GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Żywienie i zdrowie zmienniaka plamistego
Żywienie i zdrowie zmienniaka plamistego

Żywienie i zdrowie zmienniaka plamistego

Żywienie i zdrowie zmienniaka plamistego przekłada się na jego zachowanie i wygląd zewnętrzny. Dieta tych ryb powinna być urozmaicona i pełnowartościowa. Zdrowe zmienniaki plamiste są bardzo żywotne. Gatunek ten nie jest wymagający pod względem żywieniowym.

Żywienie i zdrowie zmienniaka plamistego to podstawa jego prawidłowego rozwoju. Na dobrą kondycję ryb i ich rozmnażanie duży wpływ oprócz pokarmu ma prawidłowo urządzone akwarium. Profilaktycznie należy sprawdzać stan zbiornika oraz wygląd i zachowanie ryb, nawet dwa razy dziennie. Ryby racjonalnie żywione i trzymane w higienicznych warunkach rzadko chorują.

Rybi catering

Żywienie i zdrowie zmienniaka plamistego ma również duży wpływ na jego długość życia. Nieodpowiedni pokarm może być przyczyną wielu chorób, a nawet śmierci ryb. Posiłek dla ryb powinien być zbliżony do życia tych zwierząt w środowisku naturalnym. Pokarm dla zmienniaków powinien być przeznaczony do karmienia małych ryb żyjących w środkowych partiach zbiornika.

Zmienniaki plamiste są zwierzętami wszystkożernymi. W naturze spożywają drobne bezkręgowce, zooplankton i glony. W przypadku utrzymywania ryb w niewoli należy zadbać o odpowiedni pokarm i sposób jego podawania. Zalecane jest podawanie żywego i suchego pokarmu również w tabletkach czy płatkach oraz karmy roślinnej.

Narybek można karmić pożywieniem w formie płynu lub pyłu.  

Jak podawać pokarm?

Żywienie i zdrowie zmienniaka plamistego pełni w jego życiu ważną rolę. Karmienie ryb powinno odbywać się o określonych porach. Karmę należy podawać dwa razy w ciągu dnia: rano i wieczorem. Wielkość porcji nie powinna być większa, niż ryby są w stanie zjeść w ciągu kilku minut. Wyjątkiem jest pokarm roślinny. Może on być pozostawiony w akwarium do dwóch dni. 

Pokarm w tabletkach najlepiej przytwierdzić do wewnętrznej szyby zbiornika, żeby nie opadł na dno. Trzeba sprawdzać czy wszystkie osobniki są najedzone. Ryby żerują o zmierzchu i nocą. Należy je karmić dopiero po wyłączeniu oświetlenia. Odpowiednia dobrana dieta jest warunkiem zdrowia ryb.

Pokarm mrożony bezpośrednio przed podaniem trzeba przepłukać i rozmrażać w małej ilości wody akwariowej. Dla lepszego zakonserwowania mrożona karma poddawana jest suszeniu w warunkach próżniowych. Jest to karma liofilizowana, która stanowi urozmaiconą dietę płatkową. Takim cateringiem żadne ryby nie gardzą.

Na rynku nie brakuje suchego, mrożonego i żywego pokarmu dla ryb. Otwarte opakowanie suchego pokarmu powinno być zużyte w ciągu kilku miesięcy. Karmę należy przechowywać w suchym miejscu. Podawanie pożywienia o wysokiej zawartości  tłuszczu może być  przyczyną otłuszczenia wątroby. Pokarm żywy i mrożony powinien pochodzić z czystych wód. Zapobiega to zakażeniom ryb i zanieczyszczeniu wody.

Zmienniak plamisty

Zła dieta przyczyną chorób

Żywienie i zdrowie zmienniaka plamistego  wpływa na jego prawidłowe funkcjonowanie. Przyczyną pośrednią pojawiających się chorób są błędy żywieniowe. Niewłaściwy pokarm staje się również bezpośrednim powodem różnych schorzeń. Oznacza to źle zestawioną dietę żywieniową ryb.

Do chorób w wyniku błędnie skomponowanej diety zaliczane są:

  • Otłuszczenie narządów wewnętrznych, które jest efektem końcowym zatruć pokarmowych. Najczęściej występuje otłuszczenie wątroby. Takie zjawisko można zaobserwować u starszych ryb w małym akwarium. Ryby te otrzymują nadmierną ilość pokarmu nieurozmaiconego. Otłuszczenie narządów wewnętrznych następuje wolno i bezobjawowo. Dopiero w zaawansowanym stadium choroby, można ją stwierdzić po przekrwionych gałkach ocznych i wzdęciach brzusznych.
  • Zapalenie przewodu pokarmowego. Przyczyną tej choroby jest podawanie rybom skoncentrowanej suchej karmy bądź jednego rodzaju pokarmu. Nadmierna ilość białka powoduje uszkodzenie przewodu pokarmowego. Powodem zatruć może być też źle oczyszczony pokarm, który pochodzi z ziemi albo z małych osadów.

Głównymi objawami choroby są:

  • obrzęki przedniej części ciała,
  • wydalanie niestrawionych części pokarmowych,
  • ciągnięcie się od otworu odbytowego białego śluzu.

Poza tym okolica odbytu jest zaczerwieniona, a ubarwienie ryb blednie. Może wystąpić również krwawy kał. Ryby należy poddać kilkudniowej głodówce. Po tym czasie podaje się urozmaicony pokarm. Choroba ta może spowodować w zbiorniku duże straty.

Jedyną formą przeciwdziałania tym dwóm chorobom jest prawidłowe karmienie. Ważne aby pokarm był odpowiedni i w małych porcjach. Każdy opiekun zmienniaków plamistych powinien przestrzegać elementarnych zasad hodowlanych. Leczenie ryb polega wyłącznie na przyspieszeniu powrotu do zdrowia chorych osobników.

Podsumowując żywienie i zdrowie zmienniaka plamistego w warunkach hodowlanych przekłada się na jego dobrostan i długość życia. Zróżnicowany pokarm wraz z higienicznymi warunkami zapewnią rybom zdrowie i witalność. Nie wolno leczyć ryb samodzielnie i podawać im lekarstw przeznaczonych dla ludzi. Obserwacja zachowań pięknych zmienniaków plamistych jest interesującym hobby.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top