GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Opieka nad babką złotą
Opieka nad babką złotą

Opieka nad babką złotą

Opieka nad babką złotą polega na zakupieniu zdrowych rybich okazów i prawidłowym urządzeniu akwarium. Żywym organizmom świata podwodnego trzeba stworzyć odpowiednie warunki do życia zbliżone do środowiska naturalnego. Akwarysta kupując babki złote  powinien sprostać ich wymaganiom.

Opieka nad babką złotą polega na ochronie ryb przed czynnikami stresogennymi. Mogą one zostać wywołane przez bodźce psychiczne, jak i fizyczne. Stres jest często wynikiem rożnych chorób i niedomagań ryb, a także z powodu przerybienia zbiornika. Zwierzętom tym trzeba stworzyć odpowiednie warunki w akwarium, aby były radosne i żywotne.

Kupno zdrowych ryb

Opieka nad babką złotą polega  na nabyciu zdrowych osobników w ilości 8-10 sztuk. Nie jest wskazane hodowanie tych ryb pojedynczo bądź parami. Kupując babki złote trzeba ocenić stan ich zdrowia. Warto jest również zaobserwować wygląd zewnętrzny i ich zachowanie. Nie należy kupować osobników z wadami genetycznymi albo okaleczonych.

To od akwarysty uzależniony jest stan zdrowia, samopoczucie i długość życie ryb. Znając potrzeby i upodobania babek złotych trzeba według ich potrzeb urządzić akwarium i wprowadzić dietę przede wszystkim naturalną. Każde stworzenie wymaga troskliwej opieki oraz dokładnej i codziennej obserwacji.  

Ryby akwariowe, jak również pozostałe zwierzęta należy traktować w sposób humanitarny. Żywe organizmy świata podwodnego także odczuwają ból i cierpienie. Zły stan ryby może być wynikiem nieodpowiedniej diety, choroby, stresu, czy złych warunków panujących w akwarium.

Mieszkanie babek złotych

Opieka nad babką złotą przekłada się na funkcjonowanie tego gatunku ryb w akwarystyce. Mieszkaniem tych podwodnych stworzeń powinno być przestronne i odpowiednio urządzone akwarium. Dobrze jest prowadzić hodowlę babek złotych w dużym, jednogatunkowym zbiorniku z bujną roślinnością i licznymi kryjówkami.

Dla babek złotych trzeba przygotować:

  • Szczelne akwarium i odpowiedniej wielkości w zależności od liczby babek złotych. Po ustawieniu zbiornika we właściwym miejscu należy go odpowiednio urządzić. Minimalna długość akwarium dla 8-10 osobników to 80 cm. Ryby te wykazują terytorializm i dlatego są bardzo zadziorne. U babek złotych trzymanych pojedynczo bądź parami widoczny jest stres i wzmożona agresja.
  • Tło, które instalowane jest w zbiorniku w pierwszej kolejności. Po   jego wyschnięciu można przystąpić do dalszych prac.
  • Ciemne podłoże z domieszką torfu.
  • Elementy dekoracyjne, które powinny być umieszczone w zbiorniku po ułożeniu podłoża.
  • Urządzenia techniczne, które trzeba zamontować w akwarium i sprawdzać ich działanie. Urządzeniami niezbędnymi w zbiorniku są: ogrzewanie, oświetlenie i filtracja. Potrzebny jest także termometr do kontrolowania temperatury wody, która powinna wynosić w granicach 25-30oC.
  • Wodę, którą napełniamy akwarium po czterech etapach prac. Dopiero po zainstalowaniu tła, ułożeniu podłoża i dekoracji oraz zasadzeniu roślin można zbiornik napełnić wodą. Do napełnienia akwarium wykorzystywana jest zwykle woda kranowa o pokojowej temperaturze. Woda dla babek złotych powinna mieć odczyn pH 7-8,5, a twardość w granicach 10-25on. Gatunek ten preferuje lekko zasoloną wodę w granicach 1,005-1,010 g/cm3.

