GeoZoo » Pies » Psy dla alergików
Psy dla alergików

Psy dla alergików

Psy dla alergików często nie mają podszerstka, a okrywa włosowa jest długa. W miejsce sierści posiadają włosy. Takie rasy znalazły wielu zwolenników i niejednokrotnie trzymane są w polskich domach. Włosy posiadają zarówno małe, jak i średnie oraz duże czworonogi.

Psy dla alergików posiadają najczęściej włosy rosnące nieustannie, podobnie jak u ludzi. Włosy rzadkie i delikatne pozbawione podszerstka nie stanowią ochrony przed zimnem i mrozem. Czworonogi posiadające włosy gubią je rzadko. Nie należy zapominać, że chory włos jest osłabiony i traci blask.

Wybrane rasy psów dla alergików

Psy dla alergików można nabyć w hodowlach. Polecane są najczęściej psy z włosami. Należy jednak pamiętać, że za reakcje alergiczne odpowiada głównie zawarte w psiej ślinie białko. Ponadto duże znaczenie ma złuszczający się naskórek oraz kał i mocz. Psy polecane alergikom mogą posiadać sam włos okrywowy lub dwie warstwy włosa: okrywowy i podszerstek.

Do wybranych ras psów nadających się dla alergików należą:

  • Yorkshire terrier,
  • Maltańczyk,
  • Shih tzu,
  • Skye terrier,
  • Terrier tybetański,
  • Bichon frise,
  • Hawańczyk,
  • Pudle różnej wielkości,
  • Polski owczarek nizinny,
  • Portugalski pies dowodny.

Yorkshire terrier

Zdrowie yorkshire terriera

Yorkshire terrier jest psem ozdobnym i do towarzystwa. Rasa czworonogów miniaturowych i małych. Wygląda i zachowuje się dumnie. Posiada zwartą i opływową sylwetkę. York to delikatne stworzenie, które szybko przemarza, ponieważ posiada tylko włos okrywowy, pozbawiony podszerstka. Wyróżnia się pięknymi i długimi włosami, opadającymi na boki i z przedziałkiem od nosa do końca ogona. Uważany jest za psa hipoalergicznego, ponieważ posiada rosnące przez całe życie włosy. Ponadto na jego skórze znajduje się mniej złuszczonego naskórka. Jest bardzo inteligentny i szybko się uczy. Yorkshire terrier to jena z najbardziej popularnych ras na kuli ziemskiej.

Przeczytaj o: Yorkshire terrier

Maltańczyk

Maltańczyk na trawie

Maltańczyk to miniaturowy i mały pies ozdobny, rodzinny, a także do towarzystwa. Posiada zgrabną, kwadratową sylwetkę. Zaliczany jest do zwierząt reprezentacyjnych i pełnych wdzięku. Jest on jedną z najstarszych psich ras. Przyjazny dla ludzi i wszystkich zwierząt. Jest spokojny i zrównoważony. Nie wymaga długich spacerów, doskonale potrafi bawić się w domu. Posiada jedwabista i długą szatę o umaszczeniu białym. Nie gubi włosów, które należy codziennie rozczesywać. Maltańczyk porusza się lekko, co sprawia wrażenie, jakby sunął nad ziemią. Polecany jest alergikom.

Przeczytaj o: Maltańczyk

Shih tzu

Zdrowie shih tzu

Shih tzu jest psem rodzinnym i do towarzystwa. Jest to rasa bardzo reprezentacyjna i stworzona do udziału w konkursach piękności. Ten mały pies o prostokątnej budowie ciała polecany jest każdej rodzinie. Jest typowym kanapowcem, który uwielbia leżeć na kolanach swojego opiekuna. Pies rasy shih tzu potrzebuje codziennej i czasochłonnej pielęgnacji, ponieważ jego długi włos ulega kołtunieniu. Dobrym rozwiązaniem jest rozczesywanie jego szaty grzebieniem i modelowanie szczotką. Jeżeli nie bierze on udziału w pokazie piękności, to można jego włos przycinać co miesiąc, gdyż rośnie przez całe życie psa.

Przeczytaj o: Shih tzu

Skye terrier

Psy dla alergików - Skye terrier

Skye terrier jest średniej wielkości psem myśliwskim na wydry i lisy. Pochodzi on z Wielkiej Brytanii. W dzisiejszych czasach jest to najczęściej pies ozdobny i do towarzystwa. Obecne jego przeznaczenie to również uczestnictwo w konkursach norowców. Zachwyca jego wysoki poziom inteligencji, a szczególnie bezwarunkowe oddanie człowiekowi. Posiada dwuwarstwową szatę. W skład jej wchodzi długi i twardy włos okrywowy oraz miękki, wełniasty i delikatny podszerstek. Skye terrier jest bystrym i sympatycznym czworonogiem, który uwielbia towarzystwo człowieka. Doskonale nadaje się dla ludzi średnio aktywnych i starszych. Współcześnie jest najrzadziej spotykanym terierem.

Przeczytaj o: Skye terrier

Terrier tybetański

Terrier tybetański

Terrier tybetański to średniej wielkości pies towarzyszący i pasterski. Posiada kwadratową i dobrze zbudowaną sylwetkę. Uwielbia przebywać w obecności człowieka, być przytulany i głaskany. Jest inteligentny i szybko się uczy. Chętnie towarzyszy człowiekowi w długich wędrówkach. Jego miękkie i długie włosy, które opadają aż do ziemi wymagają codziennego szczotkowania. Szata jego może być prosta lub lekko falista. Poza włosem okrywowym posiada delikatny i wełniasty podszerstek. Średnio znosi upały i mrozy. Terier tybetański jest przyjacielski w stosunku do psów i innych zwierząt.

