Akwariowa woda morska

Akwariowa woda morska

17/11/2022 Wyłączono przez AKS
Podziel się

Akwariowa woda morska nadaje się do zbiorników z rybami morskimi. Jest ona ceniona przez akwarystów, którzy chcą utrzymać stabilne parametry. Dostarcza ona do zbiornika makro i mikroelementów.

Akwariowa woda morska jest doskonałym rozwiązaniem do niedużego akwarium. Nie potrzeba wówczas montować filtra odwróconej osmozy. Gotowa woda morska pozbawiona jest zanieczyszczeń i gwarantuje odpowiednie parametry, które są niezbędne dla zdrowia i wzrostu rybich okazów.

Akwarium morskie

Akwariowa woda morska posiada zastosowanie w akwarystyce morskiej. Ta dziedzina nauki zajmuje się hodowlą roślin i zwierząt morskich żyjących w wodach słonych. Tego rodzaju akwarium naśladuje środowisko morskie. Żywe organizmy świata podwodnego w morskim zbiorniku są wrażliwe na zmiany środowiska.

Parametry wody morskiej w akwarium należy utrzymać na stałym poziomie, co nie jest łatwe. Akwarium z rybami morskimi nie powinno być mniejsze niż 200 litrów. Obszerny zbiornik pozwala utrzymać odpowiednie parametry wody.

Obecnie wiele osób decyduje się na zakładanie zbiornika morskiego. Może być on różnej wielkości w zależności od rozmiarów rybich okazów i ilości trzymanych ryb. Nie ma problemu z kupnem odpowiedniego sprzętu akwariowego i gotowej wody do akwarium morskiego.

Akwariowa woda morska dzięki doskonałym parametrom, tworzy mieszkańcom akwarium środowisko idealne do życia. Jest ono bardzo zbliżone do naturalnego. Woda w zbiorniku powinna być regularnie podmieniana, żeby oczyścić go z niebezpiecznych związków. Zalecana jest w ilości 10% objętości akwarium tygodniowo.

Akwariowa woda morska

Wyposażenie zbiornika morskiego

Akwariowa woda morska w życiu roślin i ryb morskich pełni zasadniczą rolę. Akwarium morskie powinno zostać wyposażone w żywą skałę, na której bytują różnego rodzaju organizmy. Jest ona złożona z martwych koralowców i aragonitu.

Pełni ona w akwarium morskim rolę filtra biologicznego, mając korzystny wpływ na równowagę biologiczną. Poza tym stabilizuje pH wody, uwalniając powoli węglan wapnia. Żywa skała jest także wspaniałą dekoracją akwarium.

Najczęściej skały te pochodzą z Morza Karaibskiego. W zbiorniku o głębokości do ½ metra odpowiednim oświetleniem są jarzeniówki. Natomiast w przypadku głębszych zbiorników doskonale sprawdzają się lampy matalohalogenowe.

 Zbiornik morski powinien posiadać:

  • Hydrometr, które jest precyzyjnym urządzeniem do pomiaru zasolenia wody na podstawie jej gęstości.
  • Filtr biologiczny, który wspomaga zachodzące w akwarium przemiany biochemiczne związane z rozkładem materii organicznej.
  • Grzałkę akwarystyczną, która służy do utrzymania stałej temperatury wody w zbiorniku. Powinna ona być dostosowana do pojemności akwarium.
  • Termometr, który przeznaczony jest do pomiaru temperatury wody w zbiorniku. Powinien być wodoodporny.  
  • Odpieniacz białek, który usuwa z wody słonej niepożądane związki, takie jak aminy, kwasy tłuszczowe czy fosforany.
  • Pompę, która jest urządzeniem wykorzystywanym w akwarium. Doprowadza ono do zbiornika tlen, niezbędny do życia mieszkańcom świata podwodnego.  

Akwariowa woda morska

Parametry wody morskiej

Akwariowa woda morska przeznaczona jest do morskiego zbiornika. Może ona pochodzić z morza, albo być sztuczną wodą morską. Nie nadaje się do tego woda z Morza Bałtyckiego, ponieważ jest zanieczyszczona. Można ją sporządzić samodzielnie poprzez mieszanie odpowiednich preparatów, które dostępne są w sklepach akwarystycznych.

