GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Żaglowiec skalar
Żaglowiec skalar

Żaglowiec skalar

Żaglowiec skalar to słodkowodna ryba z typu strunowców, gromady promieniopłetwych i rzędu okoniokształtnych. Należy ona do rodziny pielęgnicowatych i podrodziny Cichlinae. Żaglowiec skalar jest jedną z najczęściej hodowanych ryb akwariowych.

Żaglowiec skalar to łagodny gatunek ryb o pięknym ubarwieniu. W naturze ryby zamieszkują na terenie Ameryki Południowej. Ten gatunek pielęgnicowatych można spotkać w dorzeczu Amazonki, na obszarze: Kolumbii, Peru, Brazylii, Gujany Francuskiej i Surinamu. Ze względu na bogactwo barw i wzorów popularność żaglowca skalara nieustannie rośnie.

Zajmowane siedlisko

Żaglowiec skalar zasiedla wody stojące albo płynące o powolnym nurcie, takie jak starorzecza i rozlewiska. Występuje przede wszystkim w pobliżu bujnej roślinności. Lubi przebywać również pośród zatopionych korzeni, które zapewniają mu kryjówki. Preferuje głównie gęsto zarośnięte, głębokie wody przejrzyste, nierzadko z mętną zawiesiną unoszącą się w toni.

Wygląd zewnętrzny

Żaglowiec skalar to nieduża ryba o bardzo interesującym ubarwieniu. Ryby te dorastają do 15 cm długości i 22 cm wysokości. Nazwa jego „żaglowiec” pochodzi od płetwy grzbietowej, która wyglądem przypomina wysoki i rozłożony żagiel. Ryba ta posiada ciało silnie bocznie spłaszczone w kolorze oliwkowym bądź srebrzysto-zielonym.

Pasiaste ubarwienie ryb stanowi ich kamuflaż przed drapieżnikami. W gęstej roślinności są mało widoczne. Istnieje wiele odmian tych ryb, których nieznane jest pochodzenie. Samice niewiele różnią się od samców. Samce są większe i mają nieznacznie zaznaczony guz na czole.

Żaglowiec skalar

Charakter i temperament

Ryby te często są krzyżówkami podgatunków dziko żyjących  odmian lokalnych. Żaglowiec skalar niejednokrotnie jest efektem celowej hodowli akwarystów. Potrzebuje on odpowiedniej przestrzeni do pływania i bujnej roślinności o dużych liściach. W akwarium należy również umieścić  gałęzie i duże korzenie, które będą kryjówkami tych ryb.  

Dno powinno być piaszczyste. Jest to ryba stadna, którą najlepiej trzymać w ilości 5-6 osobników. Taka grupa wymaga zbiornika o co najmniej 150 cm długości i wysokości 50 cm.  Żaglowiec skalar jest bardzo żywotny. Gatunek ten nie niszczy akwariowej roślinności. Nadaje się do zbiornika towarzyskiego, ale może zjadać mniejsze rybki.

Żaglowiec skalar zasiedla środkowe piętro zbiornika. Preferuje duże przestrzenie do pływania. W małych zbiornikach może nie rozwijać się prawidłowo. Temperatura wody powinna wynosić w granicach 23-29oC, a odczyn pH: 5,5-7,5. Zalecana jest woda od miękkiej do średnio-twardej.

Rybom tym podaje się pokarm suchy, żywy, a także karmę roślinną.

Wykazują się wysokim poziomem inteligencji, co wykorzystywane jest przez naukowców w eksperymentach badających zachowanie ryb. Żaglowce skalary są trochę zadziorne, ale są to ryby społeczne, które ustalają pomiędzy sobą złożone hierarchie.

Żaglowiec skalar

Rozmnażanie skalarów

Żaglowiec skalar to piękna ryba, którą można rozmnażać w akwarium. Podczas tarła bez problemu rozróżnimy płeć ryby. Widoczne są wówczas różnice w kształcie brodawki płciowej samca, która jest bardziej zaostrzona, a u samicy owalna. Żaglowiec skalar rozmnażany jest w bardzo dużych ilościach na farmach hodowlanych w Europie i Azji.

Dobrze dobrana para czyści wspólnie kawałek pionowej powierzchni. W tym miejscu zostaje przyklejona ikra w ilości nawet do 1000 ziarenek, które samiec zapładnia. Wylęg trwa w granicach 2-4 dni. Po tym czasie larwy unoszą się w toni wodnej albo opadają na dno akwarium. Potomstwo przez około 3-5 dni pobierają pokarm z woreczka żółtkowego.

Po tygodniu zaczynają już swobodnie poruszać się na terenie zbiornika. Nad potomstwem opiekę sprawuje oboje rodziców. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 7-10 miesięcy. Gatunek ten wyróżnia się dużym potencjałem do zmian ubarwienia i kształtu płetw. W okresie tarła żaglowiec skalar wykazuje silny terytorializm.

Podsumowując żaglowiec skalar jest ulubionym gatunkiem ryb hodowany przez akwarystów. Doskonale nadaje się do akwarium ogólnego. Może być łączony z niezbyt małymi i łagodnymi rybami. Nie jest rybą wymagająca i trudną do rozmnażania. Decydując się na żaglowca skalara warto jest zaopatrzyć się w podręcznik opisujący ten gatunek ryb.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top