Opieka nad żako

Opieka nad żako

29/05/2022 Wyłączono przez AKS
Podziel się

Opieka nad żako wymaga podstawowej wiedzy i zaangażowania. Przed zakupem skrzydlatego towarzysza należy zapoznać się ze specjalistyczną literaturą i skorzystać z porad doświadczonego hodowcy. Ważne jest również zdobyte wcześniej hodowlane doświadczenie. Żako polecana jest szczególnie miłośnikom papug ozdobnych.

Opieka nad żako nie powinna przysparzać problemów pod warunkiem, że została kupiona zdrowa papuga. Pomysł zakupu skrzydlatego przyjaciela dobrze jest skonsultować z członkami rodziny. Opieka nad zwierzętami to duża odpowiedzialność. Żadne stworzenie nie powinno być w domu uciążliwym dodatkiem. Żako na czas urlopu czy wyjazdu w delegację należy pozostawić pod opieką zaufanej osoby.

Klatka, witryna lub woliera

Opieka nad żako to nie małe wyzwanie dla ptasiego właściciela. Ptak ten może być  trzymany w pokaźnych rozmiarów klatce, witrynie pokojowej bądź w wolierze zewnętrznej w okresie letnim. Doskonałym rozwiązaniem dla pary tego samego gatunku są duże witryny. W klatkach o powierzchni mniejszej niż 2m2 stosunek długości do szerokości może wynosić maksymalnie 2:1. 

Klatka

Klatka metalowa z plastykowym dnem jest dobrym wyborem  ze względu na funkcjonalność oraz łatwość sprzątania i dezynfekowania. Minimalne  wymiary klatki dla jednego osobnika powinny wynosić minimum: 80 cm x 50 cm x 50 cm. W ciasnym pomieszczeniu papuga nie będzie czuła się dobrze. Może nawet wywołać to u niej niepożądany stres. Żako należy pozwalać od czasu do czasu wychodzić z klatki.

Klatka powinna posiadać wysuwaną szufladę, co ułatwia jej sprzątanie. Należy wysypać ją czystym piaskiem zmieszanym z torfem, który pochłania nadmiar wilgoci. Mieszanka powinna być często zmieniana. Klatki w kształcie kuli czy walca nie wolno stosować do żadnych ptaków. Takie pomieszczenia są bardzo stresujące dla skrzydlaków. Mogą nawet doprowadzić do choroby nerwowej.

Ważną rolę w klatce pełnią drzwiczki, które powinny mieć odpowiednią wielkość. Jednocześnie przystosowane do swobodnego wkładania naczyń z pokarmem, żerdek oraz odłapywania ptaków. W sklepie zoologicznym można kupić klatkę z dwoma czy nawet czterema drzwiami. Najlepiej, jak jedne z drzwiczek znajdują się w najniższej części klatki, co ułatwia wkładanie pokarmu.

Witryna pokojowa

Witryna pokojowa jestdostępna w sprzedaży w sklepach zoologicznych. Przeważnie wyposażona jest ona w kółka. Ułatwia to przesuwanie po mieszkaniu, na balkonie czy tarasie. Witryna jest dobrym rozwiązaniem do trzymania pary żako. Szkielet witryny powinien być metalowy. Całość należy obciągnąć siatką. Wielkość witryny powinna zostać dostosowana do pokojowej powierzchni i wysokości mieszkania.

Woliera zewnętrzna

Woliera zewnętrzna to duże i przestronne pomieszczenie, które jest obciągnięte metalową siatką. Może być wysokie lub niskie. Dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest wybudowanie letniej woliery balkonowej. W takim przypadku powinna być ona zabezpieczona od wiatru i promieniowania słonecznego. Kształty i wielkości wolier może być różny. W takim pomieszczeniu może przebywać tylko jena para.  

