GeoZoo » Kot » BOBTAIL KURYLSKI
Bobtail kurylski

BOBTAIL KURYLSKI

Bobtail kurylski to długo lub krótkowłosy kot, pochodzący z Wysp  Kurylskich. Ten średniej wielkości kot jest inteligentnym i ślicznym stworzeniem o nieprzeciętnej urodzie. Jest to rasa mało popularna, nawet w Rosji. W Polsce można kupić bobtaila pomimo, że jest to rasa rzadko hodowana.

Bobtail kurylski to wspaniały towarzysz w codziennym życiu człowieka, który kojarzy się przede wszystkim z wrażliwością i ciepłem domowego ogniska. Jest to rasa naturalna, która potrafi wystraszyć nawet tak duże zwierzę, jakim jest niedźwiedź. Kot ten jest stworzeniem odpornym na choroby, a jego pielęgnacja nie jest skomplikowania, ponieważ polega na wyczesaniu sierści, średnio dwa razy w tygodniu. 

Historia

Bobtail kurylski zamieszkiwał Wyspy Kurylskie  już 200 lat temu i stąd pochodzi jego nazwa. Z wysp został on przywieziony do Rosji przez naukowców i żołnierzy. Kilka kotów przywiozła Tatiana Boczarowa – Michajłowa, która będąc właścicielką hodowli „Talizman” rozsławiła tę rasem kotów. Skrzyżowała ona dzikie koty z Wysp Kurylskich z bobtailami japońskimi. 

Standar rasy ustaliło w 1991 roku Selected Feline Federation ( SFF ), ale dopiero w 2003 roku rasa ta uznana była przez: The Cat Fanciers’ Association ( CFA ) i The International Cat AssociationTICA ) czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów, które uważane jest za największy na świecie rejestr kotów genetycznych.  

Bobtail kurylski

Wygląd

Bobtail kurylski jest średniej wielkości kotem, ważącym w granicach 4 – 7 kg. Posiada dużą  i zaokrągloną głowę, w kształcie trójkąta, która jest szeroka na wysokości policzków i brody. Ma wysoko osadzone uszy i oczy w kształcie orzecha, które przybierają barwę zieleni i żółci. Posiada proporcjonalne i umięśnione ciało z kończynami przednimi krótszymi od tylnych i małymi stopami.

Charakteryzuje się krótkim ogonem, który u każdego kota jest inny i niepowtarzalny. Może on być łukowaty, twardy, giętki lub prosty. Sierść na nim rośnie w różne strony, co kształtem przypomina pompon.

Rosyjska organizacja felinologiczna na podstawie ilości i ułożenia kręgów w kocim ogonie wyróżniła cztery jego rodzaje u bobtaila kurylskiego:

  • Spiral, który jest najładniejszym rodzajem ogona, kształtem przypominający znak zapytania. Kot może machać częścią ogona, który składa się  od 5 do 10 kręgów.
  • Whisk, który wyglądem przypomina miotłę i składa się od 5 do 15 kręgów, o długości około 13 cm.
  • Snag, który kształtem podobny do haczyka składa się od 2 do 8 kręgów lub może również posiadać 1 czy 2 kręgi.
  • Delayed bobtail, gdzie na końcu tworzą się spirale i posiada od 5 do 7 kręgów.

Koty tej rasy mają krótką lub długą sierść, która przystosowana jest do trudnych warunków atmosferycznych, jakie panują na Wyspach Kurylskich. Jest ona gęsta i zbita, wyróżniająca się trzema warstwami. Umaszczenie tej rasy jest różnorodne, oprócz kolorpoint, płowego, liliowego, cynamonowego i czekoladowego. Długość życia bobtaila wynosi około 12 lat, a nawet dłużej. 

Charakter

Bobtail kurylski jest kotem inteligentnym, który wspaniale czuje się w towarzystwie ludzi i szybko przystosowuje się do domowych warunków. Trzeba zapewnić mu pojemnik z wodą, ponieważ uwielbia wodne zabawy, a nawet może zapragnąć wykąpać się ze swoim opiekunem. Jako stworzenie niesamowicie przyjazne nie boi się obcych osób. Potrafi również rozpoznać ludzkie emocje, jest zwinny i zabawny.

Bobtail kurylski jest sprytny i lubi wspinaczki.

Przepada za przytulaniem się do swojego opiekun. Jako drapieżnik wykazuje zdolności łowieckie, zwłaszcza kiedy jest wypuszczony na wolność. Wśród kocich ras samce wykazują odmienne i ciekawe zachowanie, ponieważ opiekują się swoim potomstwem w takim samym stopniu, jak kocice.

Stworzenie to lubi towarzystwo innych zwierząt i dobrze dogaduje się z psem. 

Bobtail kurylski to doskonały przyjaciel człowieka, który posiada psi charakter i  nadaje się dla każdej rodziny. Jego przenikliwy wzrok, łagodne usposobienie i uroczy wygląd przyciąga ludzki wzrok. Jest to doskonały kandydat na domowego pupila, który sprawdzi się w rodzinie z dziećmi. Należy zapewnić mu odpowiednie warunki bytowania, żeby był szczęśliwym zwierzęciem. Jest on kotem odpornym na choroby i znosi bez problemu niskie temperatury.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]