GeoZoo » Gryzoń » CHOMIK DŻUNGARSKI W DOMU
Chomik Dżungarski

CHOMIK DŻUNGARSKI W DOMU

Chomik dżungarski, jako zwierzątko stadne nie lubi samotności. Znając jego naturę należy zapewnić mu towarzystwo i kupić co najmniej dwa osobniki. Znakiem rozpoznawczym tego gatunku jest pręga na grzbiecie gryzonia.

Należy wybrać osobniki młode, w górnej granicy wiekowej 5 miesięcy, ponieważ szybciej można je oswoić. Nastawiając się na hodowle trzeba kupić parkę, która zapoczątkuje stadko. W innym przypadku warto kupić dwie samice czy dwa samce z jednej rodziny i jednego podgatunku.

Nie nabywamy chomików w okresie zmiany futerka z letniej na zimową.

Wymagania bytowe chomików karłowatych nie są duże. Można dwóm samcom, którzy żyją samotnie dokupić samiczki. Natomiast do dwóch samic warto dopuścić samca. Gryzonie będą wówczas bardziej ruchliwe, co zauważymy podczas obserwacji ich zalotów. Chomiki należy kupować w tym samym wieku. W domu powinny mieć zapewnione odpowiednie warunki.

Wilgotność powietrza u chomików zachodnioazjatyckich powinna być bardzo niska, ponieważ wpływa na ich stan zdrowia. Chomik wschodnioazjatycki jest bardziej odporny, ale wysoka temperatura i duża wilgotność powoduje u nich chorobę oczu i wywołuje grzybice.

Oba podgatunki wymagają podobnej temperatury. Optymalna może wahać się w granicach 15-180C.

Chomik dżungarski prowadząc nocny tryb życia śpi w dzień. Dlatego powinien znajdować się w pomieszczeniu, które jest pozbawione hałasu. Sypialnia nie jest dla niego odpowiednim miejscem. W pomieszczeniu powinno być widno. Chomiki zachodnioazjatyckie w porze zimowej mogą spać w miejscu ciemniejszym, ponieważ w tym okresie nie dochodzi u nich do rozmnażania.

W domu chomik karłowaty powinien zostać zaopatrzony w klatkę lub akwarium o odpowiednich wymiarach. Wielkość klatki uzależniona jest od ilości chomików i spacerów tego gryzonia na zabezpieczonym terenie, poza klatką. Jeżeli chomik spędza czas tylko na kołowrotku to wymiary jego lokum powinny być znacznie większe.

Czym większe wiwarium, tym nasz ulubieniec będzie czuł się bardziej komfortowo i bezpiecznie.

Chomik Dżungarski

Warunki  bytowe chomika w klatce czy akwarium powinny być w miarę możliwości zbliżone do środowiska naturalnego.

Podstawowym wyposażeniem wiwarium chomika karłowatego są:

  • Ściółka, która powinna być o kilkucentymetrowej warstwie. Do tego celu mogą zostać wykorzystane: wióry, torf czy piasek dla kotów. Wióry są najczęściej stosowane w hodowli gryzoni, ponieważ dobrze wchłaniają wilgoć. Wykorzystanie torfu, jako ściółki nie jest dobrym rozwiązaniem. Suchy torf ogrodniczy nadaje się na ściółkę po zmieszaniu z wiórami. Piasek można stosować, gdy zostanie wsypany na dno klatki i przykryty na wierzchu wiórami.
  • Legowisko, które jest wspólnym gniazdem dla całego stada. Można włożyć tam domek wykonany z drewna o wymiarach 10 x 8 cm. Dobrym rozwiązaniem będzie również stara doniczka odwrócona do góry dnem czy włożona do klatki garść siana. 
  • Toaleta, która powinna zostać wysypana piaskiem dla kota. Każdy samiec i każda samica znaczy w klatce swoje terytorium. Niejednokrotnie jest to, takie samo miejsce dla kilku chomików. Samica przeważnie wybiera na toaletę róg klatki. Natomiast samiec często oddaje mocz w jednym miejscu, ale pozostałe potrzeby fizjologiczne załatwia wszędzie.
  • Karmidła, które powinny być ceramiczne i płaskie do paszy sypkiej. Inny pokarm kładziony jest w kawałach na ściółkę. Poidła powinny być przede wszystkim stosowane podczas karmienia młodych. Codziennie zmieniana świeża woda. Nie należy stosować plastikowych miseczek, ponieważ są lekkie i chomik z łatwością może je przewrócić.
  • Tunele, których funkcję mogą spełniać kartonowe rurki, np. po papierowych ręcznikach. Ulubionym zajęciem chomików jest przechodzenie przez długie korytarze.
  • Kołowrotek, który daje chomikowi możliwość ruchu i zapobiega jego otyłości. W ciągu nocy to małe zwierzątko potrafi pokonać nawet drogę do 10 km. Na ściance wiwarium można zawiesić takie urządzenie lub w stawić do wnętrza klatki.
  • Kora z drzew, patyki oraz smakołyki, które doskonale nadają się do ścierania siekaczy, rosnących u gryzoni przez całe życie. Odpowiednie są młode gałązki z drzew owocowych, pozlepiane kolby z orzechów, ziarna i suszonych owoców.

Nowo zakupiony chomik dżungarski i przywieziony w nieznane jemu miejsce może być ze stresowany. Dlatego w pierwszym dniu jego pobytu należy ograniczyć jego kontakt z domownikami.

Przyzwyczajanie do nowego otoczenia powinno następować stopniowo.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie