcia. Świadczy ono również o jego właścicielu. Należy nadać krótkie imię, które przyciąga uwagę. Nie powinno również kojarzyć się pieskowi z komendą i być łatwe do wymawiania.

Imię dla pieska właściciel wybiera często rzadko spotykane bądź najbardziej popularne. Trudno jednoznacznie stwierdzić czym się sugerują opiekunowie zwierząt. Niejednokrotnie ma na to wpływ wygląd psa czy jego usposobienie i temperament.

Imiona z mitologii greckiej

Imię dla pieska często wybierane jest z mitologii greckiej. Właściciele niejednokrotnie nazywają swojego pupila Zeusem, który oznacza króla bogów, najważniejszego i sprawiedliwego. Można również nazwać innymi imionami w zależności od usposobienia naszego pupila.

Do ciekawych imion z mitologii greckiej należą:

 • Apollo, bóg prawdy, światła i słońca.
 • Ares, bóg wojny i walki oraz patron wojowników.
 • Dionizos, bóg dobrej zabawy i płodności.
 • Hermes, bóg podróżników, opiekun posłańców.
 • Posejdon, bóg mórz, rzek i jezior.

Imiona z mitologii rzymskiej

Imię dla pieska oprócz mitologii greckiej wybierane jest również z mitologii rzymskiej. Nierzadko nadawane jest imię: Jowisz, który oznacza boga burzy, deszczu i nieba, ojciec bogów.

Do ciekawych imion z mitologii rzymskiej należą:

 • Amor, bóg miłości.
 • Janus, bóg wszystkich umów, patron sojuszników.
 • Mars, bóg wojny, pierwotnie patron pór roku.
 • Merkury, posłaniec bogów, bóg handlu, zysku i kupiectwa.
 • Neptun, bóg wód, chmur i deszczu.
 • Wulkan, bóg ognia i rzemiosł metalurgicznych.

Imiona sławnych postaci

Imię dla pieska może dotyczyć sławnych postaci. Takim przykładem jest dowódca wojskowy i przywódca polityczny, jakim był Napoleon Bonaparte. Każdemu psu można nadać na imię Napoleon, a zwłaszcza jamnikowi, ponieważ Bonaparte uwielbiał psy tej rasy. Napoleon Bonaparte swojego psiego pupila nazwał własnym imieniem.

Imiona związane z geografią

Imię dla pieska może być związane również z geografią. Opiekunowie psów wykorzystują do tego nazwy stanów, rzek, a nawet wulkanów. Doskonałym przykładem są: Teksas, Ural, Kamerun, który jest państwem i czynnym wulkanem w środkowej Afryce. 

Imiona oznaczające zjawiska meteorologiczne

Imię dla pieska związane jest także z warunkami pogodowymi. Najczęściej gdy nasz psi pupil odznacza się szybkością i siłą. Przeważnie dotyczy to zwierząt biorących udział w sportach kynologicznych, takich jak np. chartów czy wyżłów. Popularnymi tego typu imionami dla psa jest:  Piorun, Tajfun, Tornado, Zefir, Sztorm, Wicher.

Imiona związane z muzyką

Imię dla pieska wybierane jest również z dziedziny muzyki. Popularne imiona związane z muzyką to np. Akord. Często w ten sposób nazywają swoich podopiecznych pasjonaci muzyki. W ten sposób wyrażają swoje muzyczne zainteresowania. Takie imiona są krótkie i łatwe do wymowy, co oznacza dobry wybór.

Imiona związane z kamieniami szlachetnymi

Imię dla pieska może wiązać się z nazwą kamienia szlachetnego, półszlachetnego, klejnotów czy substancji organicznych.

Do tego typu popularnych imion należą:

 • Brylant, który powstaje z brylantu po szlifowaniu.
 • Bursztyn oznaczający substancję organiczną.
 • Diament, który jest najdrogocenniejszym kamieniem szlachetnym.
 • Koral oznaczający popularny klejnot stosowany w jubilerstwie.
 • Rubin, który jest kamieniem szlachetnym.

Właściciel przy wyborze jednego z powyższych imion może sugerować się wyglądem swojego ulubieńca lub podkreślić znaczenie psa w domu, który jest drogocennym przyjacielem w rodzinie.

Imiona z bajek

Imię dla pieska często wybierane jest spośród tytułowych bohaterów książek czy filmów. Bardzo popularnym bajkowym imieniem dla psa płci żeńskiej jest Pluto czy Rambo. Doskonałym przykładem są również: Alex, Barry, Cywil, Dżok, Reks, Szarik, Tarzan. To jedne z najbardziej popularnych imion wybieranych dla psiego towarzysza.

Imiona ludzkie

Imię dla pieska często wybierane jest spośród imion żeńskich. Imiona mniej popularne wśród ludzi cieszą się większą popularnością w świecie zwierząt. Z zagranicznych imion popularne są w Polsce, m.in. Donald, Charlie, Leonardo czy Ryki.

Ważną rolę odgrywa charakter psa. Obserwując jego zachowanie i psoty, można nazwać go Wulkan czy Łobuz. Natomiast biorąc pod uwagę apetyt naszego czworonoga, trafnym dla niego imieniem będzie, np. Łasuch.

Pies jako wyjątkowo inteligentne zwierzę, szybko pozna swoje imię i będzie na nie reagować.

Imię dla pieska dobrze jest odpowiednio dobrać do jego charakteru i temperamentu. Najlepiej jest przyzwyczajać do imienia podczas podawania pokarmu, wspólnych zabaw albo pieszczot. Należy mieć na uwadze, że wybrane dla naszego podopiecznego imię, będzie nam towarzyszyło przez całe jej życie.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top