GeoZoo » Ptak » Żywienie i zdrowie wróbliczki zielonorzytnej
Żywienie i zdrowie wróbliczki zielonorzytnej

Żywienie i zdrowie wróbliczki zielonorzytnej

Żywienie i zdrowie wróbliczki zielonorzytnej przekłada się na jej rozwój i rozmnażanie. Wpływa również na funkcjonowanie papug w naturze i w domowej hodowli. Wróbliczki zielonorzytne racjonalnie żywione i właściwie pielęgnowane chorują rzadko.

Żywienie i zdrowie wróbliczki zielonorzytnej w hodowli może przedłużyć żywot ptaka nawet o kilka lat. Troskliwy opiekun dba o zdrowie zwierząt i nie lekceważy zmian w ich zachowaniu czy wyglądzie. Warto jest kontrolować stan zdrowia podopiecznych w przychodni weterynaryjnej. Papugi te nie sprawiają trudności w opiece.

Catering wróbliczki zielonorzytnej

Żywienie i zdrowie wróbliczki zielonorzytnej to podstawy w życiu ptaków. Należy przestrzegać potrzeb żywieniowych papug. Dobrze zbilansowana dieta dostarcza zwierzęciu podstawowych substancji oraz mikro i makroelementów, a także witamin. Żywienie wróbliczek zielonorzytnych nie jest trudne, ponieważ ptaki te są ziarnojadami.

W życiu ptaków główną rolę odgrywa zawsze czysta i świeża woda, najlepiej źródlana, filtrowana lub przegotowana. Głównym źródłem białek roślinnych, węglowodanów, witamin, substancji mineralnych i wody jest ziarno. Stanowi ono 60% diety. W środowisku naturalnym papugi te jedzą: jagody, owoce, delikatne rośliny oraz pąki i kwiaty.

Podstawowym ich pokarmem są suche i na wpół dojrzałe nasiona traw.

W niewoli karmione są zwykle:

  • prosem,
  • kanarem,
  • łuskanym owsem,
  • nasionami słonecznika.

Dieta tych papug uzupełniana jest: suszonymi figami, owocami i warzywami oraz zieleniną. Owoce w dobowym zapotrzebowaniu żywieniowym wróbliczek nie powinny przekroczyć 5%, a warzyw wynosić w granicach 15-30%. W okresie karmienia młodych rodzicom należy podawać mieszankę jajeczną, biszkopty i skiełkowany owies.

Zielonka powinna być świeża i zbierana wyłącznie w miejscach odległych od największych zanieczyszczeń. W okresie zimowym zamiennie można podawać młodą pszenicę, której ziarno warto jest wysiać w doniczce. Zapotrzebowanie pokarmowe papużek powinno być uzupełniane specjalnymi preparatami witaminowanymi.

Wróbliczka zielonorzytna

Zdrowy styl życia

Żywienie i zdrowie wróbliczki zielonorzytnej polega głównie na zbilansowanej diecie i odpowiednich warunkach bytowania. Należy zapobiegać wszelkim chorobom.  Nie wolno ptaków leczyć samodzielnie ani podawać im leków przeznaczonych dla ludzi. Prawie zawsze leczenie ptaków egzotycznych na własną rękę kończy się porażką.

Najbardziej spotykanym objawem złego samopoczucia wróbliczek zielonorzytnych, to nastroszone pióra i ospałość. Wszelkie zauważone nieprawidłowości należy skonsultować z lekarzem weterynarii lub specjalistą od ptaków egzotycznych.

Do najczęstszych chorób wróbliczek zielonorzytnych należą:

  • Papuzica, która występuje również pod nazwą choroba papuzia. Jest ona groźną chorobą wirusową przenoszoną z chorego ptaka na człowieka. Przebiega ona u ludzi w postaci przypominającej grypę, duru czy zapalenia płuc. Współcześnie ryzyko zachorować jest minimalne, ze względu na udomowienie papug. Obecnie wyleczenie tej choroby nie stanowi problemu.
  • Świerzb jest jednym z poważniejszych schorzeń papug. Są to pasożyty zewnętrzne należące do roztoczy. Oznakami świerzbowca są porowate ślady w okolicy oczu i na dziobie.
  • Wyskubywanie piór może mieć miejsce na skutek samotności ptaka czy niedoboru mikroelementów i witamin. Dietę niezbyt urozmaiconą trzeba zamienić na bogatszą w witaminy.  
  • Pasożyty przewodu pokarmowego to nicienie albo tasiemce, które  pasożytują w przewodzie pokarmowym ptaka. Objawy to chudnięcie wróbliczki zielonorzytnej pomimo apetytu. Z tego względu należy bacznie obserwować ptaka i kontrolować jego masę ciała.
  • Złamania najczęściej zdarzają się oswojonym wróbliczkom zielonorzytnym, które swobodnie latają po mieszkaniu.  
  • Biegunka, która może być spowodowana wieloma czynnikami. Najczęściej przyczyną jest spożycie przez ptaka nieświeżego pokarmu. Powodem może być również zbyt duża ilość podanych w diecie owoców.
  • Zaparcie jaja ma miejsce u młodych i niedoświadczonych samiczek lub osłabionych. Następuje zatrzymanie jaja w jajowodzie. W takiej sytuacji ptak zachowuje się niespokojnie. Jeżeli nie zniesie jaja w ciągu kilku godzin, potrzebny jest pilny kontakt z lekarzem weterynarii. 

Podsumowując żywienie i zdrowie wróbliczki zielonorzytnej wpływa na jej dobrostan. Dieta żywieniowa papugi powinna być właściwie ułożona. Warunkiem zachowania zdrowia, jest podawanie papugom świeżej i czystej wody oraz pełnowartościowego posiłku. Ponadto w pomieszczeniu ptaków powinny utrzymane być warunki higieniczne.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]