5 Ciekawostek o bażantowatych poszerzy naszą wiedzę w zakresie tych ptaków z rzędu grzebiących. Zamieszkują one najczęściej Azję i Europę, do której sprowadzone zostały z Chin. Z Afryki pochodzi paw kongijski. Natomiast przepiórki z Azji i Australii. Do Polski pierwsze bażanty trafiły w XVI wieku.
5 Ciekawostek o bażantowatych przeznaczonych jest dla miłośników ptaków. Cenione są przede wszystkim za swoje piękne upierzenie. Do bażantowatych należy około 16 rodzajów i 52 gatunki z licznymi podgatunkami. Różnią się one między sobą rozmiarami, kolorem upierzenia, zachowaniem i długością życia.
Samica bażanta nazywana jest kurą, a samiec kogutem. Ptaki te budują najczęściej gniazda na ziemi oraz wykładają je źdźbłami traw i suchymi liśćmi. Jednak nie wszystkie bażantowate budują gniazda. Pospolity i łatwy w hodowli jest uszak siwy. Inna jego nazwa polska to uszak niebieski. Pierwsze wzmianki o dziko żyjących bażantach w Polsce pochodzą z 1567 roku.
Wybrane ciekawostki o bażantach
5 Ciekawostek o bażantowatych to cenne informacje o ich zwyczajach i zachowaniu. Przedstawiciele tej podrodziny to w większości dobrze zbudowane ptaki średniej wielkości. Istnieją również gatunki małych i dużych bażantów. Występują one na obszarach zalesionych, w górzystych terenach i rozległych zaroślach. Można je również spotkać na polach uprawnych.
Bażanty należą do najbardziej kolorowych przedstawicieli ptaków z rzędu grzebiących i rodziny kurowatych. Sporadycznie w hodowli można natrafić na uszaka popielatego, który jest hybrydą uszka białego i siwego. W hodowli rzadko jest spotykany uszak biały. Najbardziej zagrożonym gatunkiem z uszaków jest brunatny.
5 Ciekawostek o bażantowatych pomoże wybrać gatunek ptaka hodowlanego. Najłatwiejszym i często spotykanym w hodowli jest bażant srebrzysty. Można go trzymać w wolierze i na wolnej przestrzeni. Jednak niektóre jego podgatunki są bardzo rzadkie. Bażant srebrzysty odporny jest na choroby. Odchów piskląt jest łatwy i bezproblemowy. Polecany jest początkującym hodowcom.
Do wybranych pięciu ciekawostkach o bażantowatych należą:
- Zwierzęta te są wszystkożerne z przewagą pokarmu roślinnego. W naturze żywią się nasionami traw, owocami, zielonymi częściami roślin i owadami oraz bezkręgowcami. Ze ściółki chętnie wygrzebują korzonki i pierścienice. W hodowli ich pokarmem są ziarna zbóż, drobne warzywa i granulat dla bażantów. Pisklęta tych ptaków powinny otrzymywać dużo pokarmu pochodzenia zwierzęcego. Na wybiegu jedzą dżdżownice i owady. W zdobywaniu pożywienia pomagają im mocno zbudowane kończyny, posiadające pokaźne pazury.
- Między osobnikami bażantów w większości występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Samice są przeważnie znacznie mniejsze od samców i skromnie ubarwione. Jedynym wyjątkiem są uszaki z podrodziny bażantów, u których dymorfizm płciowy jest mało widoczny. U tych gatunków kura dorównuje wielkością kogutowi. Długość ciała bażantowatych mieści się w granicach 13-250 cm wraz z ogonem lub trenem. Ptaki te mogą ważyć od 40 g do 6 kg. Kogut posiada piękne, kolorowe upierzenie. W warunkach hodowlanych istnieje wiele odmian barwnych tych ptaków.
- Bardzo interesującym okazem jest kuropatnik nepalski zwany też bażantem krwistym. Znacznie różni się ten gatunek od większości bażantów. Pod względem wielkości i umaszczenia bardziej przypomina kuropatwę. Na wolności ptaki te żerują w grupach. Podgatunki kuropatników różnią się między sobą wielkością, intensywnością upierzenia i ilością czerwonych piór na piersi. Gatunek ten jest raczej monogamiczny. Jedyna hodowla tych bażantów znajduje się w Belgii. Nie powiodło się zaklimatyzowanie ich w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Ameryce. Kuropatnik nepalski nie jest dostępny w prywatnych hodowlach.
- Najmniejszym przedstawicielem z podrodziny bażantów jest przepiórka chińska. Długość jej ciała wynosi 13 cm, a waga mieści się w przedziale 40-50 g. W hodowli są spotykane o różnych odmianach i barwach. Samica jest mniej barwna od samca. Posiada brązowe umaszczenia, natomiast samiec granatowo-brązowe. Występuje w Azji i Australii. Ptaki te rozmnażają się bez problemu. Długość życia przepiórki chińskiej wynosi około 10 lat. Jest to gatunek najmniejszej troski. Przepiórka chińska rzadko spotykana jest w Polsce.
- Największym przedstawicielem bażantowatych jest paw indyjski. Paw uznawany jest za najstarszego ptaka egzotycznego. Hodowano go na dworach królewskich, które otoczone były dużymi parkami i ogrodami. Długość samca może osiągnąć 230 cm wraz z trenem, a masa ciała 6 kg. Paw indyjski jest gatunkiem poligamicznym, samcowi towarzystwa dotrzymują od 2 do 5 samic. Gatunek ten czczony był w Indiach. Może żyć nawet 25 lat. Jest to gatunek niezagrożony wyginięciem, a jego populacja została uznana za stabilną. Jest to ptak hodowlany, spotykany na całym świecie. W hinduizmie jest on świętym ptakiem.
Wiele gatunków bażantów lubi żyć w haremach. Koguty w naturalnych warunkach gromadzą wokół siebie kilka kur, a nawet kilkanaście. W warunkach hodowlanych trzeba stworzyć im podobne warunki. Najlepiej przydzielić kogutowi kilka kur w zależności od gatunku jaki nabędziemy. Jednak nie wszystkie samice dają połączyć się z jednym samcem. Niektóre gatunki bażantów polecane są dla początkujących hodowców.
5 Ciekawostek o bażantowatych pozwoli poznać styl tych barwnych ptaków. Jest to wiedza przydatna w hodowli i rozmnażaniu tych zwierząt. Bażanty w większości nie są zagrożone wyginięciem. W Polsce nie występują zbyt licznie. Jest to ptak łowny z okresem ochronnym. Ptaki te nie potrafią dobrze latać, ale szybko biegają. Bażanty należą do ptaków ozdobnych.
ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Żywienie i zdrowie ślimaków

Opieka nad gurami olbrzymim
