GeoZoo » Ptak » 7 Zasad prawidłowego żywienia ptaków
7 Zasad prawidłowego żywienia ptaków

7 Zasad prawidłowego żywienia ptaków

7 Zasad prawidłowego żywienia ptaków pomoże w ich prawidłowej opiece. Ptakom podobnie jak innym zwierzętom domowym należy podawać zbilansowane posiłki. W ich diecie należy zachować niezbędne składniki pokarmowe w odpowiednich proporcjach.

7 Zasad prawidłowego żywienia ptaków polepszy ich dobrostan. Właściwie wyważona dieta jest warunkiem zdrowia i dobrego samopoczucia ptasich pupili. Prawidłowe żywienie ptaków odgrywa w ich życiu zasadniczą rolę. Bardzo ważne jest także odpowiedniej wielkości klatka czy woliera, w których powinny panować higieniczne warunki.

Zasady żywienia ptaków

7 Zasad prawidłowego żywienia ptaków zależne jest od potrzeb i wymagań gatunkowych. Pożywienie powinno być urozmaicone i pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Do rozwoju i życia ptaków potrzebne są: wapń, fosfor, sód potas, cynk, magnez, żelazo, miedź, mangan, jod i kobalt.

Mieszanka ziaren zawiera małe ilości witamin i wapnia. Z tego powodu należy uzupełniać dobową dawkę pokarmową preparatami mineralnymi i witaminowymi. Zbyt duże porcje lub nieodpowiedni pokarm może doprowadzić do nadwagi. Wiele chorób wynika z nadwagi bądź otyłości. Najczęstsze schorzenia to: cukrzyca, nadciśnienie bądź niewydolność oddechowa.

7 Zasad prawidłowego żywienia ptaków to:

 1. Kupowanie gotowych mieszanek pokarmowych renomowanych firm w specjalistycznych sklepach. Należy sprawdzać na opakowaniu datę przydatności do spożycia.
 2. Podawanie świeżej i czystej wody w nieograniczonej ilości, do której ptaki muszą mieć nieprzerwany dostęp. Najlepszym rozwiązaniem jest umocowanie do prętów klatki kulkowych poidełek.
 3. Podawanie świeżego pokarmu miękkiego i w małych ilościach. Usunięcie z klatki zalegających resztek posiłku, aby nie ulegał psuciu.
 4. Podawanie posiłków w zależności od wymagań hodowanych ptaków. Podstawowa dieta ptaków powinna zawierać:
  • mieszankę różnych ziaren w odpowiednich proporcjach i w zależności od gatunku,
  • pokarm jajeczny, do którego można dodać zmielone skorupki kurzych jaj,
  • owoce i warzywa różnego rodzaju wraz z leśnymi i egzotycznymi, a także czarnym bzem, jarzębiną czy tarniną,
  • zieleninę i gałązki: wierzby, brzozy, jabłoni, leszczyny czy lipy,
  • kostkę wapienną, która jest niezbędna do utrzymania w dobrym zdrowiu każdego ptaka,
  • ziarna delikatnego piasku albo żwirku, potrzebnych do prawidłowego trawienia.
 5. Mycie misek ptaków po każdym posiłku. Dobrze, aby naczynia były szklane, porcelanowe albo metalowe.
 6. Dbanie o zakupione produkty. Gotową karmę dla ptaków należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu.
 7. Nie przekarmianie ptaków, co może doprowadzić do ich nadwagi i otyłości.

7 Zasad prawidłowego żywienia ptaków to dbanie o ich zdrowie psychiczne i fizyczne. Skrzydlaki mają swoje różne upodobanie, jeśli chodzi o rodzaj pożywienie. Racjonalna dieta jest warunkiem, prawidłowego rozwoju, kondycji i zdrowego ptasiego potomstwa. Obserwowanie ptaków jest bardzo ciekawym i godnym polecenia zajęciem.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top