GeoZoo » Ryba » Żywienie i zdrowie żaglowca skalara
Żywienie i zdrowie żaglowca skalara

Żywienie i zdrowie żaglowca skalara

Żywienie i zdrowie żaglowca skalara przekładają się na jego dobrostan. Dieta wszystkich ryb powinna być pełnowartościowa i różnorodna. Żaglowiec skalar to bardzo żywotna i spokojna ryba społeczna. Zasiedla ona środkowe piętro akwarium. Żaglowiec skal jest jedną z najczęściej hodowanych ryb akwariowych.

Żywienie i zdrowie żaglowca skalara wpływają na jego wygląd, zachowanie i kondycję. Bardzo ważne w życiu ryb jest fachowa opieka nad nimi i dobrze urządzone akwarium. Należy dwa razy dziennie sprawdzać wygląd i zachowanie ryb oraz stan zbiornika i znajdującego się w nim sprzętu. Ryby objęte właściwą opieką chorują rzadko.

Jadłospis ryb

Żywienie i zdrowie żaglowca skalara wywierają znaczący wpływ na jego rozwój i rozmnażanie. Monotonna dieta może być przyczyną wielu schorzeń i niedomagań, a nawet śmierci ryb. Jadłospis żaglowca skalara powinien być zbliżony do ich stylu życia w środowisku naturalnym. Pokarm trzeba dostosować do ryb żyjących w środkowych partiach zbiornika. Menu żaglowca skalara powinno być urozmaicone.

Trzeba także zadbać o sposób podawania posiłków. Najlepszym rozwiązaniem jest żywienie ryb pokarmem suchym, żywym, a także karmą roślinną. Żywy i suchy pokarm dobrze jest podawać również w tabletkach lub płatkach. Posiłek w formie pyłu czy płynu jest najbardziej odpowiedni dla narybku. W tym przypadku doskonale sprawdzają się: larwy artemii, plankton czy mikro nicienie. 

Żywienie i zdrowie żaglowca skalara

Podawanie posiłków

Żywienie i zdrowie żaglowca skalara to bardzo ważne aspekty w jego prawidłowym funkcjonowaniu. Karmienie żywych organizmów świata podwodnego powinno odbywać się o ściśle określonych porach. Karmę najlepiej podawać dwa razy na dobę: rano i wieczorem. Niedużą ilość porcji ryba powinna zjeść w ciągu kilku minut. Wyjątkowo pokarm roślinny może pozostać w zbiorniku do dwóch dni.

Posiłek w tabletkach najlepiej przytwierdzić do wewnętrznej szyby zbiornika, żeby nie opadł na dno. Trzeba sprawdzać czy wszystkie osobniki są najedzone. Ryby żerują o zmierzchu i nocą. Należy je karmić dopiero po wyłączeniu oświetlenia. Odpowiednio dobrana dieta jest warunkiem zdrowia skalarów.

Mrożony posiłek bezpośrednio przed podaniem trzeba przepłukać i rozmrozić w małej ilości wody akwariowej. Dla lepszego zakonserwowania mrożona karma poddawana jest suszeniu w warunkach próżniowych. Jest to karma liofilizowana, która stanowi urozmaiconą dietę płatkową. Takim menu żadne ryby nie pogardzą.

Na rynku dostępny jest rozmaity pokarm dla ryb: suchy, mrożony czy żywy. Karmę należy przechowywać w suchym miejscu. Nie może mieć ona śladów stęchlizny czy zagrzybienia. Pokarm żywy i mrożony powinien pochodzić z czystych wód, aby nie doszło do zakażenia ryb i zanieczyszczenia wody. Posiłek o wysokiej zawartości tłuszczu może spowodować otłuszczenie wątroby.

Zły rybi catering przyczyną chorób

Żywienie i zdrowie żaglowca skalara pełnią ważną rolę  w jego stylu życia. Pośrednią przyczyną różnych chorób ryb są zwykle błędy żywieniowe. Zły pokarm może być także bezpośrednią przyczyną rybich schorzeń i różnych niedomagań. Oznacza to nieprawidłowo zestawioną dietę żywieniową ryb.

Powodem zatruć niekiedy jest również źle oczyszczony pokarm, pochodzący z małych osadów lub z ziemi. Natomiast zbyt duża ilość białka powoduje uszkodzenie przewodu pokarmowego ryb.

Do chorób w wyniku źle skomponowanej diety zaliczane są:

 • Otłuszczenie narządów wewnętrznych. Jest to efekt końcowy zatruć pokarmowych. Najczęściej występuje otłuszczenie wątroby. Takie zjawisko można zaobserwować u starszych ryb w niedużym zbiorniku. Ryby te otrzymują nadmierną ilość nieurozmaiconego pokarmu.
  Otłuszczenie narządów wewnętrznych jest procesem powolnym i bezobjawowym. Można dopiero go stwierdzić w zaawansowanym stadium choroby. Otłuszczenie wątroby widoczne jest to na podstawie wzdęć brzusznych i przekrwionych gałek ocznych.
 • Zapalenie przewodu pokarmowego. Przyczyną tej choroby jest podawanie podopiecznym jednego rodzaju pokarmu  lub skoncentrowanej suchej karmy. Zbyt duża ilość białka powoduje uszkodzenie przewodu pokarmowego ryb. Powodem zatruć może być również źle oczyszczony pokarm, pochodzący z małych z ziemi bądź z małych osadów.
  Głównymi objawami choroby są:
  • wydalanie niestrawionych części pokarmowych,
  • obrzęki przedniej części ciała,
  • ciągnięcie się od otworu odbytowego białego śluzu.

   Poza tym ubarwienie ryby blednie, a okolica odbytu jest zaczerwieniona. Może wystąpić również krwawy kał. Żaglowiec skalar powinien zostać poddane kilkudniowej głodówce. Po tym czasie należy podać urozmaicony pokarm. Choroba ta może spowodować w akwarium duże straty.

Jedyną formą przeciwdziałania tym chorobom jest prawidłowo wyważona dieta. Ważne jest, żeby posiłki były pełnowartościowe i podawane w małych porcjach. Każdy akwarysta opiekujący się skalarami powinien przestrzegać elementarnych zasad hodowlanych. Leczenie ryb polega na przyspieszeniu powrotu do zdrowia chorych osobników.

Podsumowując żywienie i zdrowie żaglowca skalara przekładają się na długość życia tej ryby. Zróżnicowany pokarm wraz z higienicznymi warunkami zapewnią rybom zdrowie i witalność. Nie wolno leczyć ryb samodzielnie i podawać im lekarstw przeznaczonych dla ludzi. Żaglowce skalary świetnie nadają się do akwarium towarzyskiego.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]