GeoZoo » Gryzoń » Żywienie i zdrowie wiewiórki pospolitej
Żywienie i zdrowie wiewiórki pospolitej

Żywienie i zdrowie wiewiórki pospolitej

Żywienie i zdrowie wiewiórki pospolitej jest bardzo istotne w  niewoli i na wolności. Zwierzęta te żyją w polskich lasach iglastych i w parkach. Można je również spotkać w lasach liściastych. Wiewiórka żyjąca w środowisku naturalnym może potrzebować ludzkiego wsparcia.

Żywienie i zdrowie wiewiórki pospolitej stanowią podstawę prawidłowego jej rozwoju. Kondycja zwierzęcia zależna jest nie tylko od pożywienia, ale także od regularnego ruchu i dużej aktywności w ciągu dnia. Gatunek ten jest bardzo żywotny i sprytny. Niejednokrotnie wiewiórki pospolite można obserwować biegające w parkach i wspinające się po drzewach.

Catering wiewiórki pospolitej

Żywienie i zdrowie wiewiórki pospolitej ma istotny wpływ na jej funkcjonowanie w przyrodzie. Wpływa także na jej kondycję, zachowanie i wygląd. W środowisku naturalnym dieta wiewiórek zawiera mało tłuszczu i bogata jest w włókno. Gryzonie te nie są specjalnie wybredne. Spożywają pokarm, jaki uda im się zdobyć i pogryźć zębami.

Pokarmem wiewiórki pospolitej w środowisku naturalnym są:

  • rozmaite szyszki,
  • orzechy włoskie i laskowe,
  • żołędzie,
  • świeże gałązki z pąkami,
  • kora z drzew,
  • grzyby,
  • brukiew,
  • nasiona sosny i jodły,
  • jagody i spady owocowe.

Swoją dietę wiewiórki pospolite uzupełniają larwami mrówek i ślimakami. Zwierzęta te nie pogardzą również suchym chlebem. Chętnie również wybierają jaja ptaków śpiewających. Dzienne zapotrzebowanie wiewiórki na pokarm wynosi w granicach 6-8 dag. Wiewiórki raczej nie pamiętają miejsca, w którym ukrywają zapasy na porę zimową.

Zakopany pokarm odnajdują kierując się węchem.

Żywienie i zdrowie wiewiórki pospolitej

Dokarmianie wiewiórek zimą

Żywienie i zdrowie wiewiórki pospolitej może zależeć od ludzkiej pomocy. Zwierzątko, chore, osłabione czy okaleczone będzie miało trudności z przetrwaniem w naturze. Wrogami tych gryzoni najczęściej są niektóre rasy psów, koty i kuny.

Może również w niesprzyjających warunkach atmosferycznych brakować pożywienia do przetrwania trudnego okresu. Wiewiórka gromadzi jesienią pokarm na zimę, zwłaszcza orzechy i żołędzie. Najczęściej zagrzebuje w ziemi lub ukrywa je w dziupli.

Zapasy mogą okazać się niewystarczające, dlatego warto jest zimą dokarmiać te gryzonie.

Odpowiednie żywienie przekłada się również na funkcjonowanie potomstwa tego gryzonia. Wiewiórka pospolita chętnie żyje blisko ludzi w parkach czy ogrodach. Dobrym rozwiązaniem jest dokarmianie wiewiórek mieszanką złożoną z ziaren słonecznika, pszenicy, kukurydzy, owsa czy prosa.

W sklepach zoologicznych dostępne są także gotowe karmy dla wiewiórek. Można również podawać im orzechy włoskie i laskowe, pokrojone jabłko, gruszkę czy kiwi. Gryzonie te lubią również marchew, ziarna kukurydzy, cukinię czy brokuły. Dokarmianie tych zwierząt w mroźne zimy może uratować im życie.  

Problemy zdrowotne

Żywienie i zdrowie wiewiórki pospolitej mają wpływ na jej kondycję. Najczęstszymi schorzeniami u tych gryzoni są urazy i przerost siekaczy czy nieprawidłowy zgryz. Rany okaleczonej wiewiórki należy przemywać roztworem soli. W przypadku złamań czy zwichnięć takie stworzenie powinno znaleźć się pod opieką lekarza weterynarii.

Żywienie i zdrowie wiewiórki pospolitej przekłada się na długość jej życia. W przypadku chorego lub rannego osobnika należy zabrać go do domu na czas leczenia. Po odzyskaniu sił i powrocie do zdrowia wiewiórka powinna powrócić do swojego środowiska naturalnego. W Niemczech wiewiórki są szczególnie chronione i trzymanie ich w domu jest zabronione.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top