GeoZoo » Kot » Choroby dróg oddechowych u kota
Choroby dróg oddechowych u kota

Choroby dróg oddechowych u kota

Choroby dróg oddechowych u kota mogą przebiegać łagodnie lub być tragiczne w skutkach. Trzeba zwracać uwagę na wygląd i zachowanie kota. W razie powtarzających się dolegliwości należy udać się z chorym zwierzęciem do lekarza weterynarii. Jakość pokarmu wpływa na budowę i funkcjonowanie układu oddechowego.

Choroby dróg oddechowych u kota mogą być wywołane błahymi, jak również poważnymi czynnikami. Przyczyn schorzeń może być wiele. Zwykle to przypadłości wrodzone lub nabyte. Drogi oddechowe mogą źle funkcjonować  również z powodu zatrucia, ciała obcego, niedrożności dróg oddechowych czy choroby zakaźnej.

Układ oddechowy u kota

Choroby dróg oddechowych u kota powinny być zdiagnozowane u kociego specjalisty. Głównym narządem układu oddechowego są płuca. Mają one narząd pomocniczy w formie dróg oddechowych, którymi powietrze jest doprowadzane do płuc i z nich odprowadzane. Układ oddechowy dostarcza tlen organizmowi, przy jednoczesnym wydaleniu dwutlenku węgla podczas procesów metabolicznych.

W skład układu oddechowego wchodzą:

  1. Płuca znajdują się w jamie klatki piersiowej i mają w przybliżeniu kształt stożka. Otoczone są z zewnątrz błoną surowiczą, określaną mianem opłucnej. Nie posiadają one stałego rozmiaru ani kształtu, gdyż dostosowują się do zmian oddechowych w przestrzeni klatki piersiowej. Kot posiada dwa płuca prawe i lewe, które zapadają się i kurczą ponieważ są elastyczne. Miąższ płuc jest wspierany przez oskrzela, naczynia i przynaczyniową tkanką łączną. W płucach zachodzi wymiana gazowa pomiędzy wydychanym powietrzem, a krwią.
  2. Drogi oddechowe
    • Nos pełni istotną role w układzie oddechowym. Jest on jednocześnie narządem czucia specjalnego, ponieważ pełni też rolę narządu węchu. Podzielony jest na nos zewnętrzny, parzystą jamę nosową i zatoki przynosowe. Wewnętrzny nos podzielony jest na dwie jamy. Pierwsza z nich to przedsionek nosa, a druga to jama nosowa, która jest znacznie szersza. Nawilżenie realizowane jest przez wydzieliny gruczołów błony śluzowej nosa, zwłaszcza gruczołów nosowych bocznych. Jama nosowa zajmuje większą część twarzy.
    • Gardło jest jednym z odcinków drogi oddechowej, pomiędzy jamą nosową, a krtanią. W tym miejscu łączy się układ oddechowy z pokarmowym. Narządem czysto oddechowym jest część dogrzbietowa gardła, tzw. nosogardło.
    • Krtań to krótki chrzęstno-błoniasty narząd, który położony jest tylnie w stosunku do gardła. Jest zbudowana ze struktur chrzęstnych otaczającą szparę głośni. Krtań ma za zadanie kontrolować przepływ powietrza podczas oddychania. Ochrania też dolne drogi oddechowe przed zachłystywaniem podczas przełykania.
    • Tchawica i oskrzela tworzą system kanałów przewodzących powietrze między krtanią, a znajdującymi się w płucach oskrzelami. Mają zbliżoną do siebie budowę i określane są jako drzewo tchawiczno-oskrzelowe lub drzewo oskrzelowe.
      • Tchawica jest narządem o kształcie rurkowatym posiadającym chrzęstne rusztowanie. Zbudowana jest z chrząstek. Posiada część szyjną i piersiową oraz prowadzi powietrze z krtani do oskrzeli. Kształt tchawicy na przekroju poprzecznym jest okrągły.
      • Oskrzela stworzone są przez tchawicę, która na wysokości czwartej przestrzeni międzyżebrowej podzielona jest na dwa oskrzela główne. We wnęce płuca oskrzela główne wnikają do odpowiedniego płuca. Później ulegają podziałowi na oskrzela płatowe.

