GeoZoo » Ptak » Opieka nad aleksandrettą obrożną
Opieka nad aleksandrettą obrożną

Opieka nad aleksandrettą obrożną

Opieka nad aleksandrettą obrożną wymaga pewnego zasobu wiedzy i zaangażowania. Przed zakupem papugi warto jest zapoznać się z jej wymaganiami i trybem życia. Hodowla aleksandretty obrożnej polecana jest przede wszystkim pasjonatom ptaków ozdobnych. Papuga ta jest towarzyska, ale trochę hałaśliwa.

Opieka nad aleksandrettą obrożną nie jest skomplikowana. Wystarczy poświęcić codziennie trochę czasu na obserwację, posiłek i komunikację z podopiecznym. Pomysł zakupu egzotycznego ptaka dobrze jest skonsultować ze wszystkimi domownikami. Nową papugę należy zapoznać ze zwierzętami bytującymi w domu. Na czas urlopu aleksandretta obrożna powinien trafić pod opiekę zaufanej i solidnej osoby.

Mieszkanie aleksandretty obrożnej

Opieka nad aleksandrettą obrożną to interesujące hobby. Papuga ta powinna być trzymane w przestronnej witrynie lub w porze letniej w wolierze ogrodowej. Można również dla niej przeznaczyć specjalny pokój. Duże witryny pokojowe są doskonałym rozwiązaniem dla pary papug tego samego gatunku. Aleksandretta obrożna potrzebuje obszernego własnego mieszkania.

Witryna pokojowa

Witryna pokojowa jest dostępna w sprzedaży w sklepach zoologicznych. Może być również wykonana na zamówienie. Przeważnie wyposażona jest w kółka, co ułatwia jej przesuwanie. Witryna taka jest dobrym rozwiązaniem do przetrzymywania samca i samicy. Szkielet jej powinien być wykonany z metalowych prętów i całość obciągnięta mocną siatką. Wymiary witryny pokojowej to: 250 x 150 x 150 cm.  Można ją zmontować samodzielnie i dostosować do wysokości pokoju.

Pokój dla aleksandretty obrożnej

Pokój dla aleksandretty obrożnej może zostać wydzielony w domu bądź w dostatecznie dużym mieszkaniu lub na ocieplanym strychu. Pomieszczenie powinno przypominać  środowisko naturalne hodowanych papug. Warto jest posadzić w dużych donicach trawę i krzewy. Trzeb też umieścić w pokoju konary, przypominające drzewo czy nieduży pień.

Można również ułożyć kilka kamieni, które będą imitowały górskie otoczenie. W takim pokoju grzejniki, okna i źródło światła powinny zostać zabezpieczone siatką. Podłogę należy wysypać czystym i drobnym piaskiem. W pomieszczeniu Trzeba zadbać o sprawną wentylację, odpowiednią temperaturę i właściwą wilgotność.

Woliera zewnętrzna

Woliera zewnętrzna to duże i przestronne oraz zadaszone pomieszczenie, które jest obciągnięte mocną drucianą siatką. Dobrym i praktycznym rozwiązaniem jest wybudowanie letniej woliery balkonowej czy ogrodowej. Powinna być ona zabezpieczona od wiatru i upałów. Najlepiej połączyć ją z pomieszczeniem wewnętrznym, w którym aleksandretty obrożne znajdą schronienie.

Budowa zewnętrznej woliery jest kosztowna i trzeba ją zabezpieczyć przed kotami i gryzoniami. Należy obsadzić roślinnością i zaopatrzyć w basenik z wodą przepływową. Woliera zewnętrzna nadaje się do trzymania ptaków latem i wiosną oraz podczas łagodnych dni jesiennych. Aleksandretta obrożna nie może przebywać w wolierze zewnętrznej w zimowej porze.  

Opieka nad aleksandrettą obrożną

Wyposażenie ptasiego mieszkania

Opieka nad aleksandrettą obrożną wymaga regularnej obserwacji wyglądu i zachowania papugi, co najmniej 2 razy dziennie. Wyposażeniem ptasiego mieszkania są poidełka lub naczynia na wodę i pokarm. Powinny one być stabilne i łatwe do mycia, aby ptaki nie mogły ich przewrócić. Świetnym rozwiązaniem do wody i suchego pokarmu są dozowniki zawieszone na wolierze.

Głównym elementem składowym klatki są żerdki, na które najlepiej nadają się: gałązki wierzby, klonu, topoli czy czarnego bzu. Dobrze jest na żerdki wybrać gałązki różnej grubości. W mieszkaniu aleksandretty obrożnej nie powinno zabraknąć gałęzi, krzaków, trawy i pni. Do woliery należy włożyć zabawki, aby papugi miały zajęcie.

Budki lęgowe dla papug

Na wolności aleksandretty obrożne nie wykazują instynktu terytorialności i zakładają czasami mało zwarte kolonie. Zajmują dziuple innych ptaków i dostosowują je do swoich potrzeb i rozmiarów. W miastach niekiedy gnieżdżą się w wydrążonych izolacjach termicznych domów. W naturze okres lęgowy zależy od zajmowanego środowiska. Aleksandretty obrożne łączą się w pary tworząc związki monogamiczne.

W chowie i hodowli należy dla pary przygotować odpowiedniej wielkości budkę lęgową. Dobrym rozwiązaniem jest dziupla wydrążona w pniu. Może być tez budka o wymiarach 32 x 32 x 46 cm. Samica przeważnie składa 3-4 jaja w kolorze białym i samodzielnie je wysiaduje. Czas inkubacji trwa w granicach 21-24 dni. Młode opuszczają gniazdo po 5-6 tygodniach.

Opieka nad aleksandrettą obrożną wpływa na jej kondycję i długość życia. Do hodowli domowej przeważnie trafiają młode osobniki. Dzięki posiadanej wiedzy na temat ptasiej natury, możemy pomóc papudze w kłopotach lub skorzystać z pomocy lekarza weterynarii. W środowisku naturalnym głównym zagrożeniem dla papug jest człowiek, który jest przyczyną handlu i utratą ptasich siedlisk.