GeoZoo » Ptak » Ptasi węch
Ptasi węch

Ptasi węch

Ptasi węch wspaniale funkcjonuje i  odgrywa w życiu ptaków znaczącą rolę. Wchodzi on w skład układu nerwowego i jest doskonałym narządem zmysłu. Ptasi węch pomaga skrzydlakom odbierać bodźce zewnętrzne, poznawać zwierzęta i ludzi.

Ptasi węch ma wpływ na rozwój, kondycję i zdrowie ptaków. Ptaki są uznawane za bardzo inteligentne stworzenia. Ptasi węch przewyższa ludzki. Układ węchowy  nie jest tak samo rozwinięty we wszystkich ptasich gatunkach. Węch u niektórych ptaków jest narządem dominującym. Większość ptasich gatunków wyróżnia się dużą aktywnością i ruchliwością.

Jama nosowa

Ptasi węch jest trzecim ważnym narządem zmysłów po wzroku i słuchu. Nozdrza przednie znajdują się w okolicach nasady dzioba. Otaczają one dwie płytki chrzęstne, które nazywane są nakrywką. Mogą być również otoczone grubą noskówką. Doskonałym tego przykładem są papugi. Nozdrza prowadzą do jamy nosowej, która podzielona jest chrząstką na dwie połowy.

Jama nosowa posiada szerokie połączenie z jamą ustnogardłową przy użyciu nozdrzy tylnych. Obie części jamy nosowej mają spłaszczenie boczne i rozciągają się w kierunku dużych ptasich oczodołów. W przestrzeni jamy nosowej znajdują się trzy małżowiny: donosowa, środkowa i doogonowa. Pełnią one bardzo ważną rolę w powonieniu, termoregulacji i filtrowaniu wdychanego powietrza.

W górnej części jamy nosowej  i małżowiny górnej znajdują się komórki węchowe. Okolice węchowe błony śluzowej  jamy nosowej pokryte są  nabłonkiem wielorzędowym, gdzie najważniejszą częścią są komórki węchowe.

Jama nosowa pełni funkcje: oddechowe i węchowe.

Ma do spełnienia następujące zadania:

  • filtruje powietrze z kurzu i innych zanieczyszczeń,
  • nawilża powietrze parą wodną,
  • ogrzewa powietrze,
  • odbiera i rozróżnia zapachy.

Żywienie i zdrowie kakadu

Znaczenie układu powonienia

Ptasi węchu zdrowego i młodego osobnika funkcjonuje prawidłowo. Na podstawie przeprowadzonych badań genetycznych naukowcy z Niemiec i Nowej Zelandii udowodnili, że węch odgrywa w życiu ptaków ważną rolę. Badania prowadzone nad zachowaniem ptaków dowiodły, że niektóre gatunki używają węchu do nawigacji, rozpoznawania osobników czy poszukiwania pożywienia.

O ilości rozróżnianych zapachów decyduje całkowita liczba genów receptora zapachu w genomie. Do doświadczenia zostały wybrane następujące ptaki:  kanarek, kiwi, sikorka bogatka i kura. Nie wszystkie skrzydlaki posiadają taką samą ilość genów receptora zapachu. Związane jest to przede wszystkim z ich trybem życia. Stwierdzono, że im więcej jest tych genów, tym większy jest obszar węchowy w mózgu.

W przypadku każdego badanego gatunku została oceniona liczba genów receptora zapachów. Okazało się, że spośród badanych ptaków najlepiej wyposażony w tego typu geny, był ptak kiwi. Posiadał on aż sześć razy więcej, niż kanarek czy sikorka bogatka. Wysoka ilość genów receptora zapachu u kiwi wytłumaczona jest stylem życia. Ptak ten żeruje na ziemi i jest aktywny nocą. Z tego względu kieruje się przede wszystkim węchem.

Kiwi to wyjątkowy ptak o bardzo czułym węchu. Potrafi on bez problemu wywęszyć dżdżownicę ukrytą pod piętnastocentymetrową warstwą ziemi. Bardzo dobrze rozwinięty narząd węchu posiadają także ptaki morskie, a szczególnie petrelki modre. Po całodziennym poszukiwaniu pożywienia powracają do gniazd wybudowanych w norach.

Zapachy pomagają ptakom morskim odnajdować drogę podczas nocnych lotów.  

W przypadku ssaków duża część genów receptora zapachu może ulec dezaktywacji. U ludzi pracuje tylko 40 % tych genów. Natomiast po ustaleniu liczby genów receptora zapachu u ptaków naukowcy doszli do wniosku, że większa liczba receptora zapachu jest funkcjonalna. Na tej podstawie można stwierdzić, że zmysł węchu odgrywa ważną rolę w życiu ptaków.

Ptasi węch jest bardzo dobrze rozwinięty wśród wielu gatunków i pozwala na prawidłowe funkcjonowanie tych zwierząt. Narząd ten ptaki używają do nawigacji, poszukiwania pożywienia i rozpoznawania osobników. Ptasie zmysły wzajemnie się uzupełniają i pomagają ptakom w codziennym bytowaniu oraz poznawaniu świata. Ptaki posiadają wyostrzone zmysły i szybki refleks.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

Żywienie i zdrowie mastomysy

Żywienie i zdrowie mastomysy

Żywienie i zdrowie mastomysy to podstawa jej funkcjonowania w hodowli i amatorskim chowie. Zwierzęta przy dobrze wyważonej diecie i troskliwej ...
Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...