GeoZoo » Gryzoń » Opieka nad nieświszczukiem czarnoogonowym
Opieka nad nieświszczukiem czarnoogonowym

Opieka nad nieświszczukiem czarnoogonowym

Opieka nad nieświszczukiem czarnoogonowym jest łatwym zajęciem i zabiera mało czasu. Gryzoń ten ma bardziej kocią naturę, niż psią. Stworzenie to nie nadaje się do zdominowania, ale wyłącznie do kontrolowania. Nieświszczuk dobrze traktowany stanie się doskonałym towarzyszem człowieka.

Opieka nad nieświszczukiem czarnoogonowym wymaga dużej odpowiedzialności ze strony jego opiekuna. Należy pamiętać o braniu na ręce młode gryzonie. Rozwija to w nich prawidłową socjalizację z człowiekiem. Nie wolno niepokoić stworzenia, które może stać się nieufne i nerwowe. Dzieci należy nauczyć właściwego zachowania w obecności zwierząt.

Pielęgnacja nieświszczuka

Opieka nad nieświszczukiem czarnoogonowym jest ciekawym i pełnym niespodzianek zajęciem. Gryzoń ten jest bardzo żywotnym, ciekawskim i ruchliwym stworzeniem. Oswojony uwielbia towarzystwo człowieka. Zwierzątko to lubi być od małego czesane miękką szczotką. Najlepiej jak jest to gumowe zgrzebło lub szczotka wyprodukowana z naturalnego włosia.

Nieświszczuka czarnoogonowego można kąpać co 2 lub 3 miesiące. Przed kąpielą należy do wanny włożyć matę antypoślizgową i wlać ciepłą wodę. Powinno używać się szamponów dla gryzoni lub psów o wrażliwej skórze. Przed szamponem należy chronić oczy, nos i uszy. Po kąpieli nieświszczuk powinien być do sucha wytarty ręcznikiem, który dobrze wchłania wodę. Trzeba chronić pupila przed przeciągami i przeziębieniem.

W wychowanie malucha należy włożyć wiele pracy, co wpłynie na prawidłowe zachowanie dorosłego osobnika. Zwierzątko to nie nadaje się do ludzi, którzy  lubią w domu sterylne warunki. Gryzonie te często wysypują ściółkę i ziarno z klatki. Niekiedy zrzucają drobne przedmioty z półek czy podgryzają meble. Nieświszczuka czarnoogonowego powinno się w szelkach wyprowadzać na spacer.

Klatka

Opieka nad nieświszczukiem czarnoogonowym wiąże się z zakupem obszernej klatki. Pomieszczenie dla gryzonia należy utrzymać w czystości. Zwierzątko powinno mieć stworzone odpowiednie warunki bytowania. Nadmierny hałas stresuje gryzonia, który może stać się nieufny. Należy zapoznać go z innymi zwierzętami i otoczeniem.

Poza klatką powinien wybiegać się minimum dwie godziny dziennie.

Wskazana jest klatka ocynkowana z solidnymi prętami oraz plastikową i głęboką kuwetą, którą łatwo można utrzymać w czystości. Istnieją również modele z dnem metalowym i wysuwaną szufladą. Odległość między prętami powinna wynosić w granicach 1,5 – 2,5 cm. Jest to niezbędne, aby nie doszło do wypadku zwiększenia ryzyka zwichnięcia żuchwy.

Klatka nie powinna posiadać mniejszych wymiarów niż 100 x 50 x 80 cm. Jednak najlepszym rozwiązaniem dla pary gryzoni jest klatka pokaźnych rozmiarów: 200 x 200 x 100 cm. Nie powoduje ona wówczas napięcia stresowego u zwierząt. Ponadto klatka powinna posiadać solidne zamknięcie.

Należy pamiętać, że gryzoń ten jest inteligentnym stworzeniem, które może nauczyć się otwierania drzwiczek w klatce.

