GeoZoo » Pies » BULLMASTIFF
Bullmastiff stojąc na trawie, rozgląda się.

BULLMASTIFF

Bullmastiff to pies stróżujący i potomek Mastiffa, jednej z najstarszych ras brytyjskich, której historia została udokumentowana pod koniec XIX wieku. Jest on doskonałym sprzymierzeńcem, obrońcą rodziny oraz niezastąpionym przyjacielem.

Bullmastiff powstał w wyniku skrzyżowania mastiffa z buldogiem i został nazwany nocnym psem gajowego. Został on stworzony na potrzeby angielskich właścicieli ziemskich, którzy potrzebowali psów szybkich i cichych. Ten zwinny pies potrafił bezgłośnie czekać na podejście kłusownika, którego unieszkodliwił bez zadawania ran do momentu przybycia myśliwego.

Historia Bullmastiff

Bullmastiff pracował w nocy, a jego ciemna sierść z czarnymi pręgami pełniła funkcję maskującą, ponieważ stawał się niewidoczny w zaroślach. Typowa nazwa Bullmastiff zaczęła być używana w Anglii w roku 1860. Osobniki tej rasy nie miały jednakowego wyglądu, dlatego w 1905 roku Klub Hodowców wprowadził rejestrację mieszańców.

Pierwszy oficjalny Klub Rasy powstał w roku 1920.

Natomiast w 1922 roku pierwszy raz został zarejestrowany Bullmastiff o nazwie Farcroft Fidelity, który nie był mieszańcem i dał początek innym przedstawicielom tej wspaniałej rasy. Przez American Kennel Club rasa została oficjalnie uznana w 1933 roku.

Wygląd

Bullmastiff jest inteligentnym olbrzymem o masywnej postawie, sprawiający wrażenie bardzo silnego zwierzęcia. Długość jego życia wynosi w granicach 8 – 10 lat. Waga psa waha się w granicach 50 – 59 kg, zaś suki 41- 50 kg. Natomiast wysokość psa wynosi od 63,5 do 68,5 cm, a suki od 61 do 66 cm.

Posiada on szeroką głowę z krótką kufą i wyraźnym stopem.

Jego średniej wielkości oczy są rozdzielone bruzdą o barwie ciemnej lub orzechowej. Natomiast nieduże i wysoko osadzone uszy w kształcie litery V nadają głowie kwadratowy kształt. Ma silne zęby, które są regularnie rozstawione w szczęce.

Jego muskularna szyja, średniej długości jest dobrze wysklepiona. Ma głęboką i szeroką klatkę piersiową,  muskularne i ukośne łopatki oraz krótki i prosty grzbiet. Tylne jego łapy są muskularne i silne, a ogon wysoko osadzony i gruby u nasady. Posiada  krótką i gęstą sierść, przylegającą do ciała, która chroni przed opadami atmosferycznymi oraz pręgowane umaszczenie o dowolnym odcieniu.

Bullmastiff

Opieka i pielęgnacja

Bullmastiff jest wielkim psem, który potrzebuje codziennych ćwiczeń, żeby mógł utrzymać kondycję. Nie ma wygórowanych wymagań, dlatego wystarczą mu regularne spacery. Należy jednak pamiętać, że średnio znosi mrozy i odznacza się niską tolerancją upałów.

Wymaga, jak pozostałe psy czy koty regularnych szczepień. Wskazane są także badania: oczu, łokci i bioder.  Najczęstszą przypadłością tej rasy jest skręt żołądka oraz dysplazja stawów łokciowych i kolanowych. Zdarzają się osobniki, które mają problemy z artretyzmem i progresywnym zanikiem siatkówki.

Pies ten nie wymaga specjalnej pielęgnacji, ponieważ charakteryzuje się krótkim włosem i gładko przylegającym do ciała.

Wystarczy raz czy dwa razy w tygodniu przeczesać go szczotką. Należy nie zapominać o regularnym czyszczeniu jego oczu, uszu i pyska, ponieważ wykazuje on tendencje do obfitego ślinienia się.

Temperament

Bullmastiff to pies mocny i aktywny, lecz nieociężały, który jest nie tylko silny i niezawodny, ale także wytrzymały. Chód jego jest płynny i zdecydowany. Niektóre osobniki mogą chrapać. Został wyhodowany z przeznaczeniem na psa stróżującego, który potrafi być groźny, nie okazując lęku.

Przeważnie jest przyjaźnie nastawiony do innych zwierząt i dobrze dogaduje się z nimi w domu, chociaż zdarzają się osobniki agresywne wobec obcych psów. Należy szkolić go od szczeniaka, ale nie zmuszać siłą do posłuszeństwa wbrew jego woli. Nie jest on skorym czworonogiem do zabaw.

Bullmastiff polecany jest dla średnio aktywnych i doświadczonych opiekunów.

Stworzenie to potrzebuje spokojnego i kochającego domu oraz zrównoważonego właściciela. Nie nadaje się dla ludzi niestabilnych czy bojaźliwych. Nie polecany jest również alergikom, osobom starszym, jak również rodzinom z małymi dziećmi.

Pies ten o majestatycznym wyglądzie łączy w sobie potęgę i siłę, co czyni go niepowtarzalnym stworzeniem w swojej doskonałości. Dobrze traktowany potrafi całkowicie podporządkować się swojemu właścicielowi i kochać go bezgranicznie. Opiekun tego czworonoga nigdy nie powinien zawieść jego zaufania, ponieważ Bullmastiff to wierny i nieodłączny przyjaciel człowieka.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie