GeoZoo » Pies » ABC żywienia psa
ABC żywienia psa

ABC żywienia psa

ABC żywienia psa. Pies podobnie jak pozostałe zwierzęta powinien być racjonalnie żywiony. W jego diecie należy zachować niezbędne składniki pokarmowe w odpowiednich ilościach. Pies, żeby zachować kondycję i dobre zdrowie powinien spożywać białko zwierzęce.

ABC żywienia psa to jego dobrostan. Psa podobnie, jak kota można żywić gotowymi karmami i posiłkami sporządzonymi samodzielnie Dobrym rozwiązaniem jest podawanie psu dodatkowo suchej karmy, gdyż karma z puszki nie wpływa najlepiej na dziąsła i zęby. W przypadku stosowania tylko domowego wyżywienia należy mieć pewność, że jest ono świeże i pełnowartościowe.

Główne składniki psiego posiłku

ABC żywienia psa to pełnowartościowy posiłek o prawidłowym składzie. Powinien być podawany psu dwa lub trzy razy dziennie. 

Do najważniejszych składników w diecie psa należą:

  • Woda, która powinna być w nieprzerwanym dostępie, zawsze świeża i czysta. Najlepiej, jak będzie to woda filtrowana.
  • Białka występujące w organizmach zwierzęcych i roślinnych. Najłatwiej przyswajane są białka znajdujące się w mięsie, jajach kurzych i białym serze.
  • Tłuszcze, które stanowią stężoną formę energii. Nadmiar energii
    w pożywieniu kota zostaje przerobiona na tłuszcz, który jest magazynowany w różnych częściach ciała, zwłaszcza w tkance podskórnej. Funkcję składu paliwa pełni zgromadzony tłuszcz, którego można wykorzystywać w razie potrzeby.
  • Minerały, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu psa. Do najbardziej pożądanych minerałów są dwa: wapń i fosfor, które są niezbędne do uformowania oraz wzrostu zębów i kości. Minerały istotną rolę odgrywają również w przyroście i regeneracji mięśni, wiązadeł, skóry oraz włosów. Potrzebne są także w formowaniu czerwonych i białych ciałek oraz w procesie trawiennym.
  • Węglowodany, które występują w roślinach. Najlepiej przyswajane są cukry proste. Cukier mlekowy zawiera mleko krowie czyli laktozę, która nie jest tolerowana przez dorosłe psy. W takim przypadku należy kupować mleko bez laktozy, które dostępne jest w supermarketach. Dla psów dobrym źródłem odżywczym węglowodanów jest ryż.
  • Witaminy są potrzebne dla prawidłowego przebiegu procesów somatycznych. Witaminy A i D pełnią ważną rolę w rozwoju kości. Witamina E ma duże znaczenie dla funkcjonowania mięśni, dla procesów rozrodczych i wzroku. Witamina C przyspiesza gojenie ran, zapobiega krwotokom z naczyń i w walce ze szkorbutem. Jednak psy, podobnie jak koty same wytwarzają witaminę C, dlatego zbędna jest ona w ich diecie.

Jak podawać psu wodę?

Podstawy właściwego żywienia

ABC żywienia psa to nie jest oszczędzanie na psim pożywieniu. Suche karmy to produkty uboczne przemysłu spożywczego, który produkuje jedzenie dla ludzi. Zazwyczaj jest to pokarm, który nie nadaje się do spożywania przez gatunek ludzki. Rynek karm dla zwierząt oznacza przetwarzanie odpadów, które nadają się do sprzedania.

Konserwanty i wiele małowartościowych wypełniaczy znajduje się w gotowych karmach.

ABC żywienia psa to zbilansowana dieta, która zapewnia wspaniałą kondycję i świetne samopoczucie psiego towarzysza. Zbyt duże porcje lub nieodpowiednia dieta może doprowadzić do nadwagi, a następnie otyłości. Zagraża to zdrowiu czworonoga. Wiele chorób wynika z nadwagi, a zwłaszcza otyłości. Doskonałym przykładem są: cukrzyca, nadciśnienie czy niewydolność oddechowa.

Psy powinny posiadać w mieszkaniu specjalny kącik do spożywania pokarmu, z dala od legowiska. Należy unikać podawania słonych potraw i ostrych przypraw. Wskazane jest używanie misek, które wykonane są z materiału łatwego do utrzymania czystości. Po każdym posiłku naczynie należy umyć.

Polecane są naczynia ceramiczne, metalowe nierdzewne czy szklane.

ABC żywienia psa to również dbanie o zakupione produkty. Karmę suchą należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Natomiast jedzenie puszkowe po otwarciu ze względu na krótki termin do spożycia, powinno być schowane do lodówki. W każdym sklepie zoologicznym można kupić przekąski dla czworonogów. Należy zwracać uwagę na jakość smakołyków.

ABC żywienia psa to gotowe karmy i świeże domowe posiłki. Gotowych karm dla psów  jest na rynku bardzo wiele. Najlepiej wybrać pokarm renomowanych firm. Większość psów woli spożywać różnorodne karmy. Jednak niektóre są wierne tylko jednej wybranej marce. Dobrze odżywiony pies jest żywotny i szczęśliwy. Troskliwa opieka, odpowiednia socjalizacja i zbilansowana dieta może przedłużyć życie naszemu pupilowi o klika lat.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]