GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Najstarsza ryba akwariowa
Najstarsza ryba akwariowa

Najstarsza ryba akwariowa

Najstarsza ryba akwariowa to rogoząb australijski. Pochodzi z rodziny rogozębowatych i rodzaju Neoceratodus. Ten długowieczny okaz należy do gromady: mięśniopłetwych, podgromady: dwudysznych i rzędu: rogozębokształtnych. Rogoząb australijski zamieszkuje stan Queensland w Australii.

Najstarsza ryba akwariowa liczy sobie około 95 lat. Została nazwana Methuselah – Matuzalem. Mieszka w Steinhart Aquarium w Kalifornijskiej Akademii Nauk w San Francisco (California Academy of Sciences) od 1938 roku z ponad 200 innymi rybimi okazami. Przybyła parowcem do Stanów Zjednoczonych wraz z innymi rybami z Australii. Zasiedlała tam wody stojące i wolno płynące.

Gatunek ten występuje w australijskich rzekach: Mary i Burnet. Naukowcy na podstawie nieinwazyjnej metody badania DNA z płetwy oszacowali, że ryba ta może mieć nawet 101 lat. Imię Matuzalem pochodzi ze starego testamentu Biblii. Nosił je najstarszy człowiek, który był synem Henocha. Według Księgi Rodzaju przeżył 969 lat. Kalendarz księżycowy wiek ten określa na około 80 lat. Gatunek ten chroniony jest w Australii.

Wygląd  i wymagania

Najstarsza ryba akwariowa jest najbardziej pierwotnym gatunkiem ryby dwudysznej i jedynym przedstawicielem rodziny rogozębowatych. Matuzalem jest bardzo atrakcyjną samicą, która mierzy 1,2 m i waży 18,1 kg. Posiada wydłużone i bocznie spłaszczone ciało. Obdarzona jest pojedynczym otworem nosowym.

Dobrze rozwinięte są płetwy piersiowe i brzuszne. Homocerkalna płetwa ogonowa. Skóra pokryta jest dużymi łuskami, które zachodzą na siebie. Skóra jest dodatkowym narządem wymiany gazowej, wydalania i osmoregulacji. Methuselah jest mniej podatna na pasożyty zewnętrzne. Rogoząb zawiera 43 miliardy par zasad, czyi 14-razy więcej niż genom ludzki.

Ryby z tego gatunku mogą osiągnąć nawet 2 metry długości i ważyć kilkadziesiąt kilogramów. Ryba ta ma swoje wymagania. Temperatura wody powinna mieścić się w granicach 22-28oC, pH: 7,0 i twardość wody czyli dH: do 15o. Podłoże w zbiorniku musi być piaszczyste. Nie powinno również zabraknąć kawałków drewna i okazałych kamieni.

Zachowanie Methuselah

Najstarsza ryba akwariowa cieszy się dobrym zdrowiem. Posiada niesamowitą osobowość. Jest urocza i uwielbia głaskanie po brzuchu. Jest jednym z 6 żyjących współcześnie gatunków dwudysznych ryb, które oddychają powietrzem atmosferycznym. Ryba ta nie zapada w sen letni. Wydaje dźwięki o wysokiej częstotliwości. Potrafi gwizdać czy wydawać okrzyki.

Jest to organizm mniej rozwinięty, ale posiadają zdolności do okazywania uczuć. Ta prymitywna ryba z przyjemnością  reaguje na delikatną pielęgnację człowieka. Akwarium, w którym trzymana jest Methuselah jest jednym z najbardziej interaktywnych i zróżnicowanych biologicznie akwariów na świecie.

Najstarsza ryba akwariowa

Stołówka Methuselah

Najstarsza ryba akwariowa ma stworzone odpowiednie warunki do życia w Steinhart Aquarium. W naturze ryby te wtapiają się w otoczenie i rzadko oddalają się od swojego akwenu. Dwudyszne rybie okazy zwykle są mięsożerne. Ich pożywieniem są: żaby, ryby, kijanki i słodkowodne bezkręgowce. Młode osobniki spożywają glony.

Methuselah posiada różnorodny i pełnowartościowy jadłospis, który składa się z ryb, bezkręgowców owoców i warzyw. W diecie tej ryby jest również karma z algami. Jednak ulubionym przysmakiem Matuzalem są świeże figi. Najstarsza ryba akwariowa jest nadal sprawna fizyczna, dzięki posiadaniu specjalistycznej opieki.

Posiada płuca i skrzela. Uważana jest przez biologów za ewolucyjne ogniwo, które łączy ryby i płazy. Jest to gatunek zagrożony wyginięciem w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUNC). Dokładne oszacowanie wieku Matuzalem ma duże znaczenie dla ustalenia długości życia tego gatunku.

Rozmnażanie rogozębów

Najstarsza ryba akwariowa jest efektownym i dużym okazem. Jest to gatunek jajorodny, dochodzi do zewnętrznego zapłodnienia. Tarło rogozębów australijskich trwa od września do października. Ikra jest okazała i kleista. Jaja posiadają średnicę około 7mm i otoczone są galaretowatą substancją. Nowo wylęgłe osobniki nie posiadają skrzeli zewnętrznych.

Najstarsza ryba akwariowa jest wyjątkowym okazem, którego podziwiają ludzie. Rogoząb australijski zwany jest też barramundą. Posiada prymitywne pojedyncze płuco, które zostało przekształcone z pęcherza pławnego. Na wolności w czasie suszy oddycha powietrzem atmosferycznym.