Dno klatki powinno być wysypane grubą warstwą ściółki, ponieważ nieświszczuk czarnoogonowy lubi kopać nory. Popularnym materiałem są wióry czyli powszechnie znane trociny. Charakteryzują się one wydajnością i niską ceną. Nie są wskazane wióry zapachowe, które mogą podrażnić drogi oddechowe pupila. Ulubioną ściółką gryzoni jest mieszanina torfu, siana i kory drzewnej.

Nieświszczuki czarnoogonowe mogą przebywać w zewnętrznej wolierze o mocnej siatce. Należy ją dobrze zabezpieczyć przed drapieżnikami. Podmurówka powinna zostać wybetonowana, aby gryzoń nie mógł się podkopać. Najlepiej zadaszyć wolierę blachą falistą czy plastikowym daszkiem umieszczonym spadziście. Dno woliery należy wysypać grubą warstwą piasku lub innego materiału.

Nieświszczuk czarnoogonowy

Wyposażenie klatki

Opieka nad nieświszczukiem czarnoogonowym dotyczy również odpowiedniego wyposażenia klatki. Należy tego dokonać jeszcze przed przybyciem nowego członka rodziny.

Na podstawowe wyposażenie klatki składają się następujące akcesoria:

  • Domek, który może być drewniany, gliniany czy kartonowy.
  • Kuweta dla gryzoni. Może być to odwrócona gliniana i duża donica.
  • Miski na pokarm i poidło niedużych rozmiarów.
  • Paśnik lub podwieszona kula na siano.
  • Drabinki, półki, hamaki i tunele.
  • Duży i pełny kołowrotek, najlepiej bez metalowych prętów.
  • Zabawki, które nadają się do gryzienia, np. gałęzie drzew owocowych czy kawałki drewna.

Bezpieczny dom

Opieka nad nieświszczukiem czarnoogonowym wymaga mało obowiązków. Pupilowi umilamy życie, wypuszczając go z klatki w celu poznawania otoczenia. Taka sytuacja wymaga przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Dobrym rozwiązaniem jest wypuszczenie gryzonia w pomieszczeniu bez mebli. Zwierzątko wówczas nie zaklinuje się pomiędzy regałami.

Zabezpieczone powinny zostać wszystkie przewody od urządzeń elektrycznych. Gryzoń pozbawiony jest wtedy możliwości ich przegryzienia, co nie grozi porażeniem prądem. Drzwi pomieszczenia, gdzie biega pupil należy zamknąć. Uniemożliwia to ucieczkę zwierzątka, które trudno byłoby znaleźć w całym domu.

Ponadto trzeba również pochować lekarstwa, środki chemiczne ostre przedmioty czy trujące rośliny, np. fiołka afrykańskiego. Nie zostawiać w zasięgu gryzonia plastikowych toreb na zakupy i otwartych okien. W ciepłej porze roku wyprowadzić można pieska na balkon.

Nie wolno również narażać pupila na działanie silnych promieni słonecznych, które mogą doprowadzić do udaru.

Higieniczne warunki życia

Opieka nad nieświszczukiem czarnoogonowym to także przestrzeganie regularnych zabiegów higienicznych. Należy systematycznie podawać świeżą wodę i usuwać niedojedzony pokarm. Często należy sprzątać kuwetę i wymieniać ściółkę w klatce w zależności od jej rodzaju. Podłoże nigdy nie powinno być zawilgocone. Dobrze jest również umyć kuwetę przed wymianą ściółki.

Opieka nad nieświszczukiem czarnoogonowym powinna być dla jego opiekuna przyjemnością. Jest to gryzoń dla ludzi odpowiedzialnych, którzy potrafią zaangażować się w wychowanie pupila przez jego całe życie. Poza tym właściciel nieświszczuka powinien być osobą sumienną, mającą spokojny charakter. Obserwacja pupila i wspólna z nim zabawa przyniesie opiekunowi satysfakcję i dużo radości.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]