GeoZoo » Gryzoń » Opieka nad subsaharyjską myszą
Opieka nad subsaharyjską myszą

Opieka nad subsaharyjską myszą

Opieka nad subsaharyjską myszą nie jest zajęciem skomplikowanym ani czasochłonnym. Zwierzątko samo potrafi zadbać o swoją higienę. Subsaharyjska mysz jest sympatycznym i żywotnym gryzoniem. Stworzenie to jest aktywne w dzień i w nocy. Mysz ta jest zwierzęciem stadnym, które nie powinno być hodowane pojedynczo.  

Opieka nad subsaharyjską myszą wiąże się z zakupem terrarium, które należy utrzymywać w czystości. Zapewni to gryzoniowi komfort, a właścicielowi nie sprawi trudności. Zwierzątko powinno mieć w mieszkaniu stworzone odpowiednie warunki bytowania. Nie jest wskazana kąpiel, która może być przyczyną przeziębienia subsaharyjskiej myszy.

Terrarium i jego wyposażenie

Opieka nad subsaharyjską myszą polega na stworzeniu jej higienicznych warunków obok podawanego pokarmu i wody. Zwierzątko czuje się komfortowo, żyjąc w domu w warunkach zbliżonych do środowiska naturalnego. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup terrarium i wybór miejsca, w którym będzie ono stało. Terrarium powinno być umieszczone w miejscu mało uczęszczanym przez domowników.

Dobrym wyborem będzie terrarium, w którym powinno umieścić się od trzech do pięciu osobników. Dla jednej rodziny wystarczy pojemnik  o minimalnych wymiarach: 50 x 30 x 30 cm. Gryzoń ten nie powinien być hodowany w klatce, ponieważ ze względu na swoje miniaturowe rozmiary ucieknie z każdej tego rodzaju konstrukcji.

W pokrywie terrarium powinien być mały otwór przez który można wkładać dłoń z jedzeniem.

Terrarium można kupić w sklepie zoologicznym lub skonstruować samodzielnie. Warunki w terrarium powinny być dostosowane do trybu życia gryzoni. Mogą być umieszczone w nim pojemniki z tworzywa sztucznego, kryjówki czy tunele. Kryjówką może być drewniany domek o podłużnym kształcie. Tam może subsaharyjska mysz schronić się lub odpocząć.

Wnętrze terrarium dla myszy powinno przypominać środowisko naturalne, czyli step czy sawannę. W tym celu najlepiej jest przygotować rozmaite kryjówki. Na przykład rurki ceramiczne, czy gałązki. W sklepach zoologicznych dostępne są kolorowe i przezroczyste rurki, które można dowolnie składać. Mogą to być również rolki po papierze toaletowym lub papierowe ręczniki.

W pomieszczeniu dla tego gryzonia powinno być zamontowane źródło ciepła.

Nie można zapomnieć o ściółce, która powinna pokryć dno terrarium. Grubość podłoża powinna wynosić minimum 8 cm. Najlepszym rozwiązaniem są dla gryzoni trociny kupione w sklepie zoologicznym lub pochodzące ze znanego źródła. Podłożem może być również granulat z drewnianych włókien, który ulega brylowaniu pod wpływem wilgoci. Podłoże udekorować można suchymi gałązkami i trawami.

Żywienie i zdrowie subsaharyjskiej myszy
Autorstwa AleXXw – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6001789

Bezpieczny dom

Opieka nad subsaharyjską myszą nie wymaga dużo obowiązków. Trzeba jednak pamiętać, że jest to zwierzątko dzikie, które trudno oswoić. Nie nadaje się do wypuszczania z terrarium. Należy uważać, żeby nie uciekło podczas podawania pokarmu. Wymaga to przestrzegania zasad bezpieczeństwa, ponieważ gryzoń ten jest bardzo delikatny i nieufny.

Terrarium powinno być umieszczone w zacisznym miejscu pokoju. Bez nadmiernego nasłonecznienia i przeciągów, które źle wpłynęłyby na gryzonia. Subsaharyjska mysz zaskoczona może się przestraszyć i ma wówczas skłonności do skakania, co trzeba wziąć pod uwagę.

W hodowli domowej należy trzymać minimum parę osobników.

Opieka nad subsaharyjską myszą przeprowadzana w sposób prawidłowy, uchroni zwierzątko przed chorobami i dolegliwościami. Gryzoń, któremu nic nie dolega jest radosny i bystry. Potrafi szybko się poruszać i biegać. Subsaharyjska mysz jest ciekawska i lubi zwiedzać nieznane jej miejsca. Obserwacja gryzonia może być interesującym hobby.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]