GeoZoo » Kot » Podawanie kotom leków
Podawanie kotom leków

Podawanie kotom leków

Podawanie kotom leków dotyczy chorych zwierząt, które należy przywrócić do zdrowia. Mogą to być koty po operacjach, zabiegach, nagłych wypadkach czy przewlekle chore. Potrzebują one szczególnej uwagi, spokoju i wsparcia. W takim przypadku należy przygotować kociemu przyjacielowi wygodne miejsce do rekonwalescencji.

Podawanie kotom leków powinno odbywać się we właściwy sposób, żeby nie narażać chorych futrzaków na dodatkowy stres. Wszystkie leki podajemy podopiecznemu pod nadzorem lekarza weterynarii. Nie wolno samodzielnie leczyć kota, podając mu leki przeznaczone dla ludzi. Wszelkie odchylenia od normy w wyglądzie czy zachowaniu pupila nie wolno bagatelizować.

Postepowanie z chorym kotem

Podawanie kotom leków nie jest skomplikowane, ale wymaga wprawy od nowicjusza. Osobie początkującej trudno jest opiekować się chorym zwierzęciem. Obolały i cierpiący kot może nie pozwolić nam do siebie zbliżyć. Nie należy zapominać, że zwierzę przestraszone, które jest w szoku może drapać i gryźć.

Trudno będzie nad poturbowanym czy chorym zwierzęciem zapanować. Nie będzie łatwe przeniesienie kota do transportera w celu przewiezienia go do lecznicy dla zwierząt. W takiej sytuacji wskazane jest zarzucenie na kota ręcznika lub koca. Razem z okryciem trzeba włożyć naszego pupila do dużego kartonowego pudełka lub transportera.

Przy przenoszeniu podopiecznego, trzeba upewnić się czy jego kończyny są w kocu. Kota przestraszonego, który wykazuje oznaki agresji nie należy trzymać za kark, ponieważ jeszcze bardziej go to zdenerwuje. Stres u zwierzęcia trzeba minimalizować. Do chorego zwierzęcia należy mówić spokojnym i cichym głosem, gdyż krzyk wzmaga agresję.

Trzeba liczyć się z tym, że niektóre koty cierpiące mogą zaatakować swojego opiekuna. Dopiero odpowiednio trzymanemu i spokojnemu kotu można zaaplikować lek. Niektórzy koci pacjenci powinni mieć w gabinecie weterynaryjnym założony kaftanik, który ograniczy ruchy zwierzęcia. Jest to bezpieczne dla weterynarza i opiekuna.

Metody podawania leków

Podawanie kotom leków może zlecić weterynarz w domowych warunkach. Będzie to aplikowanie na pusty żołądek kota bądź razem z jedzeniem. Podawanie do pyszczka często jest trudnym zadaniem. Trzeba nie tylko przytrzymać pupila, ale także otworzyć mu pyszczek i wpuścić odpowiednią dawkę leku.

Podawanie kotom leków jest znaczeni łatwiejsze w posiłkach. Warto jest użyć do tego ulubionej potrawy naszego podopiecznego. Dobrym rozwiązaniem jest uformowanie z pokarmu kulki i włożeniu leku do środka. Może być to ryba, biały ser czy mielone mięso z drobiu lub wieprzowiny. Tabletkę można umoczyć w odrobinie masła, co pomoże w jej połknięciu.  

Nie należy praktykować wkładanie tabletki bezpośrednio do gardła, ponieważ kot może się zadławić. Mniej skomplikowanie jest podawanie zaleconego przez weterynarza płynnego leku, ponieważ jest on już z zakraplaczem lub ze strzykawką. Podczas tego zabiegu jedną ręką przytrzymujemy pupila za głowę.

Drugą ręką delikatnie wkładamy strzykawkę do kącika pyszczka, skierowaną w stronę gardła. Głowa kota nie powinna być przechylona do tyłu, żeby aplikowany lek nie dostał się do kociego nosa. Po opróżnieniu strzykawki trzeba przytrzymać kota za pyszczek, żeby nie wypluł leku i delikatnie pogłaskać po gardle w celu przełknięcia.

Po dokonanym zabiegu warto pochwalić kota za spokojne zachowanie. Płynny lek w strzykawce można zwykle podawać również z ulubioną kota potrawą. Jeszcze mniej skomplikowany jest lek w formie żelu. Wyznaczoną dawkę lekarstwa dobrze jest umieścić na palcu lub łyżeczce od herbaty.

Niejednokrotnie kot zliże żel. Jeżeli tego nie zrobi należy rozsmarować mu na pyszczku lub łapce. To zmusi naszego pupila do zlizania lekarstwa. Troskliwy opiekun będzie obserwował kota, a w razie potrzeby uda się z nim do specjalisty. Każde zaniedbanie ze strony kociego opiekuna, może zakończyć się dla zwierzęcia długim leczeniem, a nawet śmiercią.

Zakraplanie kocich uszu

Podawanie kotom leków dotyczy również kocich uszu, do których przeznaczone są maści lub krople. Wpierw należy zwilżonym wacikiem przetrzeć ucho kota. Końcówkę zakraplacza trzeba umieścić w środku ucha. Bez dotykania należy wpuścić kilka kropli, przytrzymując kota. Lek szybciej się wchłonie, jak pomasujemy kotu ucho.

Nie należy pozwolić, aby kot potrząsnął głową zaraz po zakropleniu ucha, gdyż może wytrząsnąć zaaplikowane lekarstwo. Krople czy maść powinny zostać przepisane przez lekarza weterynarii, aby nie doszło do uszkodzenia słuchu zwierzęcia. Trzeba dokładnie przestrzegać zaleceń specjalisty i czytać informację dołączoną do leku.

Zakraplanie kocich oczu

Podawanie kotom leków wymaga opanowania i cierpliwości. Najczęściej wszystkie leki do oczu mają formę kropli, ale może być to również maść. Przed podaniem leku okolice oczu należy delikatnie przetrzeć bawełnianym wacikiem. Tego zabiegu trzeba dokonać sprawnie i ostrożnie.

Końcówkę zakraplacza należy umieścić nad pupila okiem. Następnie zakraplamy odpowiednią dawkę leku bez dotykania gałki ocznej. Po tym przytrzymujemy kota przez chwilę, aż płyn pokryje oko. Nie wolno dopuścić do przetarcia oka przez kota. Po zakropleniu kota należy pochwalić i pogłaskać. Można również podać jego ulubiony przysmak.

Podawanie kotom leków związanych z oczami czy uszami nie jest łatwe, gdy kot będzie przestraszony i zestresowany. Niektóry może być nawet agresywny. Dobrze jest w takim przypadku umieścić kota w kocu, aby wystawała z niego tylko głowa i umieścić pomiędzy swoimi kolanami. Kciukiem odchylamy dolną powiekę lub odsłaniamy ucho i aplikujemy lekarstwo.

Podawanie kotom leków powinno odbywać się w przyjaznej atmosferze. Nasz podopieczny nie powinien mieć przykrych skojarzeń z lekami, które podajemy w sytuacjach koniecznych. Stres u kota należy zminimalizować. W dużym stopniu od opiekuna zależy stan zdrowia, kondycja, a nawet długość życia kociego przyjaciela.