GeoZoo » Pies » Pies, który nie szczeka
Pies, który nie szczeka

Pies, który nie szczeka

Pies, który nie szczeka to basenji, który pochodzi z Afryki. Jest to bardzo stara rasa. Stanowi pomost pomiędzy dzikimi przodkami, a współczesnym psem domowym. Prawdopodobnie ta egzotyczna rasa powstała już w Starożytnym Egipcie.  Basenji doskonale nadaje się do małych mieszkań.

Pies, który nie szczeka nazywany jest również basendżi. Jest to mądry i elegancki pies. Porusza się ruchem wahadłowym, jak w wyciągniętym kłusie konia pełnej krwi. Ten chód lekki i niestrudzony jest jedną z cech tej rasy. Basenji żyje w granicach 12-16 lat, a nawet dłużej. Odpowiednio zadbany będzie towarzyszył nam przez długie lata. Basenji przez FCI został zakwalifikowany do Grupy V: Szpiców i psów w typie pierwotnym.

Krótka historia rasy

Pies, który nie szczeka został sprowadzony do Europy z Afryki. Pod koniec XIX wieku europejscy podróżnicy zobaczyli na terenie dzisiejszego Kongo małe psy o stojących uszach, które nie szczekają. Miejscowa ludność używała ich do polowań. Po przewiezieniu w tamtym okresie do Europy rasa ta nie przetrwała.

Na początku XX wieku jeszcze kilkakrotnie sprowadzano basenji na kontynent europejski z zamiarem ich hodowli. Jednak psy nie przeżyły ze względu na niesprzyjające warunki klimatyczne. Dopiero w 1936 roku Oliwia Burn sprowadziła 6 psów z Kongo do Anglii. Tam zostały one rozpowszechnione.

Następnie rozpoczęto hodowlę tej rasy w Europie i na świecie. W Kongo psy te są bardzo znane i cenione przez tubylców. Wodzowie plemion woleli sprzedaż własne córki niż te czworonogi. Basenji zyskują coraz więcej zwolenników w Stanach Zjednoczonych, jako spokojne psy pokojowe. Jednak nie są one zbyt często hodowane w Polsce.   

Wygląd egzotycznego psa

Pies, który nie szczeka jest niedużym zwierzęciem o delikatnym kośćcu i lekkiej budowy. Ma krótki i prosty tułów z daleko zachodzącymi żebrami. Klatka piersiowa jest dość głęboka i średniej szerokości, a grzbiet krótki i prosty. Idealny wzrost psa to 43 cm, a masa ciała 11 kg. Natomiast suka jest trochę niższa i lżejsza.

Wysokość jej sięga 40 cm, a masa ciała wynosi 9,5 kg. Basenji posiada średniej długości i wyraźnie wyrzeźbioną głowę, która zwęża się na wysokości oczu. Kufa krótsza niż część mózgowia. Zęby ściśle na siebie zachodzą. Na tyle głowy widoczne są pomarszczenia. Nos może być czarny bądź różowy.

Szyja dość długa i dobrze osadzona w łopatkach, a kark wyraźny i muskularny. Oczy nieduże o przenikliwym spojrzeniu mają migdałowy kształt. Osadzone są skośnie i mogą przybrać barwę: ciemnoorzechową, żółtą i jasnoniebieską. Na głowie widoczne są stojące uszy, które są ostro zakończone.

Kończyny są proste, wysokie i dobrze umięśnione z małymi i wąskimi łapami o dobrze wysklepionych palcach. Pies, który nie szczeka posiada charakterystyczny ogon, który jest wysoko osadzony i zakręcony. Tworzy on jeden lub dwa pierścienie, które mocno oparte są o jeden z boków tego czworonoga.

Skóra jest elastyczna, a sierść krótka, gładka i jedwabista bez podszerstka. Natomiast u szczeniąt skóra jest bardzo luźna i tworzy liczne fałdy na grzbiecie. U niektórych osobników pozostaje tak elastyczna skóra jak u szczeniąt. Umaszczenie może być: czysto czarne z białym, czerwone z białym, czarne podpalane, pręgowane, tricolor.

Pies, który nie szczeka

Charakter i temperament

Pies, który nie szczeka to bardzo inteligentna i pojętna rasa. Jednak wydaje on rozmaite inne dźwięki, takie jak piszczenie czy warczenie. Jest to zwykle ciche jazgotanie przy pojawieniu się nieznanych mu ludzi. Czworonogi te są pełne wdzięku, czujne i sympatyczne. Bywają jednak osobniki nieufne w stosunku do ludzi i trudne do podporządkowania.

Basenji uwielbia zabawę i chętnie uczy się nowych sztuczek. Bardzo lubi towarzystwo człowieka i wspólne z nim spacery. Pies ten jest wesoły i żywotny. Rasa ta ma tendencję do nadwagi, dlatego dieta powinna być odpowiednio zbilansowana. Koszt takiego psa kształtuje się w granicach 4-5 tysięcy zł.

Pies, który nie szczeka potrafi zadbać o czystość swojej sierści, podobnie jak kot. Pomagają mu w tym łapy i język. Rasa ta nie należy do chorowitej. Nie jest jednak zbyt odporna na niskie temperatury, o czym należy pamiętać. W Polsce znana jest od niedawna. Basenji to wspaniały towarzysz człowieka, który świetnie nadaje się na domowego pupila.

Scroll to Top