ŻYWIENIE I ZDROWIE PAPUŻKI FALISTEJ

ŻYWIENIE I ZDROWIE PAPUŻKI FALISTEJ

16/08/2020 Wyłączono przez AKS
Podziel się

Żywienie i zdrowie papużki falistej to podstawa prawidłowego rozwoju ptaka, który zasadniczo źle reaguje na nieświeże pożywienie. Ptak ten nie sprawia trudności w opiece.  Papużka falista racjonalnie żywiona i właściwie pielęgnowana choruje sporadycznie.

Żywienie i zdrowie papużki falistej to bardzo ważne czynniki w hodowli tych ptaków, które uzyskały bardzo dużą popularność na całym świecie. Troskliwy opiekun dba o zdrowie pupila i nie lekceważy zmian w jego wyglądzie czy zachowaniu. Kontroluje systematycznie stan zdrowia podopiecznego w gabinecie weterynaryjnym.

Stołówka papużki falistej

Żywienie i zdrowie papużki falistej to priorytety w jej życiu. Należy przestrzegać potrzeb  żywieniowych ptaka, które pokryją zapotrzebowanie pupila. Dostarczą zwierzęciu nie tylko substancji podstawowych, ale także mikro i makroelementów oraz witamin. Żywienie tego rodzaju ptaków nie jest trudne, ponieważ papużki faliste są ziarnojadami.

W życiu ptaków priorytetową rolę odgrywa zawsze czysta i świeża woda, najlepiej źródlana czy filtrowana.

Głównym źródłem białek roślinnych, węglowodanów, witamin, substancji mineralnych i wody jest ziarno. W hodowli domowej podstawowym ziarnem jest: proso, kanar i siemię lniane, które powinny być podawane w stosunku: 2:2:1. W mniejszych ilościach należy podawać konopie, płatki owsiane i nasiona traw.

Żywienie i zdrowie papużki falistej

Karmą uzupełniającą papużek falistych jest pokarm miękki. Wskazane są wszelkie owoce podawane w formie rozdrobnionej, żeby ptaki nie miały problemu z ich pobieraniem. Wskazane jest również podawanie warzyw z wyjątkiem kapusty, która może być przyczyną biegunek.

Jednak podstawowym zapotrzebowaniem ptaków są: białka, tłuszcze i węglowodany.

Papużki lubią zieleninę, chętnie jedzą: liście mniszka lekarskiego czyli mleczu, gwiazdnicy czy koniczyny. Zielenina powinna być świeża i zbierana wyłącznie w miejscach odległych od największych zanieczyszczeń. W okresie zimowym zamiennie można podawać młodą pszenicę, której ziarno można wysiać w doniczce.

Zapotrzebowanie pokarmowe papużek powinno być uzupełniane specjalnymi preparatami witaminowanymi, dodawanymi do wody lub pożywienia.

Niezbędnymi mikroelementami ptaka potrzebnymi do jego prawidłowego rozwoju jest wapń. Należy podawać go oddzielnie w formie kawałków szkolnej kredy lub kostek wapiennych zawieszonych na prętach klatki.

Zdrowy tryb życia

Żywienie i zdrowie papużki falistej zminimalizuje możliwość zachorowania zwierzęcia. Należy zapobiegać chorobom, żeby nie trzeba leczyć podopiecznego. Prawie zawsze skazane jest na porażkę samodzielne leczenie ptaków egzotycznych.

Rola opiekuna powinna ograniczać się do codziennej obserwacji w celu wykrycia zmian w wyglądzie czy zachowaniu pupila.

Najczęstszym objawem złego samopoczucia papużek tego gatunku to ospałość i nastroszone pióra. Wszelkie nieprawidłowości należy skonsultować z weterynarzem.

Żywienie i zdrowie papużki falistej

Do najczęstszych chorób papużek falistych należą:

