GeoZoo » Gryzoń » 5 Ciekawostek o wielkoszczurze gambijskim
5 Ciekawostek o wielkoszczurze gambijskim

5 Ciekawostek o wielkoszczurze gambijskim

5 Ciekawostek o wielkoszczurze gambijskim pogłębi naszą wiedzę w dziedzinie tych sympatycznych gryzoni z rodziny malgaszomyszowatych. Zwierzęta te występują na rozległych terenach Afryki, na południe od Sahary. Wielkoszczur gambijski jest zwierzęciem stadnym.

5 Ciekawostek o wielkoszczurze gambijskim to potrzebne informacje na temat jego wyglądu i zachowania. Jest on jednym z największych gryzoni z nadrodziny myszowych. Morze mierzyć nawet 1 metr wraz z ogonem, a masa jego ciała wynosi około 2,8 kg. Wielkoszczur gambijski zakłada pod ziemią gniazda.

Wskazane jest wypuszczanie wielkoszczura z klatki w celu pobiegania po mieszkaniu pod nadzorem opiekuna. Wszystkie przewody elektryczne trzeba solidnie zabezpieczyć przed przegryzieniem. Nie należy zostawiać otwartych szafek. Najlepiej jak pokój nie ma na wyposażeniu mebli. Można go też wyprowadzać na spacer w szelkach i na smyczy.

Wybrane ciekawostki o wielkoszczurze gambijskim

5 Ciekawostek o wielkoszczurze gambijskim przeznaczonych jest dla wszystkich miłośników zwierząt, szczególnie gryzoni. Zwierzęta te uwielbiają znosić do gniazd różne przedmioty o intensywnych, jaskrawych kolorach. W komorach lęgowych gryzonia można znaleźć różne błyskotki. Niejednokrotnie są to małe kamyki, nakrętki po napojach czy kawałki owoców.

W naturze najczęściej bytują w koloniach, liczących 20-35 osobników. Niektóre wielkoszczury prowadzą samotny styl życia. Na wolności ssaki te zajmują opuszczone nory lub kopią tunele z komnatami. Nie może zabraknąć w podziemnych korytarzach izby mieszkalnej, sypialni, toalety czy spiżarni. Nory posiadają kilka wyjść.

5 Ciekawostek o wielkoszczurze gambijskim pomorze podjąć decyzję o hodowli tych zwierząt. Gryzonia tego można nabyć na terenie Unii Europejskiej od licencjonowanych sprzedawców. Przy sprzedaży nie jest potrzebne świadectwo CITES. Nowo kupiony wielkoszczur powinien przejść badania weterynaryjne. Należy wykluczyć obecność pasożytów. Z tego względu wskazana jest kwarantanna.

Do wybranych pięciu ciekawostek o wielkoszczurze gambijskim należą:

  1. Z wyglądu gryzoń ten przypomina szczura śniadego, ale jest od niego większy i cięższy.  W odróżnieniu od szczurów europejskich posiada torby policzkowe. Jest mniej płodny, zakłada gniazda pod ziemią, ale dłużej żyje. Jest porządnym zwierzęciem, ponieważ załatwia swoje potrzeby fizjologiczne w jednym miejscu. Jego mocz powoduje korozje metalu, ale nie ma nieprzyjemnej woni. W składzie posiłków dobowych wielkoszczura powinno znajdować się więcej białka niż w przypadku szczura śniadego. Jest to bardzo ważne ze względu na budowę jego układu pokarmowego. Nie trawi on dobrze pożywienia gorszej jakości.
  2. Wielkoszczur gambijski nie jest zwierzęciem udomowionym. Z tego względu bardzo ważne jest jego umiejętne oswajanie od wczesnej młodości. Po odsadzeniu od matki należy poświęcać mu jak najwięcej uwagi i czasu. Jest to bardzo ważny okres socjalizacji. Dobrze jest karmić wielkoszczura z ręki, uczestniczyć w zabawach i szkoleniach. Za posłuszeństwo i dobrze wykonane zadania, zwierzątko zawsze powinno być nagradzane.  Wpływa to bardzo korzystnie na późniejszy etap oswajania tego gryzonia.
  3. Wykorzystywany jest w służbie ludzkości, zwłaszcza do wykrywania min i gruźlicy u ludzi. Belgijska organizacja Apopo tresuje te gryzonie do wyszukiwania min lądowych.Po znalezieniu ładunku wybuchowego, sygnalizuje drapaniem w ziemi. Ze względu na swoją niską masę ciała, mina nie wybuchnie, gdy na nią wdepnie. Może pracować z różnymi przewodnikami. Przygotowanie zwierzęcia do pracy trwa 9 miesięcy. Wielkoszczury potrafią także wykryć prątki gruźlicy w plwocinie ludzkiej. Dzięki niesamowitym zdolnością wielkoszczurów gambijski zmienił się stosunek do tych gryzoni.
  4. Dzielny szczur o imieniu Magawa, który wykrył  ponad sto materiałów wybuchowych i min żył osiem lat. W 2020 roku charytatywna organizacja weterynaryjna z Wielkiej Brytanii o nazwie People’s Dispensary for Sick Animals przyznała  mu złoty medal. Gryzoń Magawa otrzymał odznaczenie, ponieważ poświęcał się ratując ludzkie życie. Po zasłużonej pracy odszedł na emeryturę w 2021 roku, a rok później zakończył życie na Ziemi. Mierzył on 70 cm długości i ważył ponad 1 kg. Był bardzo szybki i skuteczny. Wystarczyło mu 20 minut na przeszukanie terenu wielkości kortu tenisowego.
  5. W środowisku naturalnym bywa przedmiotem polowań. Dzieje się to ze względu na doskonałe mięso i wyrządzone szkody.Przenoszą również groźne choroby.W Afryce mięso to uchodzi za przysmak. W tym celu wielkoszczur hodowany jest na farmach i odbywają się polowania na niego. Zwierzęta te wyrządzają duże spustoszenie w uprawach rolnych.

5 Ciekawostek o wielkoszczurze gambijskim przedstawia istotne wydarzenia z jego życia. Wiedza ta jest potrzebna w domowej hodowli. Pomaga dostosować warunki bytowe do ich wymagań i potrzeb. Wybitne umiejętności wielkoszczurów są ważnymi informacjami dla potencjalnych hodowców. Gatunek ten mało rozpowszechniony jest w Polsce.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top