Przy sporządzaniu wody morskiej nie wolno jest używać metalowych naczyń. Należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Bardzo wygodna w zastosowaniu jest gotowa woda morska. Woda destylowana i kranowa nie nadają się do morskich zbiorników. W tego typu akwariach należy utrzymać kwasowość bądź zasadowość w granicach 8,0-8,3 pH.

O starzeniu się wody świadczy zmniejszająca się wartość pH. Oznacza to wymianę wody. Podwyższona wartość pH wynika z rozkładu materii organicznej, zbyt wysokiego dwutlenku węgla oraz zwiększającego się stężenia kwasów i azotanów.

Można ograniczyć zmniejszanie się wartości pH poprzez zastosowanie piasku koralowego jako podłoża, który bogaty jest w wapń.

Podmieniana woda powinna mieć taką samą  temperaturę, co woda w zbiorniku. Należy również regularnie sprawdzać zawartość azotanów w wodzie. W akwarium morskim wymiana wody w ciągu miesiąca powinna wynosić w granicach około 25-30% wody.

Podsumowując akwariowa woda morska nie może być zastąpiona zwykłą wodą. Należy zadbać o zdrowie, kondycję i samopoczucie żywych organizmów w morskich zbiornikach. Mało doświadczony akwarysta powinien zaopatrzyć się w fachową literaturę i skorzystać z pomocy doświadczonych kolegów. Akwarystyka to wspaniałe hobby, które pozwala poznać mieszkańców świata podwodnego.


ZOBACZ TAKŻE

Polski owczarek nizinny

Polski owczarek nizinny

Polski owczarek nizinny to średniej wielkości pies pasterski. Posiada silny instynkt stróżowania. Jest psem wesołym i odważnym, ale jednocześnie dosyć ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie pawia

Żywienie i zdrowie pawia

Żywienie i zdrowie pawia może zależeć od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone, które żyją w na wolności często ...
Czytaj Dalej
12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami

12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami

12 Zasad prawidłowej opieki nad kotami to zbilansowana dieta i ochrona kotów przed chorobami. To również właściwa pielęgnacja i odpowiednia ...
Czytaj Dalej
Kojce dla psa

Kojce dla psa

Kojce dla psa mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne. Muszą zapewniać czworonogowi poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Według polskiego prawa kojec dla ...
Czytaj Dalej
Karaś ozdobny

Karaś ozdobny

Karaś ozdobny to królestwo: zwierząt, typ: strunowce, gromada: promieniopłetwe. Należy on do rzędu karpiokształtnych i rodziny karpiowatych. Jest to jeden ...
Czytaj Dalej
Opieka nad golcem piaskowym

Opieka nad golcem piaskowym

Opieka nad golcem piaskowym niekiedy zależy od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone, które żyją na wolności często są ...
Czytaj Dalej
Najszybszy pies

Najszybszy pies

Najszybszy pies świata to zdecydowanie greyhound, który należy do chartów. Potrafi pokonać w krótkim przedziale czasowym daleki dystans. Charty są ...
Czytaj Dalej
Paw

Paw

Paw należy do świata: zwierząt, typu: strunowców, gromady: ptaków, rzędu: grzebiących, rodziny: kurowatych. Jest to podrodzina bażantów. Paw uznawany jest ...
Czytaj Dalej
Rozwolnienie u kota

Rozwolnienie u kota

Rozwolnienie u kota to inaczej biegunka. Jest to nadmierna objętość kału albo schorzenie polegające na zwiększeniu zawartości wody w kale ...
Czytaj Dalej
50 Ciekawostek o zwierzętach

50 Ciekawostek o zwierzętach

50 Ciekawostek o zwierzętach przedstawia ich życie w różnych środowiskach. Niektóre prowadzą nocny tryb życia, a inne zapadają w sen ...
Czytaj Dalej
Ryby chodzące po lądzie

Ryby chodzące po lądzie

Ryby chodzące po lądzie zostały odkryte przez badaczy i naukowców. Tego rodzaju umiejętność zwierzęta te nabyły na przestrzeni lat. Przekazały ...
Czytaj Dalej
Żywienie i zdrowie golca piaskowego

Żywienie i zdrowie golca piaskowego

Żywienie i zdrowie golca piaskowego niekiedy zależy od ludzkiego wsparcia. Zwierzęta osłabione, chore czy okaleczone, które żyją w na wolności ...
Czytaj Dalej