  • Choroba papuzia, której inna nazwa to papuzica. Jest ona groźną chorobą wirusową przenoszoną z chorego ptaka na człowieka. Przebiega ona u ludzi w postaci przypominającej grypę, duru i zapalenia płuc. W dzisiejszych czasach ryzyko zachorować jest minimalne, ponieważ papużki faliste są udomowione. Ponadto  obecnie wyleczenie papuzicy nie stanowi problemu.
  • Pasożyty przewodu pokarmowego to tasiemce lub nicienie pasożytujące w przewodzie pokarmowym ptaka. Objawy to chudnięcie pomimo apetytu papużki.
  • Świerzb jest jednym z poważniejszych schorzeń papużki. Są to pasożyty zewnętrzne należące do roztoczy. Oznakami świerzbowca są porowate ślady na dziobie i w okolicy oczu.
  • Biegunka może być spowodowana wieloma czynnikami. Najczęściej przyczyną jest spożycie przez ptaka nieświeżego pokarmu.
  • Zaparcie jaja ma miejsce u młodych i niedoświadczonych samiczek lub osłabionych. Następuje zatrzymanie jaja w jajowodzie, przy czym ptak zachowuje się niespokojnie. Jeżeli nie zniesie jaja w ciągu kilku godzin należy skorzystać z pomocy lekarza weterynarii.
  • Złamania najczęściej zdarzają się oswojonym papużką, które swobodnie latają po mieszkaniu.
  • Wyskubywanie piór może następować na skutek samotności ptaka czy niedoboru mikroelementów  i witamin. Mało urozmaiconą dietę należy zmienić na bogatszą w witaminy.

Schorzenia domowych skrzydlaków trudno jest zdiagnozować samodzielnie, ponieważ objawy chorobowe mogą być różne. Systematyczne kontrole ptaka w gabinecie weterynaryjnym mogą pomóc wykryć niebezpieczną chorobę dla zdrowia pupila.

Żywienie i zdrowie papużki falistej wpływa na jej wygląd i zachowanie.

Dieta żywieniowa papugi powinna być właściwie ułożona. Warunkiem zachowania zdrowia pupila jest podawanie mu świeżej wody i pokarmu. Poza tym należy utrzymywać higieniczne warunki w pomieszczeniu ptaka, a także zapewnić bezpieczne bytowanie.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

Opieka nad bystrzykiem neonowym

Opieka nad bystrzykiem neonowym

Opieka nad bystrzykiem neonowym to pełnowartościowe dieta i odpowiednie warunki bytowania. Decydując się na zakup rybich okazów należy sprostać ich ...
Czytaj Dalej
Piżmak amerykański

Piżmak amerykański

Piżmak amerykański to królestwo: zwierząt, gromada: ssaki, typ; strunowce, rząd: gryzonie. Należy on do rodziny chomikowatych i rodzaju piżmaków. Gryzonie ...
Czytaj Dalej
Kastracja psa

Kastracja psa

Kastracja psa polega na całkowitym usunięciu gruczołów rozrodczych czyli jajników albo jąder. Taki zabieg eliminuje rozrodczość. Dobrze przeprowadzony zabieg kastracyjny przez ...
Czytaj Dalej
Opieka nad aleksandrettą

Opieka nad aleksandrettą

Opieka nad aleksandrettą wymaga podstawowej wiedzy i zaangażowania. Przed zakupem skrzydlatego towarzysza należy zapoznać się ze specjalistyczną literaturą. Warto jest ...
Czytaj Dalej
Kot z najdłuższym ogonem

Kot z najdłuższym ogonem

Kot z najdłuższym ogonem znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa. Jest to kot rasy maine coon, który wywodzi się z Ameryki ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie fretki

Żywienie i zdrowie fretki

Żywienie i zdrowie fretki to podstawa prawidłowego rozwoju zwierzęcia. Wpływa także na styl życia i właściwe funkcjonowanie tego gatunku.  Oswojona ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego

Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego

Żywienie i zdrowie bystrzyka neonowego przekłada się na jego kondycję i wygląd zewnętrzny. Dieta tych ryb powinna być urozmaicona i ...
Czytaj Dalej
Najdłużej żyjący gryzoń

Najdłużej żyjący gryzoń

Najdłużej żyjący gryzoń na świecie to golec piaskowy. Nazywany jest również nagim kretoszczurem. Jest to ssak z królestwa: zwierząt, typu: ...
Czytaj Dalej
Pudel

Pudel

Pudel jest rasą zróżnicowaną pod względem wielkości i umaszczenia. Czworonogi te nie tylko różnią się między sobą wzrostem, ale również ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie aleksandretty

Żywienie i zdrowie aleksandretty

Żywienie i zdrowie aleksandretty wpływa na jej rozwój i samopoczucie. Papugi źle reagują na nieświeży pokarm. Aleksandretta właściwie żywiona i ...
Czytaj Dalej
Kot czy kotka, co wybrać?

Kot czy kotka, co wybrać?

Kot czy kotka, co wybrać? Przed zakupem futrzaka należy podjąć decyzję o jego płci, wieku i rasie. Dorosłe koty nie ...
Czytaj Dalej
Fretka

Fretka

Fretka należy do królestwa: zwierząt, gromady: ssaków, rzędu: drapieżników, rodziny: łasicowatych, a gatunku: fretek. To nieduże zwierzątko jest udomowioną formą ...
Czytaj Dalej