GeoZoo » Kot » Imię dla kocura
Imię dla kocura

Imię dla kocura

Imię dla kocura powinno być wyznacznikiem wyglądu bądź charakteru zwierzęcia. Świadczy ono również o jego właścicielu. Należy nadać krótkie imię, które przyciąga uwagę i jest łatwe do wymówienia. Nie powinno również kojarzyć się kotu z wydawanymi komendami.  

Imię dla kocura wybiera najczęściej jego właściciel lub członek rodziny. Jest to najczęściej imię najbardziej popularne bądź rzadko spotykane. Trudno jednoznacznie stwierdzić czym się sugerują właściciele zwierząt. Niejednokrotnie ma na to wpływ wygląd kota czy jego usposobienie i temperament. Często koty ze schroniska mają już nadane imię. 

Imiona z mitologii greckiej

Imię dla kocura nierzadko wybierane jest z mitologii greckiej. Właściciele niejednokrotnie nazywają swojego pupila Zeusem, który oznacza króla bogów, najważniejszego i sprawiedliwego. Można również nazwać innymi imionami w zależności od usposobienia naszego pupila.

Do ciekawych imion z mitologii greckiej należą:

 • Apollo, bóg prawdy, światła i słońca.
 • Ares, bóg wojny i walki oraz patron wojowników.
 • Dionizos, bóg dobrej zabawy i płodności.
 • Hermes, bóg podróżników, opiekun posłańców.
 • Posejdon, bóg mórz, rzek i jezior.

Imiona z mitologii rzymskiej

Imię dla kocura oprócz mitologii greckiej wybierane jest również z mitologii rzymskiej. Niejednokrotnie nadawane jest imię: Jowisz, który oznacza boga burzy, deszczu i nieba oraz ojca bogów.

Do ciekawych imion z mitologii rzymskiej należą:

 • Amor, bóg miłości.
 • Janus, bóg wszystkich umów, patron sojuszników.
 • Mars, bóg wojny, pierwotnie patron pór roku.
 • Merkury, posłaniec bogów, bóg handlu, zysku i kupiectwa.
 • Neptun, bóg wód, chmur i deszczu.
 • Wulkan, bóg ognia i rzemiosł metalurgicznych.

Imiona oznaczające zjawiska meteorologiczne

Imię dla kocura związane jest także z warunkami pogodowymi. Najczęściej gdy nasz koci pupil odznacza się szybkością i siłą. Popularnymi tego typu imionami dla kocura są:  Piorun, Tajfun, Tornado, Zefir, Sztorm, Wicher. Kocur jako wyjątkowo inteligentne zwierzę, szybko pozna swoje imię i na nie reaguje.

Imiona związane z geografią

Imię dla kocura może być związane również z geografią. Opiekunowie kotów wykorzystują do tego nazwy stanów, rzek, a nawet wulkanów. Doskonałym przykładem są: Teksas, Ural, Kamerun, który jest państwem i czynnym wulkanem w środkowej Afryce.

Imiona związane z kamieniami szlachetnymi

Imię dla kocura może wiązać się z nazwą kamienia szlachetnego, półszlachetnego, klejnotów czy substancji organicznych.

Do tego typu popularnych imion należą:

 • Brylant, który powstaje z brylantu po szlifowaniu.
 • Bursztyn oznaczający substancję organiczną.
 • Diament, który jest najdrogocenniejszym kamieniem szlachetnym.
 • Koral oznaczający popularny klejnot stosowany w jubilerstwie.
 • Rubin, który jest kamieniem szlachetnym.

Właściciel przy wyborze jednego z powyższych imion może sugerować się wyglądem swojego ulubieńca lub podkreślić znaczenie kota w domu, który jest drogocennym przyjacielem w rodzinie i towarzyszem dnia codziennego.

Imiona związane z muzyką

Imię dla kocura wybierane jest również z dziedziny muzyki. Popularne imiona związane z muzyką to np. Akord. Często w ten sposób nazywają swoich podopiecznych pasjonaci muzyki. W ten sposób wyrażają swoje muzyczne zainteresowania. Takie imiona są krótkie i łatwe do wymowy, co oznacza dobry wybór.

Imiona oznaczające produkty żywnościowe

Imię dla kocura stanowią często jednocześnie nazwę produktów żywnościowych, np. Agrest, Landrynek, Mentos, Kisiel, Kokos czy Bigos. Ludzie posiadają nieograniczone pomysły w wyszukiwaniu popularnych czy nietypowych imion dla swojego kociaka.

Imiona tytułowych bohaterów książkowych i filmowych

Imię dla kocura można nadać z książek czy bajek. Na przykład: Tom i Jerry oraz Gorfield z kreskówek, Klakier – rudy i niezdarny, Kłaczek ze Shreka, Filemon, Gufi – biały i Bonifacy czarny, które znane są z bajek. Można dać na imię naszemu pupilowi Krzywołup z Harry Pottera lub nazwać go Harry Potter. To jedne z najbardziej popularnych imion wybieranych dla kotów.

Imiona ludzkie

Imię dla kocura często wybierane jest spośród imion męskich. Imiona mniej popularne wśród ludzi cieszą się większą popularnością w świecie zwierząt. Z zagranicznych imion popularne są w Polsce, m.in. Donald, Charlie czy Leonardo. Kot Brytyjski ze względu na swoje pochodzenie często nazywany jest Brytyjczykiem. Właściciel tej rasy, z powodu koloru kociego futra, może dać mu na imię: Blue.

Ważną rolę odgrywa charakter kota. Obserwując jego zachowanie i psoty, można nazwać go Wulkan, Łobuz, Magic czy Akrobata. Natomiast biorąc pod uwagę apetyt naszego pupila trafnym dla niego imieniem będzie, np. Łasuch. Biorąc pod uwagę wygląd zewnętrzny można nazwać go: Łatkiem, Puszkiem, Futrzakiem, Węgielkiem czy Olbrzymem.

Podsumowując imię dla kocura dobrze jest odpowiednio dobrać do jego charakteru i temperamentu. Najlepiej jest przyzwyczajać do imienia podczas podawania pokarmu, wspólnych zabaw albo pieszczot. Należy mieć na uwadze, że wybrane dla naszego podopiecznego imię, będzie nam towarzyszyło przez całe jej życie. Często takimi samymi imionami wabią się koty i psy.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]