ZDROWIE KOTA BOMBAJSKIEGO

ZDROWIE KOTA BOMBAJSKIEGO

28/11/2020 Wyłączono przez AKS
Podziel się

Zdrowie kota bombajskiego to prawidłowa opieka nad pupilem. Przestrzeganie zasad właściwego żywienia i pielęgnacji. Należy również zorganizować podopiecznemu przestrzeń i stworzyć higieniczne warunki życia. Natomiast profilaktyczne i okresowe badania trzeba wykonywać regularnie w gabinecie weterynaryjnym.

Zdrowie kota bombajskiego powinien kontrolować jego opiekun.  Należy sprawdzać regularnie czy u zwierzęcia nie rozwijają się objawy chorobowe. Wszelkie nietypowe zachowania podopiecznego i zmiany w jego wyglądzie najlepiej skonsultować z lekarzem weterynarii. Lepiej zapobiegać wszelkim schorzeniom, niż później leczyć. Warto zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia zdrowotnego dla kota.

Gabinet weterynaryjny

Zdrowie kota bombajskiego i dobra jego kondycja uzależniona jest od jego właściciela, który powinien zapewnić futrzakowi podstawową opiekę. Natomiast specjalistyczną zajmuje się weterynarz. Lecznicza dla zwierząt jest miejscem wykonywania szczepień, wykrywania i leczenia chorób. Można tam również zasięgnąć praktycznych informacji, nabyć specjalistyczne produkty czy wywiesić na tablicy swoje ogłoszenie.

Wiele metod alternatywnych, mających od dawna odzwierciedlenie w leczeniu ludzi, jest nowością w leczeniu zwierząt.

Przykładem może być zdobywanie przez weterynarzy wiedzy w dziedzinie: akupresury i akupunktury, kręgarstwa, homeopatii, ziołolecznictwa, masażu weterynaryjnego, dietetyki oraz zastosowania esencji kwiatowej. Ta ostatnia dotyczy rozcieńczonych wyciągów z określonych kwiatów.

Akupunktura stymuluje określone punkty na ciele zwierzęcia przy udziale igieł do akupunktury, zastrzyków, laserów, a także magnesów. Postępem w nauce jest kręgarstwo, które polega na nastawianiu kręgów, jak również kości czaszki. Natomiast masaż lecznicy jest doskonałym uzupełnieniem leczenia chirurgicznego i farmaceutycznego, a także przyspiesza powrót zwierzęcia do zdrowia.

Do nowoczesnych specjalizacji weterynaryjnych zaliczyć należy: okulistykę, anestezjologię, dermatologię, ortopedię, zachowanie zwierząt, endokrynologię, internę, dentystykę, diagnostykę obrazową, radiologię i chirurgię. Przyspieszenie leczenia urazów więzadeł i przyniesienie ulgi przy bólach mięśni może dokonać bezbolesna terapia laserowa.

Natomiast w celu wykrycia pasożytów zaleca się regularne badanie kału.

Ceny usług weterynaryjnych nie są niskie i zależą od rodzaju badania czy przeprowadzonego zabiegu. W klinice weterynaryjnej można wykonać: badania krwi, USG i EKG czy zdjęcia RTG. Ponadto wykonuje się tam drobne zabiegi chirurgiczne, leczenie złamań czy rekonstrukcje więzadeł kolana.

Szczepienia

Zdrowie kota bombajskiego ma wpływ na jego prawidłowy rozwój. Pupil powinien zostać odrobaczony tydzień przed każdym szczepieniem. Każdego osobnika należy minimum dwukrotnie zaszczepić jako małego kociaka. Najlepiej zastosować potrójną szczepionkę przeciw groźnym wirusom.  Przede wszystkim przeciwko kociemu katarowi i panleukopenii.

Szczepienia te należy powtarzać corocznie, aż do końca kociego żywota. Koty wychodzące z domu powinny mieć  dodatkowe szczepienie przeciw wściekliźnie. Szczepienie to jest obowiązkowe przed wystawą kotów rasowych z rodowodami.