Bichon frise

Bichon frise

Bichon frise to śliczny mały pies do towarzystwa o wyglądzie owieczki. Posiada niewiele dłuższą sylwetkę niż wyższą. Jest to pies radosny i energiczny. Bichon frise to dumny pies, noszący wysoko głowę.  Przyjaźnie nastawiony jest do wszystkich ludzi i zwierząt. Bardzo pojętny do nauki. Lubi popisywać się wyuczonymi sztuczkami. Bichon nie linieje, a jego włosy nieustannie rosną. Posiada śnieżnobiałe ubarwienie i podwójną szatę. Podszerstek jest miękki, a włos okrywowy gęsty, kręcony i jedwabisty. Szata jego wymaga regularnej pielęgnacji. 

Przeczytaj o: Bichon frise

Hawańczyk

Siedzący hawańczyk.

Hawańczyk to śliczny mały pies rodzinny i do towarzystwa. Jest bardzo ciekawski i energiczny. Lubi wszystkich ludzi, a zwłaszcza przepada za dziećmi. Ma przyjazny stosunek do psów i innych zwierząt. Posiada długi, jedwabisty i obfity włos, który wymaga regularnej pielęgnacji. Pies tej rasy nie linie. W przeciwieństwie do innych małych ras niewiele szczeka. Uwielbia być w centrum uwagi. Wymaga dużo pieszczot i przytulania. Ma miano cyrkowca, ponieważ popisuje się często sztuczkami, których nauczył się wcześniej. Odznacza się sprężystym i żywym chodem. Wystarczą mu regularne spacery, trochę zabawy i szkolenia.

Przeczytaj o: Hawańczyk

Pudle

Pudel

Pudle różnej wielkości. Może być miniaturowy, toy, średni i duży. Jest to rasa zróżnicowana nie tylko pod względem wielkości, ale także umaszczenia i charakteru.Posiada kwadratową i dumną sylwetkę. Pies do towarzystwa, który polecany jest ludziom aktywnym.Jest czworonogiem wesołym i pełnym energii.Przyjazny dla ludzi, psów i innych zwierząt. Jest bardzo inteligentny, podatny na szkolenia i może nauczyć się różnych zadań. Wymaga długich spacerów, które dobrze jak połączone są z pływaniem czy innym sportem.  Posiada on obfity włos, który rośnie nieustannie i nigdy nie linieje. Wełniasta jego szata tworzy sznury o długości 20 cm. Pudle są jedną z ras najbardziej polecanych dla alergików.

Przeczytaj o: Pudel

Polski owczarek nizinny

Psy dla alergików - Polski owczarek nizinny

Polski owczarek nizinny to średniej wielkości pies. Jego oryginalne przeznaczenie to pies zaganiający i pilnujący. Współcześnie jest psem do towarzystwa, stróżującym, a zwłaszcza pasterskim. W Skandynawii wykorzystywany jest w ratownictwie. Wykazuje niską tolerancję upałów i wysoką mrozu. Jest czworonogiem silnym i bardzo zwinnym. Jego ulubionym sportem są agility. Posiada gęstą szatę z długim okrywowym włosem i gęstym podszerstkiem. Jest nadzwyczaj inteligentny i szybko się uczy. Przepada za towarzystwem ludzi. Porusza się płynnym i długim krokiem. Doskonale nadaje się dla sportowców i ludzi energicznych.

Portugalski pies dowodny

Portugalski pies dowodny

Portugalski pies dowodny to duży pies  wykorzystywany w ratownictwie wodnym. Posiada silną i muskularną sylwetkę. Przyjazny dla człowieka i zwierząt. Jest bardzo inteligentnym i aktywnym czworonogiem. Kocha wodę i aportowanie oraz wymaga długich spacerów. Posiada gęstą szatę bez podszerstka. Jego długie włosy wymagają regularnego strzyżenia. Portugalski pies dowodny porusza się harmonijnie, a jego bujny włos jest wodoodporny. Szata jego istnieje w dwóch odmianach: wełniasta i falista lub kręcona. Rasa ta wydziela mało alergenów. Polecany jest ludziom aktywnym. Można z nim uprawiać sporty kynologiczne.

Przeczytaj o: Portugalski pies dowodny


Podsumowując psy dla alergików to często czworonogi bez sierści i podszerstka. Bardzo duże znaczenie ma jednak złuszczający się naskórek. Warto również pamiętać, że nie ma psów całkowicie hipoalergicznych. Bardzo ważna do utrzymania włosów w dobrej kondycji są właściwe zabiegi pielęgnacyjne, a także odpowiednio zbilansowana i pełnowartościowa dieta.


ZOBACZ TAKŻE

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec?

Jak psu założyć kaganiec? Założenie psu kagańca wymaga przygotowania. Należy dostosować go do rozmiaru psiego pyska. Najczęściej kaganiec w miejscach ...
Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu?

Jakie ptaki tracą okresowo zdolność lotu? Niektóre ptaki tracą okresowo zdolność do lotu. Jest to związane z ich naturalnym środowiskiem ...
Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie

Najmniejszy gatunek dzikiego kota na świecie to kotek rudy, który nazywany jest również kotem rdzawym. Należy on do rodziny kotowatych ...
Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków

Żywienie i zdrowie ślimaków wpływa na ich dobrostan. Stanowią one najliczniejszą gromadę mięczaków. Zwierzęta te bytują na lądzie i w ...
Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim

Opieka nad gurami olbrzymim nie jest skomplikowana, ale wymaga od akwarysty podstawowej wiedzy w temacie zakupionego gatunku. W środowisku naturalnym ...
Mastomys

Mastomys

Mastomys to królestwo: zwierząt, gromada: ssaków i rząd: gryzoni. Należy ona do rodziny myszowatych i podrodziny myszy. Gryzoń ten wywodzi ...