GeoZoo » Pies » ZDROWIE RASY BORDER COLLIE
Border collie biegnący za piłką.

ZDROWIE RASY BORDER COLLIE

Zdrowie rasy border collie to nie tylko ochrona go przed chorobami czy pasożytami, ale także obrona przed stresem. Zbilansowana dieta i higieniczne warunki życia to podstawy prawidłowego rozwoju każdego zwierzęcia. Natomiast po specjalistyczną pomoc należy udać się do lekarza weterynarii.

Zdrowie rasy border collie to przede wszystkim profilaktyczne badania. Poza tym bardzo ważne jest zapobieganie chorobom zakaźnym i wszelkim dolegliwością. Skuteczną metodą, która dba o zdrowie psiego przyjaciela i towarzysza dnia codziennego, to jego odrobaczenie i podstawowe szczepienia.

Gabinet weterynaryjny

Zdrowie rasy border collie i jego kondycja uzależniona jest od zaangażowania jego właściciela. Psi opiekun powinien zapewnić zwierzęciu podstawową opiekę i prawidłową dietę w zależności od rasy. Bardzo ważne w życiu czworonoga są codzienne spacery i regularne szczepienia, wykonywane w gabinecie weterynaryjnym.

Lekarz weterynarii nie zajmuje się tylko leczeniem chorych zwierząt. Udziela on również praktycznych informacji i cennych wskazówek, które dotyczą opieki nad psem. W wielu lecznicach dla zwierząt można uzyskać informacje na temat usług fryzjerskich i hoteli dla psów. Poza tym dostępne są tam witaminy i wysokiej jakości karma. Można nawet wywiesić własne ogłoszenie na znajdujących się w lecznicy tablicach.

W ostatnich latach doszło do wyraźnego postępu w rozwoju weterynarii.

W gabinecie weterynaryjnym nie tylko wykonywane są badanie krwi czy prześwietlenie rentgenowskie, ale także wykonywane są:

 • diagnostyka w postaci ultrasonografii,
 • tomografia komputerowa,
 • rezonans magnetyczny.

W badaniach wykorzystywane są zarówno stare, jak również najnowocześniejsze metody terapeutyczne i diagnostyczne. W klinikach dla zwierząt można przeprowadzać bardziej skomplikowane operacje i ćwiczenia rehabilitacyjne.

Border collie biegnący.

Podstawowe szczepienia

Zdrowie rasy border collie to zapobieganie groźnym chorobom poprzez szczepienie zwierzęcia. Pierwszą szczepionkę przeciwko nosówce, parwowirozie i zakaźnemu zapaleniu wątroby otrzymują niektóre szczeniaki już w wieku 6 tygodni. W wieku 9 tygodni szczenię  powinno być ponownie zaszczepiony przeciwko tym chorobom, a dodatkowo przeciw kaszlowi kenelowemu.

 Psy szczepimy przeciwko niżej podanym chorobom:

 • wściekliźnie, przeciwko której zaszczepienie pupila jest w Polsce obowiązkowe, a pierwsze szczepienie ma miejsce, gdy pupil ma od 3 do 6 miesięcy,
 • nosówce,
 • parwowirozie,
 • leptospirozie,
 • zakaźnemu zapaleniu wątroby,
 • coronawirozie.

Dobrym rozwiązaniem jest produkcja jednej szczepionki przeciwko kilku chorobom. W takiej sytuacji zostaje zmniejszona liczba szczepień, a tym samym stresująca dla czworonoga wizyt w gabinecie weterynaryjnym. Szczepionki podawane są psu w postaci zastrzyków, jak również kropli do nosa. Przed podaniem szczepionki należy czworonoga odrobaczyć

Border collie siedzący.

Psie pasożyty

Psy narażone są na cierpienia z powodu wielu pasożytów, które dzielą się na zewnętrzne i wewnętrzne. Przykładem mogą być pchły i świerzbowce, kleszcze, które atakują skórę czy glisty i tęgoryjce, które należą do pasożytów wewnętrznych, umiejscawiających się w organizmie psa. Większość pasożytów atakuje tylko określone gatunki zwierząt.

