GeoZoo » Ptak » ŻYWIENIE I ZDROWIE ZEBEREK
Żywienie i zdrowie zeberek

ŻYWIENIE I ZDROWIE ZEBEREK

Żywienie i zdrowie zeberek to podstawa prawidłowego rozwoju ptaków, które posiadają wrażliwe żołądki i mogą źle reagować na nieświeży pokarm. Zeberki racjonalnie żywione i trzymane w czystych, przestronnych i dobrze oświetlonych pomieszczeniach chorują rzadko.

Żywienie i zdrowie zeberek przekłada się na długość życia tych fruwających pupili, które pomimo pewnych wad należą do najczęściej utrzymywanych ptaków z rodziny astryldowatych, a zainteresowanie ich hodowlą jest coraz większe. Przy odpowiedniej diecie i przestronnej klatce te małe ptaszki zachowują zdrowie i energię.

Stołówka zeberek

Żywienie i zdrowie  zeberek ma wpływ na ich wygląd i samopoczucie, a także na śpiew samców. W środowisku naturalnym w zależności od pory roku ptaki posiadają  duży wybór pożywienia, a wszystkie braki ulegają szybkiemu uzupełnieniu. Żywienie fruwających pupili w niewoli nie stawia problemów tym bardziej, że w sprzedaży dostępne są specjalne skomponowane mieszanki pokarmowe, które uwzględniają ptasie potrzeby.

Ogromną rolę w życiu ptaków odgrywa woda, która zawsze powinna być czysta i świeża, najlepiej jak jest źródlana czy filtrowana. Natomiast podstawowym źródłem białek roślinnych, węglowodanów, witamin oraz substancji mineralnych i wody jest ziarno. Zeberki odżywiają się przeważnie nasionami różnych gatunków prosa i kanaru.

Typowa mieszanka dla tego gatunku ptaków posiada następujący skład:

 • proso – 50%,
 • kanar – 30%,
 • nasiona sałaty, płatki owsiane i siemię lniane w ilości po 5 % każde,
 • murzynek – 3%,
 • mak – 2%.

Korzystnym urozmaiceniem diety są nasiona traw i chwastów podawane w różnej formie dojrzałości. Dobrym wyborem jest umieszczanie pomiędzy prętami całe kłosy czy dojrzałe kwiatostany, a także wstawianie pęki roślin w doniczkach. Rośliny zielone stanowią skład wielu witamin, a również makro i mikroelementów.

W okresie letnim i wiosennym trzeba udostępnić  ptakom świeże i zielone części roślin, z których najbardziej popularny jest mniszek lekarski.

Nie należy zapominać o podawaniu zeberkom miękkich pokarmów, które można sporządzić samodzielnie. Podstawowymi składnikami takich mieszanek jest jajko lub pełnotłusty ser. Gotowa mieszanka po dokładnym połączeniu wszystkich składników posiadać powinna konsystencję plasteliny. W sprzedaży dostępne są wilgotne karmy jajeczne z dodatkiem naturalnego miodu.

Bardzo wartościowym źródłem wapnia, a także innych składników mineralnych, które niezbędne są do prawidłowego rozwoju ptaków są skorupki mątw. Przez cały rok powinny być one podawane skrzydlatym pupilom. Jednak w  podawaniu witamin należy zachować umiar i nigdy nie wolno przekraczać widniejącej na opakowaniu dawki.

W warunkach hodowli domowej karma powinna być, jak najbardziej urozmaicona.

W żywieniu zeberek ważną rolę pełni żwirek, który dostając się do żołądka ptaka zużywa się podczas rozcierania pokarmu i zostaje wydalony, dlatego pupil musi spożywać nowy żwirek. Może on być zastąpiony wyprażonym w piekarniku czystym piaskiem, który powinien być podawany w miseczce lub wysypany na dno klatki. Specjalne mieszanki żwirku dostępne są w sklepach zoologicznych dla określonych gatunków ptaków.

Pożywienie, które spożywają zeberki musi zawierać w dostatecznej ilości i dobrych proporcjach wszystkie składniki zapewniające organizmowi odpowiednią ilość energii niezbędnej do budowy nowych komórek i tkanek. Zeberkom najlepiej jest zagwarantować nieprzerwany dostęp do pokarmu, ponieważ ptaki te mają szybką przemianę materii.  Najczęściej jednak karmione są rano i wieczorem, a w okresie lęgu dodatkowo w ciągu dnia.

Zeberka

Zdrowy tryb życia

Chorobom zeberek należy zapobiegać, żeby nie trzeba było leczyć skrzydlatych pupili. Podstawową zasadą jest utrzymywanie w czystości klatki czy woliery, w których przebywają ptaki, a także przestrzeganie higieny ich karmienia i pojenia. Warto jest pamiętać o zapewnieniu właściwego oświetlenia, nie narażając ptaki na stres.

Zapobieganie chorobom to również systematyczna dezynfekcja całej klatki wraz z prętami, ścianami i podłogą.

Poza tym należy regularnie czyścić poidła i karmidła oraz żerdki, a podłoże wymieniać w razie potrzeby. Spełnienie tych wszystkich warunków to gwarancja dobrego zdrowia ptaków i najlepszej jakości uzyskanego od nich potomstwa.

Do najczęstszych chorób zeberek należą:

 • schorzenia układu oddechowego, którego objawami są: katar i trudności w oddychaniu,
 • wady pokroju ciała i upierzenia przeważnie wynikające z wad genetycznych,
 • złamania i zwichnięcia,
 • infekcje oczu, które są najczęściej skutkiem pocierania głowy o zanieczyszczone żerdzie,
 • przerost dzioba i pazurów, które występują rzadko,
 • pierwotniaki, które powodują infekcje i są przyczyną biegunek i szybkiej utraty wagi,
 • pasożyty zewnętrzne czyli drobne roztocza, które żywią się w nocy krwią śpiących ptaków,
 • pasożyty wewnętrzne, do których należą glisty i nicienie.

Objawy chorobowe ptaków mogą być różnorodne i trudno jest samodzielnie zdiagnozować schorzenie. W takim przypadku najlepiej skorzystać jest z pomocy lekarza weterynarii, który określi chorobę, przepisze lekarstwo i zaleci ptasią kurację. Po zakończeniu leczenia pomieszczenie, w którym przebywają zeberki należy odkazić, wymienić drążki i podłoże.

Żywienie i zdrowie zeberek wpływa na ich wygląd i zachowanie. Menu zeberek powinno być prawidłowo ułożone, ponieważ wraz ze świeżą wodą, zbilansowaną dietą i warunkami higienicznymi w klatce minimalizowany jest nieprawidłowy rozwój ptaka. 

Każde zaniedbanie ze strony opiekuna może odbić się ujemnie na zdrowiu hodowanych zeberek.

Par Ltshears — Travail personnel, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32359179


Akt prawny Akwarystyka Fruwanie Gryzonie Koty Niebezpieczne Pies w pracy Psy Ptaki Pupil Quiz Ryby Wirusy Zoologia Zwierzęta domowe Świat zwierząt Żywienie

ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top