
BOBTAIL KURYLSKI
29/08/2020Bobtail kurylski to długo lub krótkowłosy kot, pochodzący z Wysp Kurylskich. Ten średniej wielkości kot jest inteligentnym i ślicznym stworzeniem o nieprzeciętnej urodzie. Jest to rasa mało popularna, nawet w Rosji. W Polsce można kupić bobtaila pomimo, że jest to rasa rzadko hodowana.
Bobtail kurylski to wspaniały towarzysz w codziennym życiu człowieka, który kojarzy się przede wszystkim z wrażliwością i ciepłem domowego ogniska. Jest to rasa naturalna, która potrafi wystraszyć nawet tak duże zwierzę, jakim jest niedźwiedź. Kot ten jest stworzeniem odpornym na choroby, a jego pielęgnacja nie jest skomplikowania, ponieważ polega na wyczesaniu sierści, średnio dwa razy w tygodniu.
Historia
Bobtail kurylski zamieszkiwał Wyspy Kurylskie już 200 lat temu i stąd pochodzi jego nazwa. Z wysp został on przywieziony do Rosji przez naukowców i żołnierzy. Kilka kotów przywiozła Tatiana Boczarowa – Michajłowa, która będąc właścicielką hodowli „Talizman” rozsławiła tę rasem kotów. Skrzyżowała ona dzikie koty z Wysp Kurylskich z bobtailami japońskimi.
Standar rasy ustaliło w 1991 roku Selected Feline Federation ( SFF ), ale dopiero w 2003 roku rasa ta uznana była przez: The Cat Fanciers’ Association ( CFA ) i The International Cat Association ( TICA ) czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów, które uważane jest za największy na świecie rejestr kotów genetycznych.

Wygląd
Bobtail kurylski jest średniej wielkości kotem, ważącym w granicach 4 – 7 kg. Posiada dużą i zaokrągloną głowę, w kształcie trójkąta, która jest szeroka na wysokości policzków i brody. Ma wysoko osadzone uszy i oczy w kształcie orzecha, które przybierają barwę zieleni i żółci. Posiada proporcjonalne i umięśnione ciało z kończynami przednimi krótszymi od tylnych i małymi stopami.
Charakteryzuje się krótkim ogonem, który u każdego kota jest inny i niepowtarzalny. Może on być łukowaty, twardy, giętki lub prosty. Sierść na nim rośnie w różne strony, co kształtem przypomina pompon.
Rosyjska organizacja felinologiczna na podstawie ilości i ułożenia kręgów w kocim ogonie wyróżniła cztery jego rodzaje u bobtaila kurylskiego:
- Spiral, który jest najładniejszym rodzajem ogona, kształtem przypominający znak zapytania. Kot może machać częścią ogona, który składa się od 5 do 10 kręgów.
- Whisk, który wyglądem przypomina miotłę i składa się od 5 do 15 kręgów, o długości około 13 cm.
- Snag, który kształtem podobny do haczyka składa się od 2 do 8 kręgów lub może również posiadać 1 czy 2 kręgi.
- Delayed bobtail, gdzie na końcu tworzą się spirale i posiada od 5 do 7 kręgów.
Koty tej rasy mają krótką lub długą sierść, która przystosowana jest do trudnych warunków atmosferycznych, jakie panują na Wyspach Kurylskich. Jest ona gęsta i zbita, wyróżniająca się trzema warstwami. Umaszczenie tej rasy jest różnorodne, oprócz kolorpoint, płowego, liliowego, cynamonowego i czekoladowego. Długość życia bobtaila wynosi około 12 lat, a nawet dłużej.
Charakter
Bobtail kurylski jest kotem inteligentnym, który wspaniale czuje się w towarzystwie ludzi i szybko przystosowuje się do domowych warunków. Trzeba zapewnić mu pojemnik z wodą, ponieważ uwielbia wodne zabawy, a nawet może zapragnąć wykąpać się ze swoim opiekunem. Jako stworzenie niesamowicie przyjazne nie boi się obcych osób. Potrafi również rozpoznać ludzkie emocje, jest zwinny i zabawny.
Bobtail kurylski jest sprytny i lubi wspinaczki.
Przepada za przytulaniem się do swojego opiekun. Jako drapieżnik wykazuje zdolności łowieckie, zwłaszcza kiedy jest wypuszczony na wolność. Wśród kocich ras samce wykazują odmienne i ciekawe zachowanie, ponieważ opiekują się swoim potomstwem w takim samym stopniu, jak kocice.
Stworzenie to lubi towarzystwo innych zwierząt i dobrze dogaduje się z psem.
Bobtail kurylski to doskonały przyjaciel człowieka, który posiada psi charakter i nadaje się dla każdej rodziny. Jego przenikliwy wzrok, łagodne usposobienie i uroczy wygląd przyciąga ludzki wzrok. Jest to doskonały kandydat na domowego pupila, który sprawdzi się w rodzinie z dziećmi. Należy zapewnić mu odpowiednie warunki bytowania, żeby był szczęśliwym zwierzęciem. Jest on kotem odpornym na choroby i znosi bez problemu niskie temperatury.
Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie
ZOBACZ TAKŻE

Czego nie może jeść kot?
Czytaj Dalej

Konie
Czytaj Dalej

Żaglowiec skalar
Czytaj Dalej

Opieka nad myszowatymi
Czytaj Dalej

Psy lewołapne i prawołapne
Czytaj Dalej

Barwnica
Czytaj Dalej

Kot nebelung
Czytaj Dalej

Hodowla zwierząt
Czytaj Dalej

Ryby, które wyginęły
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie myszowatych
Czytaj Dalej

Psie przedszkole
Czytaj Dalej

5 Ciekawostek o gwarku
Czytaj Dalej