GeoZoo » Ptak » ŻYWIENIE I ZDROWIE PIONY NIEBIESKOGŁOWEJ
piona niebieskogłowa siedząca na poręczy przy pojemnikach z jedzeniem.

ŻYWIENIE I ZDROWIE PIONY NIEBIESKOGŁOWEJ

Żywienie i zdrowie piony niebieskogłowej ma wpływ na jej prawidłowy rozwój i długość życia. Ptaki egzotyczne źle reagują na nieświeży pokarm. Piona niebieskogłowa nie choruje często, jeżeli ma stworzone odpowiednie warunki bytowania. 

Żywienie i zdrowie piony niebieskogłowej jest bardzo ważne w jej hodowli i chowie. Należy pamiętać, że ptak zarobaczony, pomimo zbilansowanej diety jest nadmiernie wychudzony. Zwierzęta nie powinny leczone być samodzielnie. Prawidłowo żywiona i trzymana w higienicznych warunkach piona niebieskogłowa będzie zdrowa i żywotna. 

Menu piony niebieskogłowej

Żywienie i zdrowie piony niebieskogłowej ma wpływ na jej wygląd i samopoczucie. W naturze ptaki te żywią się przeważnie nasionami traw, krzewów i drzew, owocami, pączkami roślin, a także owadami. Pionę niebieskogłową trzeba karmić, jak wszystkie średniej wielkości papugi. W sprzedaży dostępne są specjalnie skomponowane mieszanki pokarmowe, które uwzględniają potrzeby ozdobnych ptaków.

Pokarm suchy – ziarno

Mieszankę dla papug można kupić w sklepie zoologicznym lub sporządzić samodzielnie.

Typowa mieszanka dla  piony niebieskogłowej powinna zwierać:

 • proso 30%,
 • słonecznik 30%,
 • kanar 15%,
 • owsik 15%
 • len 5 %,
 • konopie 5%.

Nie wszystkie składniki muszą codziennie występować w mieszance. W środowisku naturalnym papugi również nie mają zawsze tych samych składników odżywczych. Dobrym rozwiązaniem jest kupowanie mieszanek renomowanych firm, które mają karmy prawidłowo zbilansowane i urozmaicone. Ptaki hodowlane utrzymują kondycję, gdy otrzymują różnorodny pokarm.

Piona niebieskogłowa
By Paul B from London, London – PB136562Uploaded by Snowmanradio, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7672177

Pokarm jajeczny

W żywieniu piony niebieskogłowej, jak również innych ptaków niezbędny jest pokarm jajeczny. Jajko ugotowane na twardo po rozgnieceniu powinno być zmieszane z utartą bułką czy kaszą kukurydzianą. Można dodać również zmielone skorupki kurzych jaj. Takie pożywienie jest wskazane zwłaszcza dla młodych papug. Konsystencja pokarmu jajecznego powinna być sypka.

Owoce i warzywa

Papugi lubią jabłka, gruszki, winogrono, banany, czereśnie, brzoskwinie czy śliwki. Z egzotycznych owoców należy unikać podawania awokado. Nie wszystkie owoce czy warzywa jedzą papugi, ponieważ posiadają one różne gusta. Niekiedy niespożywany wcześniej owoc czy warzywo pupil zaczyna jeść dopiero po kilku dniach. Można podawać rozmaite owoce i warzywa wraz z egzotycznymi i leśnymi.

Zielenina i dodatki mineralne

W okresie wiosennoletnim ptaki należy odżywiać zieleniną w nieograniczonych ilościach. Liście wielu roślin są składnikami różnych witamin. Piona niebieskogłowa lubi liście świeżej sałaty. Można jej również podawać młode listki mniszka lekarskiego, który rośnie już pod koniec kwietnia. Nie należy karmić ptaki przydrożnymi roślinami, ponieważ zanieczyszczone szkodzą wszystkim stworzeniom.

Papugi chętnie jedzą liście gwiazdnicy pospolitej i kwiaty oraz liście babki zwyczajnej i lancetowatej. Można także podawać liście koniczyny i cykorii, a także mlecz, krwawnik, tasznik czy lebiodę. Warto jest wysiać sałatę, szpinak, jarmuż czy inne zboża w doniczkach czy kuwetach. Do prawidłowego trawienia potrzebne są ziarna delikatnego piasku lub żwirku. Natomiast kostki wapienne można kupić w sklepie zoologicznym.

Po zakupie papugi w początkowym okresie nie należy dodawać do pokarmu preparatów z minerałami czy witaminami. Ich zapach może zniechęcić ptaka. Jeżeli opiekun piony niebieskogłowej ma podejrzenie co do stanu jej zdrowia, to warto wówczas skontaktować się z weterynarzem.

Brak wapnia może doprowadzić ptaki do groźnych powikłań.

Piona niebieskogłowa

Zdrowie piony niebieskogłowej

Żywienie i zdrowie piony niebieskogłowej zmniejszy możliwość zachorowania papugi. Na przykład najczęstszym objawem złego samopoczucia papugi to ospałość i nastroszone pióra. Wszelkie nieprawidłowości należy skonsultować z weterynarzem. Nie wolno leczyć ptaki samodzielnie. Rola opiekuna to codzienna obserwacja papugi.

Do najczęstszych chorób piony niebieskogłowej należą:

 • Choroba papuzia, której inna nazwa to papuzica. Jest ona groźną chorobą wirusową przenoszoną z chorego ptaka na człowieka. W dzisiejszych czasach ryzyko zachorowania jest minimalne. Obecnie bez problemu można wyleczyć papuzice.
 • Zapalenie dróg oddechowych podczas których oddychanie jest utrudnione na skutek niedrożności nozdrzy. Przyczyną jest przeziębienie.
 • Świerzb, który jest jednym z poważniejszych schorzeń papug. Są to pasożyty zewnętrzne należące do roztoczy. Objawami świerzbowca są porowate ślady w okolicy oczu i na dziobie.
 • Pasożyty przewodu pokarmowego, do których należą tasiemce lub nicienie. Objawem tej przypadłości jest szybkie chudnięcie pomimo ptasiego apetytu.
 • Biegunka, która może być spowodowana wieloma czynnikami. Najczęściej przyczyną jest spożycie przez ptaka nieświeżego pokarmu.
 • Złamania zdarzają się często oswojonym papugom, które swobodnie fruwają w mieszkaniu.
 • Zaparcie jaja mające miejsce u osłabionych samiczek lub młodych i niedoświadczonych. Następuje zatrzymanie jaja w jajowodzie, przy czym ptak jest zestresowany. Jeżeli nie zniesie jaja w ciągu kilku godzin należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. 
 • Wyskubywanie piór, które może następować w wyniku niedoboru mikroelementów  i witamin czy samotnego trybu życia.

Podsumowując żywienie i zdrowie piony niebieskogłowej wpływa na jej wygląd i zachowanie. Dlatego jadłospis papugi powinien być odpowiednio wyważony. Na prawidłowy rozwój piony niebieskogłowej ma także wpływ świeża i czysta woda oraz higieniczne warunki życia.

Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może odbić się ujemnie na zdrowiu hodowanych ptaków egzotycznych.


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top