GeoZoo » Ryba » Akwarystyka » Akwariowa woda morska
Akwariowa woda morska

Akwariowa woda morska

Akwariowa woda morska nadaje się do zbiorników z rybami morskimi. Jest ona ceniona przez akwarystów, którzy chcą utrzymać stabilne parametry. Dostarcza ona do zbiornika makro i mikroelementów.

Akwariowa woda morska jest doskonałym rozwiązaniem do niedużego akwarium. Nie potrzeba wówczas montować filtra odwróconej osmozy. Gotowa woda morska pozbawiona jest zanieczyszczeń i gwarantuje odpowiednie parametry, które są niezbędne dla zdrowia i wzrostu rybich okazów.

Akwarium morskie

Akwariowa woda morska posiada zastosowanie w akwarystyce morskiej. Ta dziedzina nauki zajmuje się hodowlą roślin i zwierząt morskich żyjących w wodach słonych. Tego rodzaju akwarium naśladuje środowisko morskie. Żywe organizmy świata podwodnego w morskim zbiorniku są wrażliwe na zmiany środowiska.

Parametry wody morskiej w akwarium należy utrzymać na stałym poziomie, co nie jest łatwe. Akwarium z rybami morskimi nie powinno być mniejsze niż 200 litrów. Obszerny zbiornik pozwala utrzymać odpowiednie parametry wody.

Obecnie wiele osób decyduje się na zakładanie zbiornika morskiego. Może być on różnej wielkości w zależności od rozmiarów rybich okazów i ilości trzymanych ryb. Nie ma problemu z kupnem odpowiedniego sprzętu akwariowego i gotowej wody do akwarium morskiego.

Akwariowa woda morska dzięki doskonałym parametrom, tworzy mieszkańcom akwarium środowisko idealne do życia. Jest ono bardzo zbliżone do naturalnego. Woda w zbiorniku powinna być regularnie podmieniana, żeby oczyścić go z niebezpiecznych związków. Zalecana jest w ilości 10% objętości akwarium tygodniowo.

Akwariowa woda morska

Wyposażenie zbiornika morskiego

Akwariowa woda morska w życiu roślin i ryb morskich pełni zasadniczą rolę. Akwarium morskie powinno zostać wyposażone w żywą skałę, na której bytują różnego rodzaju organizmy. Jest ona złożona z martwych koralowców i aragonitu.

Pełni ona w akwarium morskim rolę filtra biologicznego, mając korzystny wpływ na równowagę biologiczną. Poza tym stabilizuje pH wody, uwalniając powoli węglan wapnia. Żywa skała jest także wspaniałą dekoracją akwarium.

Najczęściej skały te pochodzą z Morza Karaibskiego. W zbiorniku o głębokości do ½ metra odpowiednim oświetleniem są jarzeniówki. Natomiast w przypadku głębszych zbiorników doskonale sprawdzają się lampy matalohalogenowe.

 Zbiornik morski powinien posiadać:

  • Hydrometr, które jest precyzyjnym urządzeniem do pomiaru zasolenia wody na podstawie jej gęstości.
  • Filtr biologiczny, który wspomaga zachodzące w akwarium przemiany biochemiczne związane z rozkładem materii organicznej.
  • Grzałkę akwarystyczną, która służy do utrzymania stałej temperatury wody w zbiorniku. Powinna ona być dostosowana do pojemności akwarium.
  • Termometr, który przeznaczony jest do pomiaru temperatury wody w zbiorniku. Powinien być wodoodporny.  
  • Odpieniacz białek, który usuwa z wody słonej niepożądane związki, takie jak aminy, kwasy tłuszczowe czy fosforany.
  • Pompę, która jest urządzeniem wykorzystywanym w akwarium. Doprowadza ono do zbiornika tlen, niezbędny do życia mieszkańcom świata podwodnego.  

Akwariowa woda morska

Parametry wody morskiej

Akwariowa woda morska przeznaczona jest do morskiego zbiornika. Może ona pochodzić z morza, albo być sztuczną wodą morską. Nie nadaje się do tego woda z Morza Bałtyckiego, ponieważ jest zanieczyszczona. Można ją sporządzić samodzielnie poprzez mieszanie odpowiednich preparatów, które dostępne są w sklepach akwarystycznych.

Przy sporządzaniu wody morskiej nie wolno jest używać metalowych naczyń. Należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Bardzo wygodna w zastosowaniu jest gotowa woda morska. Woda destylowana i kranowa nie nadają się do morskich zbiorników. W tego typu akwariach należy utrzymać kwasowość bądź zasadowość w granicach 8,0-8,3 pH.

O starzeniu się wody świadczy zmniejszająca się wartość pH. Oznacza to wymianę wody. Podwyższona wartość pH wynika z rozkładu materii organicznej, zbyt wysokiego dwutlenku węgla oraz zwiększającego się stężenia kwasów i azotanów.

Można ograniczyć zmniejszanie się wartości pH poprzez zastosowanie piasku koralowego jako podłoża, który bogaty jest w wapń.

Podmieniana woda powinna mieć taką samą  temperaturę, co woda w zbiorniku. Należy również regularnie sprawdzać zawartość azotanów w wodzie. W akwarium morskim wymiana wody w ciągu miesiąca powinna wynosić w granicach około 25-30% wody.

Podsumowując akwariowa woda morska nie może być zastąpiona zwykłą wodą. Należy zadbać o zdrowie, kondycję i samopoczucie żywych organizmów w morskich zbiornikach. Mało doświadczony akwarysta powinien zaopatrzyć się w fachową literaturę i skorzystać z pomocy doświadczonych kolegów. Akwarystyka to wspaniałe hobby, które pozwala poznać mieszkańców świata podwodnego.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top