GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Żywienie i zdrowie bojownika syjamskiego
Żywienie i zdrowie bojownika syjamskiego

Żywienie i zdrowie bojownika syjamskiego

Żywienie i zdrowie bojownika syjamskiego przekładają się na jego dobrostan. Dieta tych ryb powinna być urozmaicona i pełnowartościowa. Zdrowe bojowniki syjamskie są bardzo szybkie i ruchliwe. Gatunek ten akceptuje każdy rodzaj pokarmu. Jest najbardziej popularny w światowej akwarystyce bojowników.

Żywienie i zdrowie bojownika syjamskiego mają wpływ na jego samopoczucie i wygląd zewnętrzny. To także podstawa jego prawidłowego rozwoju i zachowania. Na dobrą kondycję ryb i ich rozmnażanie duży wpływ oprócz pokarmu ma prawidłowo urządzone akwarium. Profilaktycznie warto jest sprawdzać stan zbiornika i znajdujących się w nim urządzeń.

Rybi catering

Żywienie i zdrowie bojownika syjamskiego to bardzo ważne aspekty w życiu tych ryb. Nieodpowiedni pokarm może być przyczyną wielu chorób, a nawet powodem śmierci ryb. Rybi catering powinien być zbliżony do życia tych zwierząt w środowisku naturalnym. Pokarm dla bojowników powinien być przeznaczony do karmienia małych ryb.

Bojowniki syjamskie zamieszkują wody stojące i wolno płynące oraz są zwierzętami wszystkożernymi. W środowisku naturalnym spożywają zooplankton, drobne bezkręgowce wodne, a także owady lądowe, które wpadną do wody. W warunkach hodowlanych wskazany jest pokarm naturalny, taki jak larwy ochotki, komara lub wodzenia oraz zooplankton.

Bojowniki syjamskie chętnie zjadają też pokarm suszony, mrożony i liofilizowany. Rybom tym należy podawać różnorodne pożywienie. W swym składzie pokarm powinien zawierać wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Natomiast narybek może mieć podawany posiłek w formie pyłu albo w płynie.  

Żywienie i zdrowie bojownika syjamskiego

Sposób podawania pokarmu

Żywienie i zdrowie bojownika syjamskiego wpływają na rozwój potomstwa. Karmienie rybich okazów powinno odbywać się o określonych porach. Karmę należy podawać dwa razy w ciągu dnia: rano i wieczorem. Wielkość porcji nie powinna być większa, niż ryby są w stanie zjeść w ciągu kilku minut.

Wyjątkiem jest pokarm roślinny, który może być pozostawiony w zbiorniku do dwóch dni. Pokarm mrożony trzeba rozmrażać bezpośrednio przed podaniem w małej ilości wody akwariowej. Dla lepszego zakonserwowania mrożona karma poddawana jest suszeniu w warunkach próżniowych. Jest to karma liofilizowana, która stanowi urozmaiconą dietę płatkową.

Posiłek dla bojowników syjamskich powinien być pełnowartościowy i mieć prawidłowy skład. Odpowiednia dobrana dieta jest warunkiem zdrowia ryb. Wskazane jest sprawdzanie czy wszystkie ryby spożywają podany pokarm. Poza tym wyglądu i zachowania ryb należy kontrolować nawet dwa razy dziennie.

Żywienie i zdrowie bojownika syjamskiego

Choroby bojowników

Żywienie i zdrowie bojownika syjamskiego przekładają się na funkcjonowanie tych ryb na wolności i w niewoli. W akwarystyce chore ryby trzeba odizolować od pozostałych i skutecznie leczyć. Najlepiej jak będzie to specjalista od rybich chorób. Rybie okazy pochodzące z odłowu nie powinny trzymane być razem z osobnikami z hodowli akwariowej.

Do znanych schorzeń ryb akwariowych należy zaliczyć:

  • choroby pasożytnicze,
  • choroby wirusowe i bakteryjne, do których należą: mykobakterioza  czyli gruźlica ryb i fleksibakterioza,
  • choroby grzybicze, do których należą: pleśniawka, pleśnienie ikry i bardzo groźna i nieuleczalna choroba grzybicza ichtiofonoza,
  • inne schorzenia, które mogą być objawem wielu chorób.

Do powszechnych chorób pasożytniczych należą:

  • Ospa rybia czyli kulorzęsek, wywołany przez orzęska, który najczęściej umiejscawia się w skrzelach i skórze. Odżywia się komórkami.
  • Gyrodaktyloza atakująca rybie skrzela i skórę. Przyczyną jest żyworodny płaziniec. Zdiagnozowanie tej choroby polega na pobraniu wycinka z chorego miejsca i obejrzeniu go pod mikroskopem.
  • Daktylogyroza, która atakuje skrzela ryb i skórę. Przyczyną choroby są jajorodne przywry. Prawidłowe zdiagnozowanie tego schorzenia możliwe jest wyłącznie poprzez pobranie wycinków z chorych miejsc i obejrzeniu ich pod mikroskopem.
  • Choroba welwetowa, która spowodowana jest przez wiciowce, atakujące przeważnie skórę zarażonej ryby i nabłonek listków skrzelowych.
  • Kapilarioza to pasożytnicza choroba przewodu pokarmowego ryb, którą wywołują jajorodne nicienie.
  • Spironukleoza jest chorobą pasożytniczą,  którą wywołują wiciowce atakując przewód pokarmowy ryb.

Można też doprowadzić bojownika syjamskiego do dewiacji psychicznych, jeżeli samiec będzie trzymany w małym pojedynczym pojemniku. Po takich praktykach wpuszczony do zbiornika ogólnego będzie atakował, a nawet zabijał inne ryby. Później chowa się w koncie zbiornika i po kilku dniach ginie w wyniku stresu.

Podsumowując żywienie i zdrowie bojownika syjamskiego przekładają się na długość życia tej ryby. Zróżnicowany pokarm wraz z higienicznymi warunkami zapewnią rybom zdrowie i żywotność. Bojownikom syjamskim nie wolno podawać lekarstw przeznaczonych dla ludzi. Chore ryby należy zabrać do specjalisty, który postawi diagnozę i zastosuje odpowiednie leczenie.

Scroll to Top