
PSY WYKRYWAJĄ KORONAWIRUSA
25/01/2021Psy wykrywają koronawirusa po odpowiednim przeszkoleniu. Nie sprawia im trudności rozpoznanie chorego na COVID-19. Eksperymenty z czworonogami wykazały, że wykrywają one prawie bezbłędnie próbki zakażone koronawirusem SARS-CoV-2.
Psy wykrywają koronawirusa COVID-19 aż w 94 procentach, co udowodnili naukowcy z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Hanowerze. Specjalnie wyszkolone psy za pomocą węchu rozpoznają ludzi zakażonych koronawirusem. Psy potrafią wykryć specyficzne wydzieliny lotnych substancji u osób zakażonych SARS CoV-2 i podczas infekcji płuc.
Pomoc psów w walce z COVID-19
Psy wykrywają koronawirusa SARS-CoV-2 o czym są przekonani naukowcy z Wielkiej Brytanii. Dlatego organizacja charytatywna Medical Detection Dogs współpracuje wraz z Uniweytetem Durham i Londyńską Szkołą Higieny i Medycyny Tropikalnej nad udowodnieniem, że przeszkolone psy potrafią wykryć osoby zakażone koronawirusem.
Szkolenie psów polega na wąchaniu próbek z COVID-19 i rozpoznawania zapachów związanych z chorobą.
Według naukowców wytresowane psy mogą być w dużym stopniu pomocne w wykrywaniu COVID-19. Wyszkolone czworonogi są w stanie wąchać około 250 osób na godzinę. W taki przypadku będzie to szybka i nieinwazyjna metoda badań przesiewowych.
Przeszkolone czworonogi nie tylko rozróżniają zapachy, ale również potrafią wykryć nawet nieduże zmiany temperatury ciała u człowieka. Szybko wyszkolone psy powiększą grono czworonogów pracujących dla człowieka. Zdaniem badaczy pomoc psów może okazać się bezcenna i pozwoli powrócić do normalnego życia, jakie prowadzili ludzie przed pandemią.

Prowadzenie eksperymentów z psami
Psy wykrywają koronawirusa SARS-CoV-2, co jest dużym postępem we współczesnej nauce. Niemieccy badacze wytrenowali przez tydzień osiem psów. Czworonogi miały za zadanie w próbkach śliny, próbkach pobranych z tchawicy i oskrzeli rozpoznać SARS-CoV-2. Wydzielany specyficzny zapach w tej chorobie ułatwił zadanie.
Psy miały podawane próbki od osób, które nie miały żadnych infekcji i od ludzi z COVID-19, z klinicznymi objawami. Do badań wykorzystanych było 1012 próbek. Psy pomyliły się tylko 63 razy. Rozpoznały chorobę 30 razy u zdrowych osób i nieprawidłowo wskazały brak wirusa u 33. Pozostałe próbki rozpoznane były przez zwierzęta prawidłowo. Od osób zdrowych pochodziły 792 próbki, a zakażonych było 157.
Naukowcy są zdania, że te wstępne badania można wykorzystać do identyfikacji zakażonych ludzi. Stanie się to szczególnie pomocne w budynkach użyteczności publicznej czy na lotniskach i dworcach, gdzie przebywa najwięcej ludzi. Pomoże to szybko zidentyfikować osoby przenoszące wirusa. W tym celu potrzebne są dalsze badania i ćwiczenia z psami, które potrafią wykryć specyficzne zapachy.
Psy wykrywają koronawirusa SARS-CoV-2, co można to wykorzystać do identyfikacji zakażonych osób w różnych przypadkach.
Dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie czworonogów do wykrywania koronawirusa u zakażonych ludzi, zwłaszcza w krajach o ograniczonym dostępie do testów diagnostycznych. Pies jest nie tylko przyjacielem człowieka, ale również pomaga ludziom w codziennym życiu.
Wszystkie aktualne informacje na temat koronawirusa dostępne są pod adresem:
https://www.gov.pl/web/koronawirus
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE

Czego nie może jeść kot?
Czytaj Dalej

Konie
Czytaj Dalej

Żaglowiec skalar
Czytaj Dalej

Opieka nad myszowatymi
Czytaj Dalej

Psy lewołapne i prawołapne
Czytaj Dalej

Barwnica
Czytaj Dalej

Kot nebelung
Czytaj Dalej

Hodowla zwierząt
Czytaj Dalej

Ryby, które wyginęły
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie myszowatych
Czytaj Dalej

Psie przedszkole
Czytaj Dalej

5 Ciekawostek o gwarku
Czytaj Dalej