GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Rośliny dla początkujących akwarystów
Rośliny dla początkujących akwarystów

Rośliny dla początkujących akwarystów

Rośliny dla początkujących akwarystów pełnią wiele ważnych funkcji w zbiorniku. Głównym ich zadaniem jest produkcja tlenu potrzebnego rybom do życia. Jeżeli zbiornik bogato obsadzony jest roślinnością, to można zrezygnować z dodatkowych urządzeń natleniających. Przy urządzaniu akwarium trzeba posadzić dosyć dużo różnorodnych roślin.  

Rośliny dla początkujących akwarystów są żywymi filtrami biologicznymi, pochłaniającymi szkodliwe substancje wydalane przez ryby. Rośliny do wzrostu potrzebują: światła, dwutlenku węgla, substancji odżywczych i wody. Natomiast do otoczenia wydalają tlen. W akwarium prawidłowo funkcjonują rośliny, jeżeli są właściwie posadzone i regularnie pielęgnowane. 

Rośliny długołodygowe

Rośliny dla początkujących akwarystów wymagają prawidłowego rozmieszczenia w zależności od ich wielkości. Polecane są rośliny długołodygowe, takie jak Rotala czy Cabomba, która jest jedną z najbardziej popularnych i najstarszych roślin akwariowych. Rośliny długołodygowe posiadają liście ułożone w kształcie rozety.

Wyrastają one z centralnej łodygi. Większość z nich zakorzenia się w podłożu, a niektóre są pływające. Rośliny długołodygowe świetnie wyglądają, gdy posadzone są w formie kępki. Proces ukorzenienia zostaje przyspieszony, jeśli obcięte są spody łodyg. Przed posadzeniem roślin lepiej nie usuwać dolnych liści.

Rośliny dla początkujących akwarystów

Rośliny rozetowe i z kłączami

Rośliny dla początkujących akwarystów oprócz swoich ważnych funkcji, nadają zbiornikowi naturalnego piękna i optycznej głębi. Przed posadzeniem roślin należy wyjąć je z doniczek i pozbyć się wszelkich dodatków, np. drutu czy gąbki. Roślinność łodygowa powinna umieszczona być z tyłu zbiornika, a niższe okazy z przodu.

Doskonałymi roślinami dla początkujących akwarystów są:

  • Rozetowe, takie jak Gryptocoryne czy Echinodorus.
  • Z kłączami, takie jak Nuphar czy Anubias.

Rośliny rozetowe posiadają liście ułożone w kształcie rozety. Wysokość tych roślin może wynosić nawet ponad 30 cm. Wielkość i kolor liści uzależniona jest od warunków panujących w akwarium. Mogą być matowe lub lśniące i przybierać barwy: jasnooliwkową, różową po czerwoną. Kształt liści może być od prostych do zakrzywionych.

Korzenie roślin rozetowych powinny być przycięte na długość 3 lub 4 centymetrów. W dalszej kolejności trzeba zrobić palcami dołek w podłożu i umieścić w nim sadzonkę. Po czym należy umiejętnie pociągnąć roślinę do góry. Cała szyjka korzenia powinna znaleźć się ponad żwirkiem.  

Rośliny z kłączami charakteryzują się kłączem rosnącym ponad podłożem. Z kłącza odchodzą rosnące do góry liście i w dół korzenie. Gatunek tych roślin powinien mieć dużo miejsca w podłożu, niezbędnego do wypuszczania długich korzeni. Mogą one osiągać długość nawet kilkanaście centymetrów. W beztlenowym podłożu nie rosną prawidłowo.

Rośliny dla początkujących akwarystów

Rośliny bulwiaste

Rośliny dla początkujących akwarystów należy posadzić stosując odpowiednią technikę. Na przykład dla niedoświadczonych osób nadaje się wiele gatunków roślin bulwiastych. Takimi przykładami są: Nymphaea, Crinum czy niektóre odmiany Aponogeton. Bulwy tych roślin rozwijają się lepiej, gdy są częściowo odsłonięte.

Rośliny bulwiaste z rodziny lilii czyli Nymphaea mogą mieć tylko korzenie umieszczone w podłożu. Bulwy roślin z rodzaju Crinum często gniją, jeżeli zakopane są głębiej niż wynosi połowa ich długości. W przeciwnym  przypadku zaczyna gnić bulwa. Natomiast rośliny z rodzaju Aponogeton najlepiej zostawić na powierzchni podłoża.

Dopiero jak zaczną kiełkować powinny zostać zasadzone nie głębiej niż 2/3 ich długości w podłożu. Niektóre z nich są trudne w pielęgnacji i polecane są wyłącznie doświadczonym akwarystom. Nie tolerują również garbników w wodzie. Ich specyficzne wymagania uzależnione są od miejsca pochodzenia.

Rośliny łatwe w utrzymaniu

Rośliny dla początkujących akwarystów dobrze jak są łatwe w utrzymaniu. Doskonale pod tym względem jest mech, który szybko ulega rozrośnięciu  i jest łatwy w pielęgnacji. Szybko rośnie po przytwierdzeniu do podłoża, a także jako roślina wolno pływająca w akwarium. Do mocowania mchu można użyć żyłki wędkarskiej lub siateczki.

Do roślin mało wymagających należą również epifity, takie jak na przykład Bolbitis. Nie powinny zostać posadzone w podłożu. Szybko rosną, jeżeli przytwierdzone są do twardych powierzchni czyli kamieni czy skamieniałego drewna. Najlepszy sposób mocowania ich to przywiązanie do szorstkiego podłoża wędkarską żyłką, która nie jest widoczna w wodzie.

Podsumowując rośliny dla początkujących akwarystów nie są trudne w posadzeniu, rozmieszczeniu  ani w pielęgnacji. Jednak w tym zakresie trzeba posiadać podstawową wiedzę. Dlatego dobrze jest przed przystąpieniem do prac wykonać projekt obsadzenia zbiornika. Rośliny rozetowe żyjące w silnym świetle są przeważnie krótsze. W dobrych warunkach roślinność szybko rośnie.