Poza tym wszystkie koty powinny być regularne odrobaczane.

Groźne choroby, które dotykają koty na całym świecie zostały zredukowane dzięki stosowanym programom szczepień. Dostępnych jest wiele szczepionek. Jedna szczepionka działać może nawet przeciwko kilku chorobom. Przeciwko chorobom zakaźnym należy szczepić kocięta w wieku 8 – 9 tygodni i corocznie powtarzać szczepienia.

Właściciele kotów często popełniają błędy myśląc, że kot dorosły nie musi być szczepiony.

Jednak nalży zapamiętać, że szczepić można tylko zwierzęta zdrowe, niezarobaczone, które nie mają rui i nie są ciężarne. Niektórzy hodowcy nie przestrzegają tej zasady i szczepią ciężarne kotki specjalnie dobranymi preparatami. W tym przypadku zastrzyk powinien być poprzedzony dokładnym badaniem.

Kot bombajski

Kocie choroby

Zdrowie kota bombajskiego to wczesne wykryte choroby i szybkie podjęcie leczenia. W porę przeprowadzona kuracja stanowi zwiększenie szans na wyleczenie. Pozwoli również pupilowi zaoszczędzić wiele cierpień. Nietypowe zachowanie kota może być sygnałem do wizyty czworonoga w lecznicy dla zwierząt.

Do najczęściej występujących kocich chorób należy zaliczyć:

 • koci katar,
 • grypę,
 • panleukopenię czyli zakaźne zapalenie jelit,
 • zapalenie otrzewnej w skutek zakażenia wirusem FIP,
 • zespół niedoboru odporności na skutek wirusa FIV,
 • białaczkę w skutek zakażenia wirusem FeLV,
 • choroby dróg oddechowych,
 • zapalenie skóry,
 • świerzb i inne choroby wywołane pasożytami zewnętrznymi  i wewnętrznymi.

Wirusową chorobą jest wścieklizna. Może ona atakować każdego ssaka, co zawsze kończy się śmiercią. Wszystkie koty powinny być regularnie szczepione w krajach, gdzie występują przypadki wścieklizny. Choroba zostaje przeniesiona poprzez ślinę chorego osobnika. W Przypadku ugryzienia rozwija się od dwóch tygodni do sześciu miesięcy.

Zdrowie kota bombajskiego to także pielęgnacja jego sierści, która nie przysparza problemów. Czesanie pupila powinno odbywać się dwa lub trzy razy w tygodniu, najlepiej przeznaczonym do tej czynności grzebieniem. Nie należy również zapominać o regularnym czyszczeniu jego oczu, zębów i uszu.

Ubezpieczenie kota

Zdrowie kota bombajskiego to radosny kot bez objawów chorobowych. Leczenie pupila w gabinecie weterynaryjnym jest kosztowne. Zależy ono najczęściej od rodzaju specjalistycznych badań, ale także od lokalizacji czy renomy kliniki weterynaryjnej. Na przykład wizyta konsultacyjna u weterynarza waha się w granicach 50 – 100 zł.

Ze względu na koszty leczenia i inne czynniki warto jest wykupić ubezpieczenie dla kota. Nie jest ono w Polsce jeszcze popularne, ale w razie nieszczęśliwego wypadku czy choroby pupila może zaoszczędzić domowy budżet.

Na rynku dostępne są różne pakiety, które mogą obejmować następujące koszty:

 • wizyty w gabinecie weterynaryjnym,
 • badań oraz zabiegów ambulatoryjnych i operacyjnych, 
 • opieki nad kotem podczas hospitalizacji jego opiekuna,
 • leków i środków opatrunkowych,
 • pobytu w klinice dla zwierząt,
 • uśpienia i kremacji.

Właściciel zwierzęcia otrzyma zwrot poniesionych kosztów zgodnie z zawartą umową z ubezpieczycielem, wyłącznie do wysokości sumy ubezpieczenia. W towarzystwach ubezpieczeniowych można również wykupić dodatkową ochronę w razie szkody wyrządzonej przez kota czy poniesionych obrażeń w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Podawanie leków

Zdrowie kota bombajskiego to higieniczny tryb życia i szybka reakcja na nietypowe zachowanie czy wygląd pupila. Leczenie podopiecznego może być trudnym przeżyciem, jeżeli nie zostanie opanowana technika szybkiego i bezpiecznego podawania mu leków.