Choroby dróg oddechowych

Choroby dróg oddechowych u kota powinny zostać zdiagnozowane przez lekarza weterynarii. Warto przestrzegać odpowiednio zbilansowanej diety i pielęgnacji kociego towarzysza w celu uniknięcia wielu chorób. Trzeba dbać o zdrowie kota. Jednak nie należy samodzielnie leczyć zwierzęcia ani podawać mu lekarstw przeznaczonych dla ludzi.

Powszechne choroby dróg oddechowych u kota:

  • Wirusowe zapalenie nosa i tchawicy, które zwane jest kocim katarem.
  • Zapalenie krtani i zapalenie oskrzeli o podłożu alergicznym mają takie same objawy. Występuje u kota sapanie i chrapanie. Koniecznie należy udać się z kotem do lekarza weterynarii, żeby zdiagnozował chorobę i rozpoczął leczenie zwierzęcia.
  • Zapalenie tchawicy i alergia, których objawami jest lekki kaszel. W każdym przypadku należy zabrać kota do lecznicy dla zwierząt.
  • Ciało obce w gardle, które trzeba jak najszybciej usunąć samodzielnie, jeżeli będziemy potrafili tego dokonać. Jednak najlepiej jest zabrać psa do lekarza weterynarii. Pies w takim przypadku najczęściej dusi się i przewraca.
  • Alergia na pyłki występują u niektórych psów. Skóra psa jest przesuszona, a nos szorstki Następuje kichanie  i przejrzysty wyciek z nosa. Jeżeli objawy nie ustępują, należy zabrać psa do gabinetu weterynaryjnego.
  • Oparzenie słoneczne, które widoczne jest po zaczerwienionej i opuchniętej skórze na obolałym nosie. Nie należy wtedy wypuszczać podopiecznego z domu w upalne dni. Trzeba posmarować nos kremem z filtrem. Jeżeli dolegliwość nie ustępuje należy udać się z kotem do lekarza weterynarii.
  • Ciało obce w nosie i zaburzenie krzepliwości, zatrucie i nowotwór mogą mieć takie same objawy. Występuje krwawienie z nosa. Należy kota zabrać do weterynarza w celu znalezienie przyczyna i zastosowania odpowiedniego leczenia.
  • Infekcja bakteryjna lub grzybicza, ropień zęba czy nowotwór mogą mieć podobne objawy. Kot kicha i widoczny jest ropny wyciek z nosa. Należy zabrać pupila do lecznicy dla zwierząt. Lekarz weterynarii zbada kociego pacjenta, zaleci odpowiednie badania i dopiero zdiagnozuje chorobę.

Koci katar

Choroby dróg oddechowe mogą być wywołane przez wiele różnych mikroorganizmów. Za około 90% wszystkich infekcji dróg oddechowych odpowiedzialne są dwa wirusy: herpeswirus (FVR) i calcivirus (FCV). Przede wszystkim ten pierwszy jest przyczyną wirusowego zapalenia nosa i tchawicy czyli odpowiada za koci katar.

W początkowej fazie choroby kot kicha, ma gorączkę, wyciek z nosa i oczu. Po dołączeniu infekcji bakteryjnej wydzielina jest ropna. Później następuje owrzodzenie jamy ustnej i zapalenie oskrzeli, a następnie dochodzi do zapalenia płuc. Największa śmiertelność z powodu tej choroby występuje u kociąt i sięga ona 50-60%.

Koty dorosłe raczej przeżywają koci katar. Natomiast ciężarnej kotce grozi poronienie. Koty, które przeszły chorobę zdarza się, że są nosicielami, co w takim przypadku może dojść do rozprzestrzenienia wirusa. Koci katar może też być wywołany przez FCV. Typowym objawem kaliciwirozy jest owrzodzenie nosa, jamy ustnej i języka.

Pozostałe objawy podobne jak w pierwszym przypadku przy FVR. Przebieg tej choroby jest zwykle łagodniejszy. Jednak koty, które przeszły to schorzenie stają się nosicielami wirusa. Dość częste infekcje spowodowane są przez oba te wirusy jednocześnie. Koci katar jest chorobą zakaźną.

Choroby dróg oddechowych u kota mają różny przebieg w zależności od ich przyczyn. W każdym przypadku należy udać się do lekarza weterynarii, który zbada kociego pacjenta, zdiagnozuje chorobę i zastosuje leczenie. W niektórych przypadkach konieczne będzie hospitalizacja w klinice dla zwierząt. Wczesne wykryte choroby mogą uratować życie kotu.