
Żywienie i zdrowie wiewiórki pospolitej
21/12/2022Żywienie i zdrowie wiewiórki pospolitej jest bardzo istotne w niewoli i na wolności. Zwierzęta te żyją w polskich lasach iglastych i w parkach. Można je również spotkać w lasach liściastych. Wiewiórka żyjąca w środowisku naturalnym może potrzebować ludzkiego wsparcia.
Żywienie i zdrowie wiewiórki pospolitej stanowią podstawę prawidłowego jej rozwoju. Kondycja zwierzęcia zależna jest nie tylko od pożywienia, ale także od regularnego ruchu i dużej aktywności w ciągu dnia. Gatunek ten jest bardzo żywotny i sprytny. Niejednokrotnie wiewiórki pospolite można obserwować biegające w parkach i wspinające się po drzewach.
Catering wiewiórki pospolitej
Żywienie i zdrowie wiewiórki pospolitej ma istotny wpływ na jej funkcjonowanie w przyrodzie. Wpływa także na jej kondycję, zachowanie i wygląd. W środowisku naturalnym dieta wiewiórek zawiera mało tłuszczu i bogata jest w włókno. Gryzonie te nie są specjalnie wybredne. Spożywają pokarm, jaki uda im się zdobyć i pogryźć zębami.
Pokarmem wiewiórki pospolitej w środowisku naturalnym są:
- rozmaite szyszki,
- orzechy włoskie i laskowe,
- żołędzie,
- świeże gałązki z pąkami,
- kora z drzew,
- grzyby,
- brukiew,
- nasiona sosny i jodły,
- jagody i spady owocowe.
Swoją dietę wiewiórki pospolite uzupełniają larwami mrówek i ślimakami. Zwierzęta te nie pogardzą również suchym chlebem. Chętnie również wybierają jaja ptaków śpiewających. Dzienne zapotrzebowanie wiewiórki na pokarm wynosi w granicach 6-8 dag. Wiewiórki raczej nie pamiętają miejsca, w którym ukrywają zapasy na porę zimową.
Zakopany pokarm odnajdują kierując się węchem.

Dokarmianie wiewiórek zimą
Żywienie i zdrowie wiewiórki pospolitej może zależeć od ludzkiej pomocy. Zwierzątko, chore, osłabione czy okaleczone będzie miało trudności z przetrwaniem w naturze. Wrogami tych gryzoni najczęściej są niektóre rasy psów, koty i kuny.
Może również w niesprzyjających warunkach atmosferycznych brakować pożywienia do przetrwania trudnego okresu. Wiewiórka gromadzi jesienią pokarm na zimę, zwłaszcza orzechy i żołędzie. Najczęściej zagrzebuje w ziemi lub ukrywa je w dziupli.
Zapasy mogą okazać się niewystarczające, dlatego warto jest zimą dokarmiać te gryzonie.
Odpowiednie żywienie przekłada się również na funkcjonowanie potomstwa tego gryzonia. Wiewiórka pospolita chętnie żyje blisko ludzi w parkach czy ogrodach. Dobrym rozwiązaniem jest dokarmianie wiewiórek mieszanką złożoną z ziaren słonecznika, pszenicy, kukurydzy, owsa czy prosa.
W sklepach zoologicznych dostępne są także gotowe karmy dla wiewiórek. Można również podawać im orzechy włoskie i laskowe, pokrojone jabłko, gruszkę czy kiwi. Gryzonie te lubią również marchew, ziarna kukurydzy, cukinię czy brokuły. Dokarmianie tych zwierząt w mroźne zimy może uratować im życie.
Problemy zdrowotne
Żywienie i zdrowie wiewiórki pospolitej mają wpływ na jej kondycję. Najczęstszymi schorzeniami u tych gryzoni są urazy i przerost siekaczy czy nieprawidłowy zgryz. Rany okaleczonej wiewiórki należy przemywać roztworem soli. W przypadku złamań czy zwichnięć takie stworzenie powinno znaleźć się pod opieką lekarza weterynarii.
Żywienie i zdrowie wiewiórki pospolitej przekłada się na długość jej życia. W przypadku chorego lub rannego osobnika należy zabrać go do domu na czas leczenia. Po odzyskaniu sił i powrocie do zdrowia wiewiórka powinna powrócić do swojego środowiska naturalnego. W Niemczech wiewiórki są szczególnie chronione i trzymanie ich w domu jest zabronione.
ZOBACZ TAKŻE

Potrzeby starszych psów
Czytaj Dalej

5 Ciekawostek o kakadu
Czytaj Dalej

Kocie sanitariaty
Czytaj Dalej

Kury ozdobne
Czytaj Dalej

Opieka nad zwinnikiem Blehera
Czytaj Dalej

Wielkoszczur gambijski
Czytaj Dalej

Psi fitness
Czytaj Dalej

Opieka nad Nestor kea
Czytaj Dalej

Potrzeby starszych kotów
Czytaj Dalej

Jak założyć hodowlę alpak?
Czytaj Dalej

Żywienie i zdrowie zwinnika Blehera
Czytaj Dalej

5 Ciekawostek o nutrii amerykańskiej
Czytaj Dalej