
Najszybszy pies
28/11/2022Najszybszy pies świata to zdecydowanie greyhound, który należy do chartów. Potrafi pokonać w krótkim przedziale czasowym daleki dystans. Charty są najszybszymi psami. W odróżnieniu od innych czworonogów kierują się wzrokiem, a nie węchem.
Najszybszy pies świata biega bez mała tak szybko jak gepard. Jest to nie tylko bardzo szybki pies, ale także stworzenie energiczne i żywiołowe. Jest to jedna z najstarszych psich ras, pochodząca sprzed pięciu tysięcy lat. Początkowo greyhoundy zamieszkiwały Egipt. W dzisiejszych czasach rasa ta pochodzi z Anglii.
Krótka historia rasy
Najszybszy pies niewątpliwie wywodzi się od chartów afrykańskich. W XV stuleciu księga zakonu w Sopewell podała wierszowany opis charta angielskiego. Winien mieć on: „głowę węża, szyję kaczora, boki leszcza, łapy kota, ogon szczura”. Zostały wymienione trafnie cechy charakterystyczne tej rasy. Nie jest to jednak typowy wzorzec greyhounda.
W wieku XVII i XIX zanotowane zostały liczne rozgrywki charcie o puchar zwycięzcy. Popularność rasy oparta została na sukcesach wyścigowych. Charty od ponad stu lat pojawiają się również na wystawach. Charty wyścigowe w krajach anglosaskich trzymane są w specjalnych stajniach wyścigowych dla psów.
Są tam regularnie pielęgnowane i trenowane do wyścigów. Panują tam nieskazitelne warunki higieniczne. Personel stajni i trenerzy ograniczają się wyłącznie do karmienia, czyszczenia i treningu. Hodowla z wyłącznym celem uzyskania najlepszych biegaczy, nie przyczynia się do psychicznego rozwoju tych psów.
Pierwszy wyścig o puchar zwycięzcy na dystansie 400 jardów został przeprowadzony w 1776 roku. Zaczęły powstawać kluby zajmujące się wyścigami. Alt Car Society od 1836 roku systematycznie przeprowadza zawody o puchar Waterloo. Wyścigi zapewniają chartom angielskim nieustające zainteresowanie.

Cechy zewnętrzne
Najszybszy pies jest dużym czworonogiem wyścigowym. Wzrost tej rasy wynosi w granicach 71-76 cm, a suk 68-71 cm. Klatka piersiowa jest głęboka i pojemna. Ma dobrze zaznaczone boki, a grzbiet długi, szeroki i lekko wygięty. Posiada długą i szerokawą głowę z płaską czaszką. Dobrze wymodelowana jest jego szczęka i żuchwa.
Oczy charta angielskiego o inteligentnym wyrazie są ciemne i lśniące. Posiada małe i delikatne uszy, które załamane są ku tyłowi. Zęby są białe i mocne, a siekacze górne zachodzą na dolne. Szyja jest długa i muskularna. Kończyny przednie są długie i proste o mocnym kośćcu. Kończyny tylne są szerokie i muskularne.
Łapy jego są umiarkowanej długości ze zwartymi palcami. Ogon jest długi i nisko osadzony, silny u nasady, lekko wygięty i zwężający się ku dołowi. Posiada delikatną i ściśle przylegającą szatę. Umaszczenie może być białe, płowe, niebieskie, czerwone, sarnie, pręgowane, a nawet z białymi łatami.

Zachowanie i temperament
Najszybszy pies jest wybitnie silny i wytrwały. Greyhound jako najszybszy chart potrafi rozwinąć prędkość ponad 70 km/h. Jego proste i dalekosiężne susy, umożliwiają chartowi angielskiemu pokonanie dużych odległości. Typowy greyhound to pies silny, muskularny i proporcjonalnie zbudowany.
Najszybszy pies posiada spokojny i łagodny charakter. Jest on również doskonałym towarzyszem człowieka. Nie należy zapominać, że rasa ta została ukształtowana do wyścigów. Z tego względu potrzebne są jemu długotrwałe i szybkie biegi na wolnych oraz dużych przestrzeniach.
Greyhound polecany jest ludziom aktywnym, którzy lubią regularnie biegać.
Najszybszy pies jest rasą starożytną, która wywodzi się z czasów faraonów. Potrafi rozwinąć imponującą prędkość. Zwycięskie psy uczestniczące w zawodach uzyskują zawrotne nagrody. Przykładem może być 10 tysięcy funtów w 1972 roku. W Anglii hodowane są odrębne linie wystawowe i wyścigowe. Ludzie którzy nie potrafią spełnić wymagań charta angielskiego nie powinny decydować się na jego zakup.
ZOBACZ TAKŻE

Kocie sanitariaty
Czytaj Dalej

Kury ozdobne
Czytaj Dalej

Opieka nad zwinnikiem Blehera
Czytaj Dalej

Wielkoszczur gambijski
Czytaj Dalej

Psi fitness
Czytaj Dalej

Opieka nad Nestor kea
Czytaj Dalej

Potrzeby starszych kotów
Czytaj Dalej

Jak założyć hodowlę alpak?
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera
Czytaj Dalej

5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej
Czytaj Dalej

Dog niemiecki
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie Nestor kea
Czytaj Dalej