Trzeba dopilnować, aby pupil spożył lekarstwo w całości.

Wiele leków jest produkowana w formie smacznych tabletek lub past. Tabletkę, którą trzeba podać kotu można ukryć w jedzeniu. Innym rozwiązaniem jest przytrzymanie pupila na kolanach, otworzenie mu pyszczka i włożeniu głęboko do gardła tabletki. Dobrym rozwiązaniem, mniej stresującym i bezpieczniejszym jest podanie antybiotyku w zastrzykach.

Podsumowując zdrowie kota bombajskiego przekłada się na długość jego życia. Stosowanie higieny i odpowiednich środków bezpieczeństwa minimalizuje choroby i nieszczęśliwe wypadki pupila. Dobrze traktując podopiecznego można zdobyć kociego przyjaciela, który będzie nas kochał bezwarunkowo. Długowiecznością cieszą się przeważnie koty trzymane tylko w domu.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

Dżdżownice

Dżdżownice

Dżdżownice to królestwo: zwierząt, typ: pierścienice i gromada: siodełkowce. Należą one do podgromady skąposzczetów i rodziny dżdżownicowatych. Stworzenia te przystosowane ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie karasia ozdobnego

Żywienie i zdrowie karasia ozdobnego

Żywienie i zdrowie karasia ozdobnego wpływa na jego dobrostan. Dieta tych ryb powinna być pełnowartościowa i urozmaicona. Karaś nie jest ...
Czytaj Dalej
5 Ciekawostek o polatuchach

5 Ciekawostek o polatuchach

5 Ciekawostek o polatuchach zobrazuje bardziej życie tych niezwykłych gryzoni z rodziny wiewiórkowatych. Należą one do plemienia polatuchów. Zwierzęta te ...
Czytaj Dalej
Polski owczarek nizinny

Polski owczarek nizinny

Polski owczarek nizinny to średniej wielkości pies pasterski. Posiada silny instynkt stróżowania. Jest psem wesołym i odważnym, ale jednocześnie dosyć ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie pawia

Żywienie i zdrowie pawia

Żywienie i zdrowie pawia może zależeć od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone, które żyją w na wolności często ...
Czytaj Dalej
12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami

12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami

12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami to zbilansowana dieta i ochrona kotów przed chorobami. To również właściwa pielęgnacja i odpowiednia ...
Czytaj Dalej
Kojce dla psa

Kojce dla psa

Kojce dla psa mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne. Muszą zapewniać czworonogowi poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Według polskiego prawa kojec dla ...
Czytaj Dalej
Karaś ozdobny

Karaś ozdobny

Karaś ozdobny to królestwo: zwierząt, typ: strunowce, gromada: promieniopłetwe. Należy on do rzędu karpiokształtnych i rodziny karpiowatych. Jest to jeden ...
Czytaj Dalej
Opieka nad golcem piaskowym

Opieka nad golcem piaskowym

Opieka nad golcem piaskowym niekiedy zależy od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone, które żyją na wolności często są ...
Czytaj Dalej
Najszybszy pies

Najszybszy pies

Najszybszy pies świata to zdecydowanie greyhound, który należy do chartów. Potrafi pokonać w krótkim przedziale czasowym daleki dystans. Charty są ...
Czytaj Dalej
Paw

Paw

Paw należy do świata: zwierząt, typu: strunowców, gromady: ptaków, rzędu: grzebiących, rodziny: kurowatych. Jest to podrodzina bażantów. Paw uznawany jest ...
Czytaj Dalej
Rozwolnienie u kota

Rozwolnienie u kota

Rozwolnienie u kota to inaczej biegunka. Jest to nadmierna objętość kału albo schorzenie polegające na zwiększeniu zawartości wody w kale ...
Czytaj Dalej