Budowa zewnętrznej woliery jest kosztowna i trzeba ją zabezpieczyć przed kotami, psami i gryzoniami. Zewnętrzne woliery są dobrym rozwiązaniem na sezon letni. W okresie jesienno-zimowym należy ptaki przenieść do ogrzewanego pomieszczenia. Konstrukcja woliery powinna być metalowa, aby papugi jej nie zniszczyły swoim mocnym dziobem. Przede wszystkim ściany należy wykonać z łatwo zmywalnego i nietoksycznego materiału.

Żako

Wyposażenie ptasiego mieszkania

Opieka nad żako wymaga odpowiedniego wyposażenia klatki, witryny pokojowej czy woliery zewnętrznej. Niezbędne są w niej naczynia na wodę i ziarno. Miski powinny być stabilne i łatwe do mycia, aby ptaki nie mogły ich przewrócić. Doskonałym rozwiązaniem do suchego pokarmu i wody są zawieszone na klatce dozowniki. Głównym elementem składowym klatki są żerdki, na które najlepiej nadają się: gałązki wierzby, czarnego bzu, klonu czy topoli.

Naturalne gałęzie umożliwiają ptakom gryzienie i wspinaczkę. Natomiast sprężyste drążki o zróżnicowanej grubości pozwalają ptakom na odpoczynek. W 1/3 klatce nie powinno być urządzeń strukturalnych. Ptaki muszą mieć wystarczająco dużo miejsca na swobodne poruszanie się czy fruwanie.

Klatki, witryny czy woliery powinny zostać obsadzone zieloną roślinnością. W przypadku rozmnażania ptaków woliery należy wyposażyć w duże budki lęgowe. Budka lęgowa może być zbita z desek. Na przykład dobrym rozwiązaniem jest pień drzewa z wydrążoną dziuplą. Poza lęgiem budka może być wykorzystana przez papugi, jako noclegownia. Ponadto sztuczny wychów młodych ptaków wymaga dużo czasu.

Żako

Dom bez zagrożeń

Opieka nad żako jest przyjemnością i interesującym zajęciem. Spędzony czas z ptasim przyjacielem nie powinien być tylko obowiązkiem. Potencjalny opiekun, który decyduje się na zakup papugi powinien stworzyć zwierzęciu dom bez zagrożeń.

Do podstawowych czynności, jakie wykonuje opiekun ptasiego towarzysza należy zaliczyć:

 • Zapoznanie żako ze wszystkimi domownikami.
 • Zamontowanie klatki czy witryny w zacisznym i widnym miejscu pokoju lub woliery ogrodowej w porze letniej. Pomieszczenie powinno być pozbawione przeciągów i padających na klatkę bezpośrednio promieni słonecznych.
 • Poświęcanie czasu na zaglądanie do klatki. Nie mniej, jak dwa razy dziennie. Jest to priorytetowe zadanie w celu sprawdzenia wyglądu i zachowania żako.
 • Regularne przemywanie pomieszczenia żako gąbką lub ściereczką.
 • Nie rozpylanie środków owadobójczych w pokoju, gdzie znajduje się ptasi przyjaciel.
 • Uniemożliwienie żako dostępu do gorącej wody i grzejników oraz lekarstw i toksycznych roślin.
 • Zabezpieczenie okien siatką lub ich zamknięcie, jeżeli papuga wypuszczony jest z klatki.
 • Zabezpieczenie przewodów elektrycznych przed przegryzieniem. 
 • Zamontowanie w odpowiednim miejscu klatki poidła kulkowego i karmników oraz codzienne ich mycie.
 • Podawanie regularnie świeżej i czystej wody, suchego pokarmu oraz czystych i świeżych owoców czy warzyw. Ważne jest również sukcesywne podawanie zieleniny.
 • Zabranie miękkiego pokarmu, którego papuga nie zdążyła zjeść.
 • Umieszczenie na dnie klatki, witryny czy woliery czystego piasku zmieszanego z torfem w celu pochłaniania nadmiaru wilgoci.
 • Wymienianie dosyć często i w miarę potrzeby zabrudzonego podłoża w klatce.
 • Przeniesienie żako na okres jesienno-zimowy z woliery zewnętrznej do ogrzewanego pomieszczenia.

