GeoZoo » Pies » SPACERY I PODRÓŻE Z PSEM
Podróże z psem

SPACERY I PODRÓŻE Z PSEM

Istnieją metody odnalezienia psa, gdy stracimy naszego czworonożnego przyjaciela z oczu. Pies poza domem powinien mieć na szyi obrożę z identyfikatorem zawierającym numer telefonu właściciela lub przymocowany do obroży GPS. Wyposażenie czworonoga w chip to bezpieczne spacery i podróże z psem.

Spacery z psem

GPS to nieduże urządzenie, które mało waży i posiada wbudowaną kartę SIM. Właściciel psa będzie powiadomiony przez aplikację, jeżeli jego pupil znajdzie się na posesji sąsiada czy wymknie się niepostrzeżenie z domu. Urządzenie to pozwoli  śledzić zwierzę i dokonać jego lokalizacji. Osoba, która znajdzie zagubionego psa, używając jednego przycisku na tym urządzeniu, wyśle informację z lokalizacją i trasą czworonoga na telefon jego właściciela.

GPS dla psa oznacza jego bezpieczeństwo. 

Chip ma przewagę nad innymi sposobami znakowania zwierząt, gdyż pozostaje pod skórą nawet po zgubieniu czy uszkodzeniu obroży. Chip nie sprawdzi historii trasy psa ani jego lokalizacji, ale posiada piętnastocyfrowy kod. Po przyłożeniu do skóry psa specjalistycznego urządzenia można odczytać unikalny kod i odszukać zarejestrowanego psa w jednej z baz danych. W taki skaner wyposażone są: służby miejskie, gabinety weterynaryjne, jak również schroniska.

Chip jest również niezbędny w podróży za granicę.

Właściciel psa powinien zapoznać się z przepisami obowiązującymi w miejscu, do którego ma zamiar wybrać się z psem. Może obowiązywać zakaz wstępu na plaże lub do niektórych parków. Niejednokrotnie nie można tam spacerować z psem bez smyczy. Zakaz wstępu może dotyczyć pory roku lub dnia. Poza tym należy pamiętać, że wybierając się z psem na spacer należy po nim sprzątać.

Średniemu i dużemu psu można na spacer zakładać obrożę, zaś małemu lepiej szelki.

Podczas spaceru w porze zimowej niektóre psy powinny być zaopatrzone w nieprzemakalny i ocieplany bezrękawnik lub kurteczkę. Dotyczy to szczególnie starszych psów i małych czworonogów, które zamiast sierści posiadają włosy, np. yorkshire terrier czy shih tzu.

Podróże z psem

Podróże z psem

Warto jak najwcześniej przyzwyczajać psa do podróży różnymi środkami transportu, np. autobusem, tramwajem czy pociągiem. Dzięki temu zwierzak nie będzie bał się podróży, co zmniejszy u niego ryzyko choroby lokomocyjnej. Pies nie powinien przemieszczać się w pojeździe, ponieważ może być narażony na obrażenia.

Niedopuszczalne jest zostawiać psa w samochodzie podczas upałów!

Zwierzak zawsze powinien mieć aktualne szczepienia. Latem ryzyko zachorowania czworonoga zwiększa się. Po wakacyjnym spacerze, pies powinien mieć sprawdzoną skórę. Podczas takich wędrówek po lesie, parku czy łące mogły się w jego sierści zagnieździć kleszcze czy pchły.

Podróże z psem

 Wyjazd za granicę

W środkach komunikacji publicznej pies zawsze powinien być wyposażony w smycz i kaganiec. Średnie i duże psy podróżują w samolocie w klatce, która umieszczona jest w luku bagażowym. Natomiast małe czworonogi mogą przebywać na pokładzie w kontenerze czy torbie o miękkiej konstrukcji i wymiarach 55 x 40 x 23 cm. Waga kontenera z psem nie może przekroczyć 8 kg.

Nie należy karmić zwierzęcia 6 godzin przed podróżą.

Podróż z czworonogiem za granicę wymaga specjalnych dokumentów. Wymagany jest paszport, jako książeczka zdrowia, w której wpisane są szczepienia. Ponadto pies powinien także posiadać podskórny unikatowy chip. Na kuli ziemskiej obowiązują różne przepisy, dlatego przed wyjazdem warto je sprawdzić w docelowym kraju. W niektórych krajach wyjeżdżające psy obowiązuje kilkumiesięczna kwarantanna. Część państw wymaga również, żeby dokumentacja została sporządzona w ich języku.

W Wielkiej Brytanii, Irlandii i Szwecji od dnia 3 lipca 2004 roku została zniesiona kwarantanna dla zwierząt, które przyjeżdżają z państw członkowskich Unii Europejskiej.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie