GeoZoo » Ptak » Żywienie i zdrowie Nestor kea
Żywienie i zdrowie Nestor kea

Żywienie i zdrowie Nestor kea

Żywienie i zdrowie Nestor kea wpłynie na funkcjonowanie papugi w naturze i niewoli. Zwierzęta prawidłowo żywione i trzymane w higienicznych warunkach chorują sporadycznie. Kea jest bardzo mądrą papugą, która inteligencją dorównuje orangutanowi i pięcioletniemu dziecku.

Żywienie i zdrowie Nestor kea przełoży się na rozwój, kondycję i stan zdrowia ptaka. Papuga ta jest łatwa do oswojenia, ale musi być odpowiednio socjalizowana. Raczej nie nadaje się do trzymania w domowych warunkach. Ten gatunek potrzebuje dużo przestrzeni i najlepszym rozwiązaniem będzie zewnętrzna woliera. Ta duża papuga ma swoje specyficzne wymagania i potrzeby.

Papuzia stołówka

Żywienie i zdrowie Nestor kea wpływa na jej wygląd zewnętrzny i samopoczucie. Kea jest zwierzęciem wszystkożernym. W Nowej Zelandii papugi te żywią się roślinnością, larwami chrząszczy, ptakami, a nawet ssakami i padliną. Szukają również pokarmu w śmietnikach. Podczas pikników kradną ze stołów jedzenie. W swoim ojczystym kraju często dokarmiane są przez turystów.

Papugi dziennie spożywają pokarm w ilości 5-10% masy ciała. Powinien być on urozmaicony i pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie składniki pokarmowe. Należy podawać różnorodne ziarna i nasiona, a także mięso i kurze jajka ugotowane na twardo. Nestor kea o wadze 1 kilograma zjada dziennie 50-100 gram pokarmu. Po spożyciu dobowej dawki pokarmowej można podawać smakołyki.

Ulubionym przysmakiem papugi są orzechy, które powinna otrzymywać w nagrodę. Ich charakterystyczne mocne, duże oraz ostre i silnie zakrzywione dzioby wspaniale sobie z nimi poradzą. Dieta ptaków powinna być dobrze zbilansowana i dostosowana do dużych papug. Należy zapewnić nieustanny dostęp do czystej i świeżej wody.

Mieszanka ziaren   

Żywienie w niewoli nie powinno sprawiać kłopotów, ponieważ w sprzedaży dostępne są specjalne skomponowane mieszanki pokarmowe. Uwzględniają one wymagania i potrzeby egzotycznych ptaków. W sklepach zoologicznych można kupić słoiki z naturalnymi kiełkami. Najlepiej sprawdzają się mieszanki renomowanych firm, które są urozmaicone i wystarczająco zbilansowane.

Główną dawką ziaren są: proso, słonecznik, owies, kukurydza, mokrzyca, pestki dyni i pinii, a także nieprażone orzeszki ziemne. Dawka nasion słonecznika nie powinna przekroczyć 20% dziennej dawki żywieniowej. Najlepiej podawać jest nasiona i ziarna w małych ilościach kilka razy w ciągu dnia.

Pokarm roślinny

W okresie wiosennoletnim papugom należy podawać pokarm roślinny, ponieważ liście wielu roślin są składnikami różnych witamin. Papugi lubią młode listki mniszka lekarskiego. Rośnie on w miejscach nasłonecznionych już pod koniec kwietnia. Nie należy karmić ptaków przydrożnymi roślinami ze względu na ich zanieczyszczenia.

Można także podawać liście koniczyny i cykorii. W przypadku posiadania przydomowego ogródka warto jest wysiać sałatę, szpinak czy inne zboża w doniczkach lub kuwetach. Do prawidłowego trawienia potrzebny jest grys, który należy rozłożyć na dnie klatki bądź dodać do ptasiego posiłku. Jest on potrzebny do rozdrobnienia pokarmu w żołądku mięśniowym.

Owoce i warzywa

Dodatkiem jest świeży i miękki pokarm i jednocześnie uzupełnieniem wyżywienia. Należy podawać owoce, sałatę, warzywa, delikatne rośliny i skiełkowane ziarna. Kea lubi banany, gruszki, jagody, brzoskwinie, śliwki czy nektarynki. Wskazane jest podawanie tartej marchwi z białym serem. Świeży pokarm pokrywa zapotrzebowanie na witaminy.

Żywienie i zdrowie Nestor kea

Zdrowy styl życia

Żywienie i zdrowie Nestor kea ma bardzo duże znaczenie w hodowli tych papug. Na wolności ptaki te żyją znacznie krócej niż w niewoli, a ich największym zagrożeniem są ludzie i ich niszczycielska działalność. Hodowlanym ptakom należy zapewnić fachową opiekę. Trzeba zapobiegać wszelkim schorzeniom, aby uniknąć leczenia podopiecznego.

Powszechnym objawemzłego samopoczucia papug to osowiałość i nastroszone pióra.Jest to gatunek podatny na schorzenia behawioralne. Wszelkie nieprawidłowości należy skonsultować z lekarzem weterynarii, zwłaszcza ze specjalistą od ptasich chorób. Nie wolno leczyć samodzielnie. Rolą hodowcy jest baczne obserwowanie zwierząt zarówno ich wyglądu zewnętrznego, jak również zachowania.

Do najczęstszych chorób Nestor kei należą:

  • Choroba papuzia czyli znana papuzica. Jest ona groźną chorobą wirusową, która może być przeniesiona z chorego ptaka na człowieka. W dzisiejszych czasach ryzyko zachorowania jest minimalne, gdy kea została udomowiona. Ponadto obecnie wyleczenie papuzicy nie jest trudne.
  • Choroba dzioba i piór psittacine, która  powoduje zniekształcenie dzioba, utratę piór, a także pazurów ptaka. Każda infekcja wirusowa zmniejsza odporność kei.
  • Zaburzenia behawioralne, które najczęściej spowodowane są samotnością lub nudą. Złe samopoczucie  może być również wynikiem nieodpowiednich warunków czy małej przestrzeni do eksplorowania terenu.
  • Biegunka, która może być spowodowana wieloma czynnikami. Przyczyną tego schorzenia najczęściej jest spożycie przez papugę nieświeżego pokarmu lub z oznakami stęchlizny.
  • Świerzb jest jednym z poważniejszych schorzeń papug. Są to pasożyty zewnętrzne i należące do roztoczy. Oznakami świerzbowca są porowate ślady w okolicy oczu i na dziobie.
  • Pasożyty przewodu pokarmowego to nicienie bądź tasiemce. Chudnięcie papugi kei to objawy tej choroby.
  • Wyskubywanie piór może następować na skutek samotności ptaka, stresu czy niedoboru mikroelementów i witamin. Nie wolno dopuścić do takiej sytuacji. Należy pamiętać, że kea jest ptakiem społecznym, który żyje na wolności w grupach. Papuga ta nie lubi samotności.

Podsumowując żywienie i zdrowie Nestor kea wpływa na dobrostan ptaka. Menu papugi hodowlanej przede wszystkim powinno zostać prawidłowo ułożone, zgodnie z potrzebami tego gatunku, który jest zwierzęciem wszystkożernym. Na długość życia kei wpływa odpowiednia dieta, dobre warunki i właściwa stymulacja. Nestor kea wymaga uwagi opiekuna oraz dużo ciekawych zabawek i zewnętrznej woliery.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top