Podsumowując opieka nad żako jest bezcenna w ich życiu. Przede wszystkim zbilansowana dieta i warunki higieniczne wpływają na stan zdrowia oraz kondycję i samopoczucie ptaka. Dzięki posiadanej wiedzy na temat ptasiej natury możemy pomóc żako w kłopotach. W przypadku choroby papugi należy udać się do weterynarza. Nie wolno samodzielnie leczyć ptaków. Gatunek ten nie jest polecany alergikom, gdyż gruczoł pudrowy u żako wydziela dużo pudru.


ZOBACZ TAKŻE

Opieka nad myszowatymi

Opieka nad myszowatymi

Opieka nad myszowatymi w warunkach domowych nie jest trudna ani czasochłonna. Najczęściej gryzonie te same potrafią zadbać o swoją higienę ...
Czytaj Dalej
Psy lewołapne i prawołapne

Psy lewołapne i prawołapne

Psy lewołapne i prawołapne dziedziczą te cechy podobnie, jak ma to miejsce u ludzi. Człowiek bez względu na płeć może ...
Czytaj Dalej
Barwnica

Barwnica

Barwnica to królestwo: zwierząt, typ: strunowców i gromada: ptaków. Należy do rzędu papugowych oraz rodziny i podrodziny papug wschodnich. Barwnica ...
Czytaj Dalej
Kot nebelung

Kot nebelung

Kot nebelung to długowłosa odmiana kota rosyjskiego niebieskiego o krótkiej sierści. Jest to pełny gracji elegancki kot typu orientalnego, którego ...
Czytaj Dalej
Hodowla zwierząt

Hodowla zwierząt

Hodowla zwierząt to sfera działalności człowieka, która związana jest głównie z utrzymaniem i reprodukcją zwierząt. Cały proces odbywa się od ...
Czytaj Dalej
Ryby, które wyginęły

Ryby, które wyginęły

Ryby, które wyginęły można poznać jedynie poprzez ich szkielety lub uzębienie zachowane w skałach. Zajmują się tym archeolodzy i biolodzy ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie myszowatych

Żywienie i zdrowie myszowatych

Żywienie i zdrowie myszowatych ma duże znaczenie w ich rozwoju, kondycji, a także badaniach medycznych. Zasadniczy wpływ na wszystkie procesy ...
Czytaj Dalej
Psie przedszkole

Psie przedszkole

Psie przedszkole przeznaczone jest dla szczeniąt, które uczą się głównych zasad funkcjonowania w psiej społeczności. Jest to grupa czworonożnych przedszkolaków, ...
Czytaj Dalej
5 Ciekawostek o gwarku

5 Ciekawostek o gwarku

5 Ciekawostek o gwarku przybliży nam bardzie styl życia tego interesującego ptaka. Należy on do rzędu wróblowatych i podrzędu śpiewających ...
Czytaj Dalej
Szorstki język kot

Szorstki język kota

Szorstki język kota to narząd bardzo operatywny i używany do różnych celów. Przeznaczony jest do wykonywania wielu niezbędnych czynności. Szorstki ...
Czytaj Dalej
5 Ciekawostek o króliczku miniaturowym

5 Ciekawostek o króliczku miniaturowym

5 Ciekawostek o króliczku miniaturowym przybliży życie tego często hodowanego zajęczaka w Polsce. Gatunek ten należy do rodziny zającowatych i ...
Czytaj Dalej
Opieka nad Miecznikiem Hellera

Opieka nad mieczykiem Hellera

Opieka nad mieczykiem Hellera nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy na temat zakupionego gatunku. Ryby podobnie, jak ...
Czytaj Dalej