GeoZoo » Pies » Psie gry i zabawy
Psie gry i zabawy

Psie gry i zabawy

Psie gry i zabawy wpływają pozytywnie na rozwój psychiczny i fizyczny czworonoga. Psy uwielbiają się uczyć i poznawać nowe przedmioty i aktywności. Najbardziej zainteresowane są zabawą ze swoim opiekunem, co umacnia wspólną więź. Pies jako najlepszy przyjaciel człowieka nie lubi zostawać sam w domu.

Psie gry i zabawy wspaniale wpływają na samopoczucie i rozwój zwierzęcia. Czworonogi lubią interaktywne zabawki, które mobilizują do bardziej zaawansowanego myślenia. Zabawy można organizować w domu i plenerze, w zależności od warunków panujących na dworze. Podczas zabawy z czworonogiem poznajemy jego zainteresowania. Dowiemy się co sprawia mu przyjemność, a czego nie lubi wykonywać. 

Zabawki interaktywne

Psie gry i zabawy wskazane są w każdym wieku zwierzęcia. Szczenięta w łatwy sposób można zainteresować jakimś obiektem, ponieważ chętnie bawią się prawie wszystkim. Młode osobniki powinny trenować w bezpiecznych warunkach. Psią ciekawość pobudzi zabawka poruszająca się, świecąca, wydająca dźwięki, a także o różnych kształtach.

Na rynku nie brakuje interaktywnych zabawek. Można kupić drewniane lub plastikowe platformy z drzwiczkami i szufladkami. Nasz podopieczny może otwierać i szukać w nich schowanych rzeczy. W zasięgu psa nie powinny znaleźć się zbyt małe elementy. Niebezpieczne są również: przewody elektryczne, plastikowe torby czy sznurki oraz toksyczne rośliny.

Psie gry i zabawy wnoszą w życie psów wiele radości. Mogą przebiegać w różnych miejscach i na wiele sposobów. W zabawkach interaktywnych można również umieścić ulubiony smakołyk pupila. Tego rodzaju zabawki wspaniale sprawdzają się, gdy pies musi sam zostać w domu. Pozwala to wypełnić czworonogowi czas w samotności.

Poszukiwanie skarbu

Psie gry i zabawy mobilizują psa do aktywności. Zabawa w szukanie skarbu świetnie sprawdza się w ogrodzie, a także w domu. Przede wszystkim polega ona na ukryciu w różnych miejscach smakołyków, które pies odnajdzie po zapachu. W domowych warunkach gra ta jest nie tylko interesująca, ale przede wszystkim prosta.

Potrzebne są do tego kubeczki lub kartonowe pudełka z ukrytymi smakołykami. Kubeczki dostarczają naszemu psu nowych wrażeń. Na początku wykorzystujemy do tej zabawy dwa kubeczki. Pod jednym z nich chowamy ulubiony smakołyk pupila, a drugi pozostawiamy pusty. Po podaniu hasła „Znajdź” pies rozpoczyna poszukiwania.

Jeżeli potrąci ten kubeczek, w którym jest ukryty smakołyk, to chwalimy naszego podopiecznego. Następnie podnosimy kubeczek i pozwalamy zjeść pupilowi smakołyk. Przy pomyłce i wskazaniu przez czworonoga pustego kubka, należy powtórzyć ćwiczenie. Jeżeli pies nie popełnia błędów, dokładamy do gry następny kubeczek.

Pies wykorzystując węch, czyli swój najlepiej rozwinięty zmysł, szuka przysmaku, który jest ukryty pod jednym z nich. Kubeczki powinny być zamieniane miejscami. Natomiast po smakołyk w kartonowym pudełku, nasz pupil będzie się po niego wspinał. Zabawa w poszukiwanie skarbu aktywizuje psa i wspaniale wpływa na zmysł węchu.

Psie gry i zabawy

Strategiczne gry

Psie gry i zabawy powinny być dla zwierzęcia przyjemnością i w wielu przypadkach pokonaniem nudy. Strategiczne gry powinny być o różnym poziomie trudności i dostosowane do wieku czworonoga. Poziom ich nie powinien być zbyt łatwy, gdyż pies szybko zniechęci się do zabawy. Podobnie będzie przy zbyt trudnej grze, gdzie pies również zrezygnuje z kontynuowania zabawy.

Psie gry i zabawy nie powinny odbywać się:

  • zaraz przed posiłkiem,
  • natychmiast po spożyciu pokarmu,
  • po wysiłku fizycznym,
  • po długim i męczącym spacerze,
  • podczas upałów.

Zabawa w chowanego

Psie gry i zabawy to mniej kłopotów i więcej radości z opieki nad czworonogiem. Zabawa w chowanego dobrze sprawdza się w domu i w plenerze. Na dworze dobrym miejscem jest ogród czy park. Możemy na przykład schować się naszemu psu za dużym drzewem w ogrodzie czy znaleźć inny schowek. Kiedy pupil nas znajdzie to trzeba go odpowiednio za to nagrodzić.

W parku trening powinien się odbywać, gdy trzymamy psa na lince, żeby nie pobiegł w kierunku ulicy. Najlepiej jak uczestniczą podczas tej zabawy dwie osoby. Jedna chowa się za drzewem, a druga wydaje komendę do poszukiwania. Pies po śladach, przy użyciu węchu szuka swojego opiekuna. Kiedy go znajdzie jest bardzo szczęśliwy.

W niejednym domu istnieje również wiele miejsc, gdzie można ukryć się przed podopiecznym. Może to być schowek, antresola, garderoba czy taras. Wszystko uzależnione jest od wielkości mieszkania i naszych pomysłów. Pies po znalezieniu opiekuna jest bardzo radosny i raczej nie wymaga dodatkowych nagród. 

Psie gry i zabawy

Trening z piłkami

Psie gry i zabawy mają zwykle różne stopnie trudności. Czworonogi najczęściej lubią, gdy rzucamy im piłkę czy jakąś inną zabawkę. Na początki może stawiać opory z jej oddaniem. W takim przypadku dobrze mieć przygotowaną drugą piłkę. Rzucamy ją wówczas, gdy pies trzyma w pysku pierwszą i biegnie do nas.

Najczęściej pozostawi pierwszą, aby schwytać drugą. Taką czynność powtarzamy do 4 czy 5 razy. Celem tej zabawy jest wypuszczanie przez psa piłki przy nas. W ten sposób nasz podopieczny nauczy się oddawania zabawki. W nagrodę otrzyma pochwałę i kolejny raz rzuconą piłkę. Dobrze jest dodać komendę „Przynieś”. Pies nie powinien uzależniać się od tej zabawy.

Podsumowując psie gry i zabawy pomagają nam komunikować się z czworonogiem i poznać jego temperament. Wpływają także na prawidłowy rozwój i kondycję zwierzęcia. Do każdego psa należy podchodzić indywidualnie w zależności od jego predyspozycji i upodobań. Jednak niektóre czworonogi ze względu na stan zdrowia nie są zdolne do uczestniczenia w zabawach.