GeoZoo » Pies » SHIH TZU
Shih Tzu

SHIH TZU

Shih Tzu to pies ozdobny, rodzinny i towarzyski. Jest to rasa bardzo reprezentacyjna. Porusza się on bez wysiłku i sprawia wrażenie, jakby płynął nad ziemią. Pies rasy Shih Tzu stworzony jest do udziału w konkursach piękności.

Shih Tzu prawdopodobnie pochodzi z Tybetu. Rasa ta najbardziej została rozpowszechniona w Chinach. Zwierzęta te mieszkały w cesarskich pałacach, jako podarunki od tybetańskich mnichów. Były one ulubionymi psami dynastii Ming. Do Europy trafiły na początku XX wieku.

Opis psa

Shih Tzu jest małym psem o lekko prostokątnej budowie ciała. Jego głowa z przodu ma wygląd chryzantemy, dlatego inna nazwa tej rasy to santhemum dog. Jego duże oczy są ciemne i szeroko rozstawione. Ten pies odznacza się długimi wąsami i brodą. Posiada ogon zagięty nad grzbietem z bujnym włosem.

Jego waga waha się w granicach 4,5 – 8 kg.  Dojrzałość osiąga w wieku 1 – 3 lat. Długość życia wynosi 11 – 16 lat.

Pies rasy Shih Tzu posiada dowolne umaszczenie, np. białe, a nawet czarne. U łaciatego czworonoga pożądana jest biała strzałka i końcówka ogona. Szata tego czworonoga jest dwuwarstwowa. Złożona jest z długiego i gęstego oraz jedwabistego włosa okrywowego. Włos ten niekiedy jest lekko falisty, ale nie kręcony. W skład dwuwarstwowej szaty wchodzi jeszcze dosyć obfity podszerstek.

Temperament czworonoga

Rasa ta polecana jest każdej rodzinie, alergikom, osobie starszej oraz średnio aktywnej. Nie powinien nim opiekować się człowiek, który dysponuje zbyt małą ilością wolnego czasu albo nie lubi spędzać dużo godzin na zabiegach pielęgnacyjnych swojego czworonoga.

Jest to pies niezwykle wesoły, odważny i towarzyski. Uwielbia być przytulany i leżeć na kolanach swojego właściciela. Jest to typowy kanapowiec, ale jednocześnie wspaniały kompan do zabaw z dziećmi. Ma przyjazny stosunek do innych psów i zwierząt.

Rasa ta odznacza się niską tolerancją w stosunku do upału czy mrozu.

Czarli

Pielęgnacja i zdrowie

Pies rasy Shih Tzu potrzebuje codziennej i czasochłonnej pielęgnacji, ponieważ jego długi włos ulega kołtunieniu. Dobrym rozwiązaniem jest rozczesywanie jego szaty grzebieniem i modelowanie szczotką. Psy, które uczestniczą w wystawach powinny być poddane dodatkowym zabiegom. Jeżeli nie bierze on udziału w pokazie piękności, to można jego włos przycinać co miesiąc, gdyż rośnie przez całe życie psa.

Ważnym czynnikiem w pielęgnacji psów jest higiena oczu, zębów i uszu, jak również ochrona przeciwpasożytnicza i przycinanie pazurów. Psy te rzadko chorują. Mogą jednak mieć problemy z oczami, udarem cieplnym, zwężeniem nozdrzy, czy chorobą nerek. Mają również skłonności do zwichnięcia rzepek kolanowych i wypadania dysku.

Zalecane są u tych czworonogów badania oczu. Ponadto należy uważać, żeby zwierzęta te nie przegrzewały się podczas upałów.

Żywienie i opieka

Psu dorosłemu można podawać jeden większy posiłek lub dwa mniejsze. Szczeniak powinien być karmiony 4 razy dziennie, a w późniejszym okresie 3 razy na dobę. Pokarm można przygotować samodzielnie lub podawać dobrze zbilansowaną karmę znanej marki. Zwierzak powinien mieć zawsze dostęp do świeżej wody. Pies ten ma tendencję do tycia, dlatego należy kontrolować ilość podanego jedzenia. Pies rasy Shih Tzu przepada za towarzystwem człowieka. Jest on inteligentny, spokojny i zrównoważony. Nie wymaga częstych spacerów, chociaż jest psem żywiołowym i lubi ruch. Kiedy pada deszcz, zwierzak ten woli zostać w domu. Wspaniały przyjaciel człowieka i mało hałaśliwy. Bliski kontakt czworonoga z właścicielem i każdego dnia zabawy w pełni zaspokoją jego potrzeby.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie