GeoZoo » Kot » Kocie sporty
Kocie sporty

Kocie sporty

Kocie sporty felinologiczna wykonują koty, które posiadają odpowiednie do tego predyspozycje. Nie wszystkie kocie rasy nadają się do wykonywania wyczynów sportowych. Koty często uwielbiają różne zabawy, ćwiczenia i sztuczki. Istnieją dyscypliny sportowe z udziałem kotów.

Kocie sporty wyczynowe uprawiane są przez wybrane koty rasowe, które gotowe są i chętne do odpowiedniego treningu. Do każdego kota należy podejść indywidualnie. Rodzaj sportu powinien być dostosowany do możliwości kota. Każdy wykonany przez kota sport wymaga konsekwentnego i systematycznego treningu.

Kocie agility

Przede wszystkim kocie sporty przeznaczone są dla kotów zmotywowanych, cierpliwych i chętnych do współpracy. Kocie agility nie różnią się zbytnio od psich wariantów. Mogą być amatorskie i zawodowe. Agility polegają na bezbłędnym pokonaniu toru przeszkód w odpowiedniej kolejności.

Koty przed zawodami powinny być odpowiednio przygotowane. Zdrowy kot tor przeszkód powinien mieć przygotowany do jego wieku, kondycji i stopnia zaawansowania. Agility stymulują zręczność i kondycję fizyczną zwierzęcia. Ta dyscyplina sportowa to dobra zabawa dla kota.  

Trening kota do tego rodzaju sportu jest pracochłonny i żmudny, zarówno dla trenera, jak i zwierzęcia. Agility są coraz bardziej popularne z udziałem kotów, które dobrze radzą sobie w tej dyscyplinie sportowej. Polegają one głównie na pokonaniu wspólnie z trenerem toru przeszkód.

Do wspólnych treningów z kotem można wykorzystać kliker, który poprowadzi kota przez tor przeszkód. Po wykonanych ćwiczeniach należy nagrodzić futrzaka ulubionym smakołykiem. Agility są popularne w Stanach Zjednoczonych, gdzie odbywają się turnieje.

Kocie sporty

Znane kocie sporty

Kocie sporty przeznaczone są dla kotów aktywnych, zmotywowanych i wytrzymałych. Należy pamiętać, że nie każda kocia rasa nadaje się do wykonywania sportów. W zawodach sportowych uczestniczą koty odpowiednio do tego wyszkolone.

Do sportów wykonywanych przez koty zaliczyć można:

  • Bieganie, które chętnie uprawiają wszystkie zdrowe koty.
  • Skakanie wzwyż na różne meble, lodówkę czy parapet okienny. Dobrym rozwiązaniem będzie piętrowy drapak lub dwa wysokie drapaki.
  • Wspinaczki po różnych przedmiotach czy drzewie.
  • Pokonywanie toru przeszkód w zależności od rasy i predyspozycji kota. Potrafi on skakać przez napotkany po drodze sprzęt i różne przedmioty.
  • Granie w piłkę, w co lubią angażować człowieka.
  • Podążanie za ruchomą zabawką czy światłem, gdzie ujawnia się koci instynkt łowczy. Doskonale nadaje się do tych ćwiczeń myszka na patyku lub wskaźnik laserowy.

Kocie sporty pomagają utrzymać im optymalną wagę. Wpływają doskonale na kocie zdrowie psychiczne i fizyczne, a także na ich samopoczucie. Poza tym wspólne treningi z kotem pogłębiają więź kota z jego opiekunem, co oznacza obopólną korzyść.

Podsumowując kocie sporty oznaczają różne ćwiczenia, sztuczki i zawody. Koty uczestniczące w kocich sportach felinologicznych są kotami aktywnymi. Z tego powodu wymagają specjalistycznej opieki i odpowiednio zbilansowanej diety. Żaden kot nie powinien być zmuszany do uprawiania dyscyplin sportowych.


ZOBACZ TAKŻE

[pt_view id=”6f01e38f2y”]

Scroll to Top