GeoZoo » Pies » Pies i dziecko
Pies i dziecko

Pies i dziecko

Pies i dziecko często razem sypiają. Zadowolenie jest obustronne. Jednak trzeba uzyskać pewność, że pies nie jest nosicielem pasożytów wewnętrznych i zarazków niebezpiecznych dla organizmu ludzkiego. Decydując się na czworonoga trzeba zwrócić uwagę na psią rasę, żeby nie powodowała ona reakcji alergicznych u dziecka.

Pies i dziecko to bardzo częsty widok nie tylko w polskich rodzinach. W większości przypadków psi przyjaciel nie atakuje dzieci. Tam, gdzie jest w domu pies należy obserwować jego zachowanie w stosunku do małego dziecka. Ważne jest rozpoznawanie sygnałów wysyłanych przez czworonoga. Każdy pies nawet najbardziej łagodny może nie mieć ochoty na zabawę, co należy uszanować.

Psy nienadające się do rodzin z małymi dziećmi

Pies i dziecko nie w każdym przypadku mogą przebywać razem. Nie należy stwarzać zwierzęciu dyskomfortu. Trzeba dbać o jego dobrostan. Należy zaobserwować sytuację, kiedy pies ukrywa się lub wycofuje.

Psy, które nie nadają się do rodzin z małymi dziećmi to:

  • Nieprzygotowane do narodzin dziecka. Osoby, które mają psa powinny przygotować czworonoga do przyjścia na świat nowego członka rodziny, jakim jest dziecko.
  • Słabo zsocjalizowane, które unikają i nie lubią kontaktu z dziećmi. Trudno jest wówczas przewidzieć reakcję czworonoga w kontakcie z dzieckiem.
  • Stróżujące, o silnym instynkcie łowieckim, bardzo duże i niezwykle aktywne.

Pies i niemowlę

Pies i dziecko niejednokrotnie wspaniale się ze sobą komunikują. Często zdarza się, że pies jest pozytywnie zainteresowany niemowlakiem. Odnosi się do niego przyjaźnie i opiekuńczo. Chętnie kładzie się przy nim w łóżeczku. W takim przypadku dorosłe osoby muszą uważać, żeby pies nie ułożył się w sposób utrudniający niemowlęciu oddychanie.

Psi przyjaciel nie może przyciskać malutkiemu dziecku nosa, szyi ani klatki piersiowej. Zwrócić należy także uwagę, czy chęć zabawy psiego towarzysza nie naraża niemowlęcia na nieprzyjemne doznania. Zwłaszcza przy malutkim dziecku należy zadbać o psie pazury, aby były one regularne przycinane.

Pies i dziecko

Pies i małe dziecko

Pies i dziecko małe często uczestniczą we wspólnych zabawach. Rodzice powinni uczyć swoje dzieci właściwego zachowania w stosunku do czworonoga. Dzieci nie powinny zwierzęciu niczego zabierać czy zbytnio zbliżać się do jego miski.

Małe dziecko nie powinno samo zostawać w domu z psem.

Zachowania dzieci można kształtować w taki sam sposób, jak zachowanie psiego przyjaciela. Rodzice czy opiekunowie powinni zapobiegać niepożądanym reakcjom dzieci i wzmacniać ich pozytywne zachowanie. Dziecko poniżej 7 roku życia, które przebywa z psem powinno być nadzorowane.

Należy je integrować z psami, ale psy zawsze powinny mieć możliwość ucieczki. Jak jest powszechnie wiadomo, psy uwielbiają zasypiać z zaprzyjaźnionym człowiekiem. Prawidłowo budowane relacje pomiędzy dzieckiem, a psem polegają na przygotowaniu do tego zarówno czworonoga, jak i dziecka.

Pies i starsze dziecko

Pies i dziecko starsze bez problemu się ze sobą porozumiewają. Starsze dziecko zaprzyjaźnione z czworonogiem nie wywołuje w nim dzięki temu reakcji obronnych. Dzieci lubią i mogą mieć psiego przyjaciela przy sobie w łóżku. Stwarza to dla obojga klimat bezpieczeństwa i intymnego zaprzyjaźnienia.

Bardzo jest to pożądane dla psychicznego rozwoju dziecka i przywiązania psa. Żadną zabawkę zabraną do łóżka dziecka nie można porównać do żywego zwierzęcia. Żywotny, zdrowy i ułożony pies świetnie spełnia wychowawczo-emocjonalne zadanie.

Podsumowując pies i dziecko to często prawdziwi i nierozłączni przyjaciele. Potrzebny jest stały i kontrolowany nadzór we wzajemnych relacjach dziecka z psem oraz szybka interwencja w razie potrzeby. Pies powinien być dobrze nam znany i sprawdzony pod względem zdrowotnym. Istnieją jednak przyczyny psiej agresji na dzieci. Za takie przypadki najczęściej odpowiedzialni są rodzice.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]