GeoZoo » Pies » Psy dla alergików
Psy dla alergików

Psy dla alergików

Psy dla alergików często nie mają podszerstka, a okrywa włosowa jest długa. W miejsce sierści posiadają włosy. Takie rasy znalazły wielu zwolenników i niejednokrotnie trzymane są w polskich domach. Włosy posiadają zarówno małe, jak i średnie oraz duże czworonogi.

Psy dla alergików posiadają najczęściej włosy rosnące nieustannie, podobnie jak u ludzi. Włosy rzadkie i delikatne pozbawione podszerstka nie stanowią ochrony przed zimnem i mrozem. Czworonogi posiadające włosy gubią je rzadko. Nie należy zapominać, że chory włos jest osłabiony i traci blask.

Wybrane rasy psów dla alergików

Psy dla alergików można nabyć w hodowlach. Polecane są najczęściej psy z włosami. Należy jednak pamiętać, że za reakcje alergiczne odpowiada głównie zawarte w psiej ślinie białko. Ponadto duże znaczenie ma złuszczający się naskórek oraz kał i mocz. Psy polecane alergikom mogą posiadać sam włos okrywowy lub dwie warstwy włosa: okrywowy i podszerstek.

Do wybranych ras psów nadających się dla alergików należą:

  • Yorkshire terrier,
  • Maltańczyk,
  • Shih tzu,
  • Skye terrier,
  • Terrier tybetański,
  • Bichon frise,
  • Hawańczyk,
  • Pudle różnej wielkości,
  • Polski owczarek nizinny,
  • Portugalski pies dowodny.

Yorkshire terrier

Zdrowie yorkshire terriera

Yorkshire terrier jest psem ozdobnym i do towarzystwa. Rasa czworonogów miniaturowych i małych. Wygląda i zachowuje się dumnie. Posiada zwartą i opływową sylwetkę. York to delikatne stworzenie, które szybko przemarza, ponieważ posiada tylko włos okrywowy, pozbawiony podszerstka. Wyróżnia się pięknymi i długimi włosami, opadającymi na boki i z przedziałkiem od nosa do końca ogona. Uważany jest za psa hipoalergicznego, ponieważ posiada rosnące przez całe życie włosy. Ponadto na jego skórze znajduje się mniej złuszczonego naskórka. Jest bardzo inteligentny i szybko się uczy. Yorkshire terrier to jena z najbardziej popularnych ras na kuli ziemskiej.

Przeczytaj o: Yorkshire terrier

Maltańczyk

Maltańczyk na trawie

Maltańczyk to miniaturowy i mały pies ozdobny, rodzinny, a także do towarzystwa. Posiada zgrabną, kwadratową sylwetkę. Zaliczany jest do zwierząt reprezentacyjnych i pełnych wdzięku. Jest on jedną z najstarszych psich ras. Przyjazny dla ludzi i wszystkich zwierząt. Jest spokojny i zrównoważony. Nie wymaga długich spacerów, doskonale potrafi bawić się w domu. Posiada jedwabista i długą szatę o umaszczeniu białym. Nie gubi włosów, które należy codziennie rozczesywać. Maltańczyk porusza się lekko, co sprawia wrażenie, jakby sunął nad ziemią. Polecany jest alergikom.

Przeczytaj o: Maltańczyk

Shih tzu

Zdrowie shih tzu

Shih tzu jest psem rodzinnym i do towarzystwa. Jest to rasa bardzo reprezentacyjna i stworzona do udziału w konkursach piękności. Ten mały pies o prostokątnej budowie ciała polecany jest każdej rodzinie. Jest typowym kanapowcem, który uwielbia leżeć na kolanach swojego opiekuna. Pies rasy shih tzu potrzebuje codziennej i czasochłonnej pielęgnacji, ponieważ jego długi włos ulega kołtunieniu. Dobrym rozwiązaniem jest rozczesywanie jego szaty grzebieniem i modelowanie szczotką. Jeżeli nie bierze on udziału w pokazie piękności, to można jego włos przycinać co miesiąc, gdyż rośnie przez całe życie psa.

Przeczytaj o: Shih tzu

Skye terrier

Psy dla alergików - Skye terrier

Skye terrier jest średniej wielkości psem myśliwskim na wydry i lisy. Pochodzi on z Wielkiej Brytanii. W dzisiejszych czasach jest to najczęściej pies ozdobny i do towarzystwa. Obecne jego przeznaczenie to również uczestnictwo w konkursach norowców. Zachwyca jego wysoki poziom inteligencji, a szczególnie bezwarunkowe oddanie człowiekowi. Posiada dwuwarstwową szatę. W skład jej wchodzi długi i twardy włos okrywowy oraz miękki, wełniasty i delikatny podszerstek. Skye terrier jest bystrym i sympatycznym czworonogiem, który uwielbia towarzystwo człowieka. Doskonale nadaje się dla ludzi średnio aktywnych i starszych. Współcześnie jest najrzadziej spotykanym terierem.

