GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Ryba widząca w dwóch środowiskach
Ryba widząca w dwóch środowiskach

Ryba widząca w dwóch środowiskach

Ryba widząca w dwóch środowiskach to gatunek Anableps anableps z rzędu karpieńcokształtnych i rodziny czworookowatych. Ryba ta należy do rodzaju Anableps. Ten niezwykły okaz może obserwować świat pod wodą i w powietrzu. Jest to żywotny tropikalny gatunek, którego wypukłe oczy wystają poza taflę wodną.  

Ryba widząca w dwóch środowiskach obserwuje otoczenie w zupełnie inny sposób niż zwierzęta lądowe. Polska nazwa Anableps anableps to czworook z powodu nietypowej budowy oczu. Bytuje w środkowej i północnej części Ameryki Południowej. Po raz pierwszy gatunek ten został opisany przez szwedzkiego przyrodnika Karola Linneusza.

Zajmowane środowisko

Ryba widząca w dwóch środowiskach spotykana jest w wodach słodkich i o niedużym zasoleniu. Czworook preferuje dolne odcinki rzek, które są niejednokrotnie zamulone o błotnistym podłożu. Ryby te spotykane są też w poszerzonych i lejkowatych ujściach rzek, wśród lasów namorzynowych.

Zdolne są przeżyć w błotnistej sadzawce, zagrzebując się w mule. Potrafią przeskakiwać z jednej kałuży do drugiej o większej ilości wody. Czworook takich umiejętności potrzebuje w przypadku suszy i niskiego stanu wód w rzekach.

W warunkach akwariowych zalecana jest dla tego gatunku woda od średnio-twardej do twardej. Wskazana jest temperatura wody w zbiorniku w granicach 24-28oC z małym dodatkiem soli morskiej, wystarczy około 2 g/l. W naturze ryba ta potrafi poruszać się wraz z wodą.

Budowa oczu

Ryba widząca w dwóch środowiskachposiada inną budowę oka niż pozostałe rybie gatunki. Anableps anableps posiada duże i wyłupiaste oczy, które osadzone są powyżej wierzchołka głowy. Gałka oczna podzielona jest wzdłuż na dwie części. Źrenica, siatkówka i rogówka oka rozdzielone są tkanką łączną, dzielącą oko w poziomie na część: górną i dolną.

Czworook pływający z oczami przy powierzchni wody może obserwować świat z innej perspektywy niż pozostałe ryby. Dzięki tak ciekawej budowie oka widzi obraz podwodny i nadwodny. Pozwala to rybie wykryć ptaki drapieżne polujące z powietrza. Oczy te odporne są na wysychanie. Podobną budowę oka mają inne gatunki ryb z rodzaju Anableps.

Ryba widząca w dwóch środowiskach

Wygląd zewnętrzny

Ryba widząca w dwóch środowiskach jest ciekawym okazem o średniej wielkości. Na wolności może osiągać długość do 30 cm, a w niewoli do 16 cm. Występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Samica jest znacznie większa od samca. W środowisku naturalnym o 50%, trochę mniejsza różnica jest u ryb akwariowych.

Samiec wyposażony jest w płetwę odbytową przekształconą w gonopodium, które jest skierowane w jedną stronę. Natomiast samica posiada płat skóry zakrywający prawy albo lewy otwór narządów płciowych. Czworook posiada wysmukłe, wydłużone ciało i owalne płetwy. Ubarwienie tych ryb jest jednolite. Może być srebrzyste, szare bądź beżowe.

Zachowanie i temperament

Ryba widząca w dwóch środowiskach jest drapieżnikiem, prowadzącym aktywny styl życia. Pływa przy samej powierzchni wody, gdzie widoczne są jej wypukłe oczy. Uwielbia skoki nawet na wysokość 1 metra. Z tego względu w akwarystyce trzeba zadbać o zakrycie górnej części zbiornika. Można do tego wykorzystać elastyczną siatką.

Dobrym rozwiązaniem jest pokrywa akwariowa z wyściełanym miękką gąbką wnętrzem i osłoniętym oświetleniem. Gatunek ten to ryby pływające w ławicach, dlatego zalecane jest trzymanie ich w akwarium w ilości około 10 sztuk. Należy je hodować w jednogatunkowym zbiorniku, który może być niski o wysokości około 30 cm. Długość jego zalecana jest na 200 cm.

Ryby te pokarm nie tylko pobierają z wody, ale również z powietrza i lądu. Jest to ryba mięsożerna, która preferuje żywy pokarm. Można ją też przyzwyczaić do pożywienia suszonego i mrożonego. Sucha karma może przez ten gatunek nie być akceptowana.  Chętnie spożywają larwy i ich owady oraz małe, słonowodne organizmy, takie jak kiełże czy lasonogi.  

Ryba widząca w dwóch środowiskach

Rozmnażanie

Ryba widząca w dwóch środowiskach jest gatunkiem żyworodnym. Następuje wewnętrzne zapłodnienie samicy. Potomstwo przychodzące na świat mierzy w granicach 3 cm. W niewoli do rozmnażania potrzebne jest duże powierzchniowo akwarium. Nie stwierdzono kanibalizmu wśród tego gatunku. 

Podsumowując ryba widząca w dwóch środowiskach to gatunki ryb z rodzaju Anableps o osobliwym wyglądzie. Ta interesująca budowa oczu przypomina zez. Gatunek ten utrzymywany jest coraz częściej w akwarium. W płytkim zbiorniku o dużej powierzchni wskazana jest woda ciepła i słonawa o łagodnym przepływie. Anableps anableps można również podziwiać w ogrodach zoologicznych.