GeoZoo » Pies » PSY WYKRYWAJĄ KORONAWIRUSA
Pies na tle ludzi.

PSY WYKRYWAJĄ KORONAWIRUSA

Psy wykrywają koronawirusa po odpowiednim przeszkoleniu. Nie sprawia im trudności rozpoznanie chorego na COVID-19. Eksperymenty z czworonogami wykazały, że wykrywają one prawie bezbłędnie próbki zakażone koronawirusem SARS-CoV-2.

Psy wykrywają koronawirusa COVID-19 aż w 94 procentach, co udowodnili naukowcy z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Hanowerze. Specjalnie wyszkolone psy za pomocą węchu rozpoznają ludzi zakażonych koronawirusem. Psy potrafią wykryć specyficzne wydzieliny lotnych substancji u osób zakażonych SARS CoV-2 i podczas infekcji płuc.

Pomoc psów w walce z COVID-19

Psy wykrywają koronawirusa SARS-CoV-2 o czym są przekonani naukowcy z Wielkiej Brytanii. Dlatego organizacja charytatywna Medical Detection Dogs współpracuje wraz z Uniweytetem Durham i Londyńską Szkołą Higieny i Medycyny Tropikalnej nad udowodnieniem, że przeszkolone psy potrafią wykryć osoby zakażone koronawirusem.

Szkolenie psów polega na wąchaniu próbek z COVID-19 i rozpoznawania zapachów związanych z chorobą.

Według naukowców wytresowane psy mogą być w dużym stopniu pomocne w wykrywaniu COVID-19. Wyszkolone czworonogi są w stanie wąchać około 250 osób na godzinę. W taki przypadku będzie to szybka i nieinwazyjna metoda badań przesiewowych.

Przeszkolone czworonogi nie tylko rozróżniają zapachy, ale również potrafią wykryć nawet nieduże zmiany temperatury ciała u człowieka. Szybko wyszkolone psy powiększą grono czworonogów pracujących dla człowieka.  Zdaniem badaczy pomoc psów może okazać się bezcenna i pozwoli powrócić do normalnego życia, jakie prowadzili ludzie przed pandemią.

Pies siedzący z opiekunem na trawie przy drzewach.

Prowadzenie eksperymentów z psami

Psy wykrywają koronawirusa SARS-CoV-2, co jest dużym postępem we współczesnej nauce. Niemieccy badacze wytrenowali przez tydzień osiem psów. Czworonogi miały za zadanie  w próbkach śliny, próbkach pobranych z tchawicy i oskrzeli rozpoznać SARS-CoV-2. Wydzielany specyficzny zapach w tej chorobie ułatwił zadanie.

Psy miały podawane próbki od osób, które nie miały żadnych infekcji i od ludzi z COVID-19, z klinicznymi objawami. Do badań wykorzystanych było 1012 próbek. Psy pomyliły się tylko 63 razy. Rozpoznały  chorobę 30 razy u zdrowych osób i nieprawidłowo wskazały brak wirusa u 33. Pozostałe próbki rozpoznane były przez zwierzęta prawidłowo. Od osób zdrowych pochodziły 792 próbki, a zakażonych było 157.

Naukowcy są zdania, że te wstępne badania można wykorzystać do identyfikacji zakażonych ludzi. Stanie się to szczególnie pomocne w budynkach użyteczności publicznej czy na lotniskach i dworcach, gdzie przebywa najwięcej ludzi. Pomoże to szybko zidentyfikować osoby przenoszące wirusa. W tym celu potrzebne są dalsze badania i ćwiczenia z psami, które potrafią wykryć specyficzne zapachy.

Psy wykrywają koronawirusa SARS-CoV-2, co można to wykorzystać do identyfikacji zakażonych osób w różnych przypadkach.

Dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie czworonogów do wykrywania koronawirusa u zakażonych ludzi, zwłaszcza w krajach o ograniczonym dostępie do testów diagnostycznych. Pies jest nie tylko przyjacielem człowieka, ale również pomaga ludziom w codziennym życiu.

Wszystkie aktualne informacje na temat koronawirusa dostępne są pod adresem:

https://www.gov.pl/web/koronawirus


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top