Wyjątkiem jest kocia pchła, która gryzie również psy.

Pchły przenoszą wewnętrzne pasożyty. Pies po połknięciu pchły może zarazić się psim tasiemcem. Nie wystarczy tylko odpchlenie psa, ale także środki przeciwko pchłom należy zastosować u pozostałych zwierząt i w miejscach przebywania czworonoga. Kleszcze można spryskać płynem przeciwko pchłom lub wyjąć je wraz z ryjkami, żeby pozostałości pasożytów nie wywołały zapalenia skóry.

W orgazmie psa mogą pasożytować różne gatunki robaków. Pies najczęściej atakowany jest przez: glisty, tęgoryjce, tasiemce, włosogłówki, nicienie sercowe i płucne. Psa należy odrobaczyć podając mu do połknięcia tabletkę lub odpowiedni preparat wymieszać ze spożywanym przez pupila pokarmem. Jajami tęgoryjców i glist może zarazić się również człowiek. Jaja pasożytów wydalane są z odchodami zarobaczonych psów.

Border collie

Pierwsze objawy chorobowe

Zdrowie rasy border collie to także dobra kondycja czworonoga. Jedną z pierwszych oznak świadczących o pogorszeniu się stanu zdrowia psa mogą być widoczne zmiany w jego zachowaniu. Podopieczny może być mniej aktywny czy ignorować zaproszenie na spacer. Często chore stworzenie ma mniejszy apetyt lub większe pragnienie. Niekiedy pies miewa gorszy dzień i nie ma humoru.

Jeżeli opiekun psa podejrzewa, że jego pupil jest chory nie powinien zwlekać tylko, jak najszybciej udać się z nim do lecznicy dla zwierząt.

Koniecznie należy skontaktować się z weterynarzem, jeżeli przez dwa czy trzy dni występuje u pupila któryś z objawów:

 • jest apetyczny lub męczy się szybko,
 • często pije wodę,
 • nie chce jeść lub ma nadmierny apetyt,
 • wyraźnie przybrał lub stracił na wadze,
 • stał się ospały, nadpobudliwy lub agresywny,
 • mocno potrząsa głową,
 • pojawił się nienaturalny wyciek z któregoś z narządów,
 • mocno się drapie, gryzie lub liże,
 • ma opuchliznę,
 • z trudem wstaje lub kładzie się na posłaniu,
 • kuleje czy ma problemy z wypróżnianiem się.

W przypadku zaobserwowania jakiś niepokojących zmian w wyglądzie czy zachowaniu zwierzęcia należy je zanotować. Następnie powinno się o tym poinformowany weterynarza. Lekarze historię choroby poznają od swoich pacjentów, natomiast weterynarz może tylko polegać na opiekunie czworonoga.

Najczęstsze schorzenia rasy border collie

Zdrowie rasy border collie uzależnione jest również od prawidłowej opieki i pielęgnacji zwierzęcia. Rasa ta wymaga codziennego ruchu i spacerów. Powinien być szkolony od szczenięcia. Bordera należy szczotkować dwa razy w tygodniu.

Do najczęstszych schorzeń rasy border collie należy zaliczyć:

 • dysplazję stawów łokciowych,
 • dysplazję stawów biodrowych,
 • problemy z oczami.

Rasie border collie zdarza się też głuchota. Jednak nie jest to pies narażony na wiele chorób.

Rasie tej zalecane są badania profilaktyczne:

 • oczu,
 • biodra.

Zdrowie rasy border collie to codzienna obserwacja i szybka reakcja na nietypowy wygląd czy zachowanie zwierzęcia. Podstawowe badania można przeprowadzać w gabinecie weterynaryjnym. Natomiast bardziej skomplikowane w specjalistycznych klinikach dla zwierząt. Trzeba troszczyć się o zdrowie psa, który uważany jest za najlepszego i najwierniejszego przyjaciela człowieka.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]