GeoZoo » Pies » Najszybszy pies
Najszybszy pies

Najszybszy pies

Najszybszy pies świata to zdecydowanie greyhound, który należy do chartów. Potrafi pokonać w krótkim przedziale czasowym daleki dystans. Charty są najszybszymi psami. W odróżnieniu od innych czworonogów kierują się wzrokiem, a nie węchem.

Najszybszy pies świata biega bez mała tak szybko jak gepard. Jest to nie tylko bardzo szybki pies, ale także stworzenie energiczne i żywiołowe. Jest to jedna z najstarszych psich ras, pochodząca sprzed pięciu tysięcy lat. Początkowo greyhoundy zamieszkiwały Egipt. W dzisiejszych czasach rasa ta pochodzi z Anglii.  

Krótka historia rasy

Najszybszy pies niewątpliwie wywodzi się od chartów afrykańskich. W XV stuleciu księga zakonu w Sopewell podała wierszowany opis charta angielskiego. Winien mieć on: „głowę węża, szyję kaczora, boki leszcza, łapy kota, ogon szczura”. Zostały wymienione trafnie cechy charakterystyczne tej rasy. Nie jest to jednak typowy wzorzec greyhounda.

W wieku XVII i XIX zanotowane zostały liczne rozgrywki charcie  o puchar zwycięzcy. Popularność rasy oparta została na sukcesach wyścigowych. Charty od ponad stu lat pojawiają się również na wystawach. Charty wyścigowe w krajach anglosaskich trzymane są w specjalnych stajniach wyścigowych dla psów.

Są tam regularnie pielęgnowane i trenowane do wyścigów. Panują tam nieskazitelne warunki higieniczne. Personel stajni i trenerzy ograniczają się wyłącznie do karmienia, czyszczenia i treningu. Hodowla z wyłącznym celem uzyskania najlepszych biegaczy, nie przyczynia się do psychicznego rozwoju tych psów.

Pierwszy wyścig o puchar zwycięzcy na dystansie 400 jardów został przeprowadzony w 1776 roku. Zaczęły powstawać kluby zajmujące się wyścigami. Alt Car Society od 1836 roku systematycznie przeprowadza zawody o puchar Waterloo. Wyścigi zapewniają chartom angielskim nieustające zainteresowanie.

Najszybszy pies

Cechy zewnętrzne

Najszybszy pies jest dużym czworonogiem wyścigowym. Wzrost tej rasy wynosi w granicach 71-76 cm, a suk 68-71 cm. Klatka piersiowa jest głęboka i pojemna. Ma dobrze zaznaczone boki, a grzbiet długi, szeroki i lekko wygięty. Posiada długą i szerokawą głowę z płaską czaszką. Dobrze wymodelowana jest jego szczęka i żuchwa.

Oczy charta angielskiego o inteligentnym wyrazie są ciemne i lśniące. Posiada małe i delikatne uszy, które załamane są ku tyłowi. Zęby są białe i mocne, a siekacze górne zachodzą na dolne. Szyja jest długa i muskularna. Kończyny przednie są długie i proste o mocnym kośćcu. Kończyny tylne są szerokie i muskularne.

Łapy jego są umiarkowanej długości ze zwartymi palcami. Ogon jest długi i nisko osadzony, silny u nasady, lekko wygięty i zwężający się ku dołowi. Posiada delikatną i ściśle przylegającą szatę. Umaszczenie może być białe, płowe, niebieskie, czerwone, sarnie, pręgowane, a nawet z białymi łatami.

Najszybszy pies

Zachowanie i temperament

Najszybszy pies jest wybitnie silny i wytrwały. Greyhound jako najszybszy chart potrafi rozwinąć prędkość ponad 70 km/h. Jego proste i dalekosiężne susy, umożliwiają chartowi angielskiemu pokonanie dużych odległości. Typowy greyhound to pies silny, muskularny i proporcjonalnie zbudowany.  

Najszybszy pies posiada spokojny i łagodny charakter. Jest on również doskonałym towarzyszem człowieka. Nie należy zapominać, że rasa ta została ukształtowana do wyścigów. Z tego względu potrzebne są jemu długotrwałe i szybkie biegi na wolnych oraz dużych przestrzeniach.

Greyhound polecany jest ludziom aktywnym, którzy lubią regularnie biegać.

Najszybszy pies jest rasą starożytną, która wywodzi się z czasów faraonów. Potrafi rozwinąć imponującą prędkość. Zwycięskie psy uczestniczące w zawodach uzyskują zawrotne nagrody. Przykładem może być 10 tysięcy funtów w 1972 roku. W Anglii hodowane są odrębne linie wystawowe i wyścigowe. Ludzie którzy nie potrafią spełnić wymagań charta angielskiego nie powinny decydować się na jego zakup.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top