W przypadku rozmnażania ryb trzeba zaopatrzyć się w specjalny zbiornik hodowlany. Dno zbiornika hodowlanego najlepiej jest wyłożyć mchem jawajskim. Samica składa jaja w ilości około 300 ziaren. Po ich złożeniu samiczkę można przenieść do innego zbiornika, ponieważ nie zajmuje się potomstwem. To samiec obejmuje opiekę nad ikrą. Po około 8 dniach następuje wylęg.

Zdrowy tryb życia babek

Opieka nad babką złotą polega na zapobieganiu chorobom i różnym niedomaganiom. Schorzenia zakłócają prawidłowe funkcjonowanie tych stworzeń. Wyniszczają również organizm, a nawet mogą doprowadzić ryby do śmierci. Zdrowy tryb życia minimalizuje schorzenia tych rybich okazów.

Trzymając babki złote w stosunkowo dużym zbiorniku, łatwiej utrzymamy równowagę biologiczną, niż w małym. Należy nie zapominać, że odpowiednie stężenie tlenu w wodzie ma duże znaczenie dla samopoczucia i zdrowia ryb, a także dla wzrostu roślin. Poza tym tlen minimalizuje rozwój niektórych bakterii, które są powodem różnych chorób.  

Zminimalizowanie stresu i zdrowy tryb życia babek złotych polega na:

  • Pozyskiwaniu nowych osobników i roślin tylko z pewnych źródeł.
  • Poddawaniu kwarantannie nowo zakupionych ryb i roślin, do czego służy oddzielny zbiornik hodowlany.
  • Zasiedlaniu nowo założonego akwarium dopiero po około 2-3 tygodniach od założenia.
  • Zgaszeniu w akwarium światła przed umieszczeniem w nim nowych ryb. Można je ponownie zapalić po około 2,5 godziny czyli po zaakceptowaniu przez ryby nowego środowiska.
  • Hodowaniu ryb w grupach składających się z 8-10 osobników. w przestronnym zbiorniku. Nie utrzymywać ryb pojedynczo ani parami, ponieważ wzrasta agresja babek złotych. Niejednokrotnie jest to przyczyną niepowodzenia w hodowli tych atrakcyjnych okazów.
  • Nie dopuszczeniu do przerybienia akwarium, co powoduje stres i zmniejszenie układu odpornościowego u ryb.
  • Sukcesywnym podmienianiu części wody do 15-20% w zbiorniku, ponieważ ryby potrzebują bardzo czystej wody.
  • Zbadaniu parametrów wody odczynnikami i ustaleniu zawartych w niej związków azotowych. Te czynności należy przeprowadzić przynajmniej raz w tygodniu, pomimo uzyskania pełnej stabilizacji wody w zbiorniku.
  • Zastosowaniu oświetlenia, najlepiej rozproszonego i niezbyt intensywnego.
  • Pokryciu zbiornika piaszczysto-skalistym podłożem, ponieważ babki złote żerują przy dnie. Takie środowisko będzie podobne do życia tych ryb w środowisku naturalnym.
  • Obsadzeniu zbiornika bujną roślinnością i wpuszczenie do niego ryb po ustabilizowaniu wodnego środowiska.
  • Wyposażeniu akwarium w liczne kryjówki, korzenie i kamienie.
  • Regularnym kontrolowaniu składu chemicznego wody i chronieniu jej przed truciznami, które mogą dostać się do zbiornika z zewnątrz.
  • Systematycznym czyszczeniu filtrów i sprawdzanie sprawności sprzętu akwariowego.
  • Karmieniu ryb zróżnicowanym i pełnowartościowym pokarmem. Babkom złotym należy zapewnić dietę bogatą w witaminy.
  • Niezwłocznym usunięciu osadów, które pojawią się na dnie zbiornika.
  • Zakupieniu podstawowych środków leczniczych i dezynfekujących, które powinny znaleźć się w apteczce każdego akwarysty.

Podsumowując opieka nad babką złotą wymaga wiedzy i zaangażowania. Ryby te są drapieżnikami, dlatego powinny otrzymywać głównie pokarm żywy. Wskazane jest karmienie tych stworzeń larwami czarnych komarów, ochotką czy wodzeniem. Przy kupnie babek złotych należy uważać, żeby nie został nam sprzedany inny gatunek z rodzaju Brachygobius, bardzo podobny do tych ryb.