Przeczytaj o: Skye terrier

Terrier tybetański

Terrier tybetański

Terrier tybetański to średniej wielkości pies towarzyszący i pasterski. Posiada kwadratową i dobrze zbudowaną sylwetkę. Uwielbia przebywać w obecności człowieka, być przytulany i głaskany. Jest inteligentny i szybko się uczy. Chętnie towarzyszy człowiekowi w długich wędrówkach. Jego miękkie i długie włosy, które opadają aż do ziemi wymagają codziennego szczotkowania. Szata jego może być prosta lub lekko falista. Poza włosem okrywowym posiada delikatny i wełniasty podszerstek. Średnio znosi upały i mrozy. Terier tybetański jest przyjacielski w stosunku do psów i innych zwierząt.

Bichon frise

Bichon frise

Bichon frise to śliczny mały pies do towarzystwa o wyglądzie owieczki. Posiada niewiele dłuższą sylwetkę niż wyższą. Jest to pies radosny i energiczny. Bichon frise to dumny pies, noszący wysoko głowę.  Przyjaźnie nastawiony jest do wszystkich ludzi i zwierząt. Bardzo pojętny do nauki. Lubi popisywać się wyuczonymi sztuczkami. Bichon nie linieje, a jego włosy nieustannie rosną. Posiada śnieżnobiałe ubarwienie i podwójną szatę. Podszerstek jest miękki, a włos okrywowy gęsty, kręcony i jedwabisty. Szata jego wymaga regularnej pielęgnacji. 

Przeczytaj o: Bichon frise

Hawańczyk

Siedzący hawańczyk.

Hawańczyk to śliczny mały pies rodzinny i do towarzystwa. Jest bardzo ciekawski i energiczny. Lubi wszystkich ludzi, a zwłaszcza przepada za dziećmi. Ma przyjazny stosunek do psów i innych zwierząt. Posiada długi, jedwabisty i obfity włos, który wymaga regularnej pielęgnacji. Pies tej rasy nie linie. W przeciwieństwie do innych małych ras niewiele szczeka. Uwielbia być w centrum uwagi. Wymaga dużo pieszczot i przytulania. Ma miano cyrkowca, ponieważ popisuje się często sztuczkami, których nauczył się wcześniej. Odznacza się sprężystym i żywym chodem. Wystarczą mu regularne spacery, trochę zabawy i szkolenia.

Przeczytaj o: Hawańczyk

Pudle

Pudel

Pudle różnej wielkości. Może być miniaturowy, toy, średni i duży. Jest to rasa zróżnicowana nie tylko pod względem wielkości, ale także umaszczenia i charakteru.Posiada kwadratową i dumną sylwetkę. Pies do towarzystwa, który polecany jest ludziom aktywnym.Jest czworonogiem wesołym i pełnym energii.Przyjazny dla ludzi, psów i innych zwierząt. Jest bardzo inteligentny, podatny na szkolenia i może nauczyć się różnych zadań. Wymaga długich spacerów, które dobrze jak połączone są z pływaniem czy innym sportem.  Posiada on obfity włos, który rośnie nieustannie i nigdy nie linieje. Wełniasta jego szata tworzy sznury o długości 20 cm. Pudle są jedną z ras najbardziej polecanych dla alergików.

Przeczytaj o: Pudel

Polski owczarek nizinny

Psy dla alergików - Polski owczarek nizinny

Polski owczarek nizinny to średniej wielkości pies. Jego oryginalne przeznaczenie to pies zaganiający i pilnujący. Współcześnie jest psem do towarzystwa, stróżującym, a zwłaszcza pasterskim. W Skandynawii wykorzystywany jest w ratownictwie. Wykazuje niską tolerancję upałów i wysoką mrozu. Jest czworonogiem silnym i bardzo zwinnym. Jego ulubionym sportem są agility. Posiada gęstą szatę z długim okrywowym włosem i gęstym podszerstkiem. Jest nadzwyczaj inteligentny i szybko się uczy. Przepada za towarzystwem ludzi. Porusza się płynnym i długim krokiem. Doskonale nadaje się dla sportowców i ludzi energicznych.

Portugalski pies dowodny

Portugalski pies dowodny

Portugalski pies dowodny to duży pies  wykorzystywany w ratownictwie wodnym. Posiada silną i muskularną sylwetkę. Przyjazny dla człowieka i zwierząt. Jest bardzo inteligentnym i aktywnym czworonogiem. Kocha wodę i aportowanie oraz wymaga długich spacerów. Posiada gęstą szatę bez podszerstka. Jego długie włosy wymagają regularnego strzyżenia. Portugalski pies dowodny porusza się harmonijnie, a jego bujny włos jest wodoodporny. Szata jego istnieje w dwóch odmianach: wełniasta i falista lub kręcona. Rasa ta wydziela mało alergenów. Polecany jest ludziom aktywnym. Można z nim uprawiać sporty kynologiczne.

Przeczytaj o: Portugalski pies dowodny


Podsumowując psy dla alergików to często czworonogi bez sierści i podszerstka. Bardzo duże znaczenie ma jednak złuszczający się naskórek. Warto również pamiętać, że nie ma psów całkowicie hipoalergicznych. Bardzo ważna do utrzymania włosów w dobrej kondycji są właściwe zabiegi pielęgnacyjne, a także odpowiednio zbilansowana i pełnowartościowa dieta.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]