GeoZoo » Kot » ZNANE RASY KOTÓW
Znane rasy kotów

ZNANE RASY KOTÓW

Kot domowy pochodzi z gromady ssaków, rodziny kotowatych i rzędu drapieżnych. Z czasem powstało wiele ras kotów, które są obok psów najbardziej popularnymi towarzyszami człowieka.

Na kuli ziemskiej istnieje dużo organizacji, które rejestrują te zwierzęta i poświadczają ich rodowody. W czasach dzisiejszych znanych jest około 100 ras kotów. Według Międzynarodowej Organizacji Felinologicznej, która zrzesza hodowców kotów rasowych z Europy, Azji i Ameryki Południowej wyróżnia się następujące kategorie ras kotów:

 • Koty egzotyczne i perskie, które charakteryzują się długą sierścią, a w Europie pojawiły się w XVII wieku. Są prawdziwymi domatorami, które chętnie przebywają w towarzystwie człowieka. Koty te charakteryzują się zgrabną sylwetką.
 • Koty półdługiej sierści, np. Maine Coon pochodzące z Ameryki Północnej i wyróżniające się żywiołowością i inteligencją. Koty te są duże, mogą ważyć nawet kilkanaście kilogramów, ale szybko przywiązują się do ludzi.
 • Koty krótkiej sierści i somalijskiej. Przykładem może być kot bengalski pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. Rasa ta powstała na podstawie skrzyżowania kota bengalskiego z kotem domowym.
 • Koty syjamskie, które są najbardziej znaną rasą i rasa orientalna. Koty te lubią towarzystwo ludzi i są niezwykle aktywne. Można im zakładać szelki i wyprowadzać na dwór na smyczy. Te koty są bardzo inteligentne i szybko uczą się różnych sztuczek.

Natomiast według The International Cat Association (TICA),największego na świecie rejestru genetycznego ras i kotów domowych można wyróżnić następujące kategorie ras tych zwierząt:

 • Rasy kotów wyhodowanych. Przykładem jest Maine Coon i rosyjski niebieski, znany również jako kot maltański o niebieskoszarym futrze, który pochodzi z Zachodniej Rosji.
 • Rasy naturalne, np. Korat czy Manx, który nie posiada ogona, alba ma ogon szczątkowy. Ten pierwszy pochodzi z Tajlandii i oznacza szczęście.
 • Rasy zmutowane. Przykładem jest Sfinks występujący w Europie i Ameryce i pochodzący od kanadyjskiego kota domowego. W wyniku samoistnej zmiany materiału genetycznego w 1966 roku urodziły się dwa łyse kotki.
 • Hybrydy, np. Ocicat, który został wyhodowaniu ze względu na skrzyżowanie rasy kotów syjamskich, krótkowłosych amerykańskich i abisyńskich. Kot ten ma smukłą sylwetkę, piękne umaszczenie i krzepką budowę. Ma miłe i spokojne usposobienie.

Na wyróżnienie z pośród kotów zasługuje kot amerykański krótkowłosy pochodzący się z Ameryki Północnej. Koty te rzadziej hodowane są w Europie, ponieważ z tego kontynentu wywodzą się ich przodkowi. Natomiast najwięcej kotów amerykańskich krótkowłosych żyje w Japonii i Stanach Zjednoczonych.

Godnym uwagi jest także kot Selkirk Rex, zwany również kotem owieczką ze względu na loczkowatą sierść. Kot ten jest popularny w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. To średniej wielkości kot o przysadzistej budowie, który może mieć krótką lub długą sierść. Selkirk Rex lubi towarzystwo człowieka i zabawy.

Ciekawym kotem jest Ragdoll o średniej długości sierści. Nazywany jest także szmacianą lalką, ponieważ kiedy znajduje się na rękach człowieka, to wówczas ciało jego staje się wiotkie. Następuje rozluźnienie mięśni. Żaden inny kot nie zachowuje się w ten sposób. Został on wyhodowany w latach 60 XX wieku w Kalifornii. Posiada różnorodne ubarwienie.

Natomiast na temat kota syberyjskiego panuje przekonanie, ze jest to najlepszy kot dla alergików. Jak sama jego nazwa wskazuje kot ten pochodzi z Syberii, który został zarejestrowany przez Międzynarodową Organizację Felinologiczną dopiero w 1998 roku. Kot syberyjski ma średniej długości sierść. Jest on ruchliwy i posiada duży temperament.

Wyhodowano dużo ras kota domowego, które różnią się między sobą wielkością, ubarwieniem i długością sierści. Niektóre koty żyjące w dzisiejszych czasach odbiegają wyglądem i usposobieniem od swoich przodków. Przykładem takim może być kot syjamski i perski. Jest to kot średniej wielkości, którego waga waha się w granicach 7-14 kg. Koty te łatwo integrują się z ludźmi i zwierzętami domowymi.

Najpopularniejszymi kotami w Polsce są:

 • Perski,
 • Brytyjski,
 • Syberyjski,
 • Bengalski,
 • Syjamski,
 • Ragdoll.

W Polsce dużo kotów żyje na wolności, często w piwnicach domów. Koty te polują samodzielnie, ale niejednokrotnie dokarmiane są przez ludzi. Często w parkach mają stawiane domki, żeby mogły ogrzać się w nich zimową porą. Koty, które mieszkają w domu żyją znacznie dużej od kotów na wolności. Wiek kota, o którego dba człowiek może sięgać nawet 20 lat.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

Scroll to Top